Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa – XX Dzień Islamu
05 października 2019 | 13:34 | BP KEP, tk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jubileuszowy XX Dzień Islamu w Kościele Katolickim odbędzie się 26 stycznia 2020 r. Obchodzony on będzie pod hasłem „Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa” - poinformował bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP.
Przygotowania do obchodów Dnia Islamu w Kościele Katolickim były tematem spotkania Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej odbyło się wczoraj w siedzibie Sekretariatu KEP.
„Dzień Islamu w Kościele Katolickim ma służyć temu, byśmy dążąc do prawdy, która jest w Bogu, mogli też dostrzegać te wartości , które niesie każda religia. Chcemy spotkać się w duchu wiary, jako wyznawcy różnych religii” - zaznaczył bp Henryk Ciereszko.
Główne obchody odbędą się w siedzibie Instytutu Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie. Głównym tematem spotkania będzie dialog miedzy religiami i wzmacnianie braterskich relacji miedzy katolikami i muzułmanami.
„Zgodnie z nauczaniem Kościoła, jesteśmy otwarci na to, co piękne i dobre w innych religiach. Nasze coroczne spotkania służą zbliżeniu wyznawców różnych religii. Jednocześnie zgodnie z dokumentem Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate„, każdy chrześcijanin ma mieć świadomość, że żyje wiarą w Boga, którą poznaliśmy dzięki tajemnicy Objawienia” – powiedział bp Henryk Ciereszko. Dodał też: „Mamy też obowiązek głosić wiarę w Jezusa, który jest jedynym Zbawicielem świata. W innych religiach dostrzegamy jednak otwartość na dobro i ogólnoludzkie, bliskie nam wartości”.
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP zaznaczył również, że niezwykle cenne jest to, że przedstawiciele różnych wyznań jednoczą się w pomocy lokalnym społecznościom.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.
***
Od początku XVI do lat osiemdziesiątych XX wieku polskimi muzułmanami byli niemal wyłącznie Tatarzy – zwraca uwagę Muzułmański Związek Religijny. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. do mieszkających od wieków w Polsce Tatarów zaczęli dołączać nowi przybysze z krajów muzułmańskich, zwiększając liczebność wyznawców islamu w Polsce. Byli to głównie Arabowie podejmujący studia na polskich uczelniach, w mniejszym stopniu imigranci.
Większość z nich po zakończeniu studiów wracała do rodzinnych stron, niektórzy jednak zostawali w Polsce na stałe.
W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych.
Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.
Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.