Katolicy niemieccy przeciw „małżeństwom” homoseksualnym
22 lipca 2002 | 15:55 | ts //mr Ⓒ Ⓟ
Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) skrytykował stanowisko Trybunału Konstytucyjnego tego kraju stwierdzające, że tzw. małżeństwa homoseksualne nie są sprzeczne z konstytucją tego kraju.
Związek domaga się prawnego rozdziału między małżeństwami i innymi związkami partnerskimi. Zdaniem przewodniczącego ZdK, Joachima Meyera, sędziowie Trybunału powinni w swoim orzeczeniu określić dokładniej granice strukturalne między małżeństwami, a związkami partnerskimi. Jeśli różnica płci partnerów jest jednym z elementów strukturalnych małżeństwa, to parę homoseksualną można uznać jedynie jako partnerstwo, „zdecydowanie nie będące małżeństwem”, napisał Meyer w liście do przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego, Hansa Jürgena Papiera.
Reprezentant katolików świeckich w Niemczech wyraził jednocześnie uznanie dla votum separatum przewodniczącego Papiera, apelującego o ochronę małżeństwa i rodziny. Szkoda, że przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego nie był w stanie przeforsować swego stanowiska, ubolewał przewodniczący ZdK. Wezwał więc do otwartej dyskusji społecznej wyjaśniającej, dlaczego konstytucja poddaje małżeństwo szczególnej ochronie w systemie państwowym.
Decyzją z 17 lipca Trybunał w Karlsruhe odrzucił skargę Bawarii, Saksonii i Turyngii, przeciwnych urzędowej rejestracji związków między osobami tej samej płci Zdaniem rządów tych krajów związkowych, uchwalona większością głosów SPD/Zielonych ustawa, narusza zwłaszcza konstytucyjny przepis o ochronie rodziny.
Za ustawą zrównującą związki homoseksualne w prawach z homoseksualistami głosowało pięciu sędziów, przeciwnych ustawie było trzech członków Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie stwierdzili, że takie związki partnerskie nie są „małżeństwami z fałszywą etykietą”, lecz czymś całkowicie innym, bowiem nie odnoszą się do mężczyzny i kobiety, lecz do par homoseksualnych. Ponadto ustawa, przyznając prawa podobne do małżeńskich homoseksualistom i lesbijkom nie oznacza, że małżeństwa mają być traktowane gorzej.
Ustawa zrównująca w prawach z małżeństwami zarejestrowane związki par homoseksualnych weszła w życie w Niemczech z dniem 1 sierpnia. Wcześniej, 18 lipca , skargę wniesioną przeciwko ustawie przez rządy Bawarii i Saksonii odrzucił Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Do przeciwników ustawy należy m.in. kandydat CDU/CSU na urząd kanclerza, premier Bawarii Edmund Stoiber.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.