Katolicy wspierają dotkniętych ubóstwem energetycznym
02 grudnia 2024 | 12:01 | Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dwie katolickie organizacje podjęły współpracę, mającą na celu przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu rodzin. Czym jest ubóstwo energetyczne? Jak można mu przeciwdziałać? Odpowiadają zaangażowani wolontariusze Ruchu Światło Życie i Światowego ruchu Katolików na Rzecz Środowiska.
O działaniach dla rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym w krótkim filmie opowiadają osoby bezpośrednio zaangażowane w akcję:
Wirtualna Choinka
W ramach akcji Wirtualna Choinka, przy okazji wręczania prezentów wolontariusze diakonii miłosierdzia Ruchu Światło Życie diecezji warszawsko-praskiej już od 15 lat pomagają rodzinom w okresie bożonarodzeniowym godnie przeżyć czas świąt. Prawie 150 rodzinom dostarczają od ośmiu lat dobrej klasy węgiel. Dzięki współpracy ze Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska podejmowane są nowe formy pomocy potrzebującym. Przy wsparciu wolontariuszy, zainteresowane rodziny wnioskują o dotację z programu Czyste Powietrze na termomodernizację swoich domów, aby polepszyć standard życia.
Więcej informacji o akcji Wirtualna Choinka znaleźć można na stronie: wirtualnachoinka.pl
Program Czyste Powietrze
W Polsce złożono już ponad 1 000 000 wniosków o dotację z programu Czyste Powietrze, co świadczy o wysokim zapotrzebowaniu i korzyściach z niego płynących. 28 listopada wstrzymane zostało przyjmowanie nowych wniosków do programu. Przygotowywana jest reforma programu z perspektywą uruchomienia w nowej odsłonie wiosną 2025 roku. Priorytetem programu, oprócz likwidacji smogu, będzie zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Termomodernizacja domów ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię, ograniczenie wielkości, mocy i kosztu zakupu urządzeń grzewczych. Zmniejszyć się powinny koszty utrzymania budynków i rachunki za energię, co jest sposobem na ograniczanie skali energetycznego ubóstwa. Nie wszyscy jednak są wystarczająco zaradni, aby po dotację sięgnąć i poradzić sobie z inwestycją. Nie do każdego informacje o tych możliwościach docierają.
Ciepły Dom – Ciepły Kościół
Od 4 lat Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska realizuje kampanię informacyjną „Bóg daje życie smog je odbiera”, zachęcając do troski o środowisko i zdrowie (partnerem merytorycznym jest Polski Alarm Smogowy). Od 2 lat realizowany jest program „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”, adresowany do parafii, wspólnot kościelnych i poszczególnych wiernych. Program ma na celu promocję solidarności energetycznej, uwrażliwienie na potrzebę wsparcia rodzin i parafii w trwającym trudnym procesie transformacji energetycznej.
W wielu gminach wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne przepisy, zakazujące spalania paliw kopalnych. Nie wszyscy potrafią zareagować skutecznie i potrzebują pomocy w skorzystaniu z oferowanych przez państwo czy samorządy form wsparcia. Celem programu Ciepły Dom – Ciepły Kościół jest uruchamianie potencjału wspólnoty i dzielenie się dobrymi przykładami wzajemnej pomocy. Wspólnota wiernych ma potencjał i oddanych ludzi, którzy mogą pomóc swoim sąsiadom i najbardziej potrzebującym członkom wspólnoty parafialnej.
– Dobrym przykładem jest współpraca wolontariuszy Ruchu Światło Życie i Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Przeszkoleni wolontariusze Wirtualnej Choinki wiedzą, że oprócz prezentów czy węgla mogą zaproponować chętnym rodzinom jakąś nową perspektywę trwałej poprawy ich sytuacji. Choć nie można aktualnie składać wniosków o nową dotację, można wykorzystać czas zimy na uporządkowanie sytuacji własnościowej (dokumenty, uzgodnienie stanowisk w rodzinie) czy drobne usprawnienia możliwe do wykonania samemu lub z pomocą wolontariuszy. Życzliwość i zaufanie osób, które pomagają, potrafi przywrócić nadzieję i energię do pomocy sobie samemu prostymi dostępnymi środkami (wymiana uszczelek, docieplenie stropu poddasza, zmiana nawyków wietrzenia, etc.) – opowiada Mariusz Zatylny.
Program Czyste Powietrze powróci wiosną 2025 roku. Organizacje i osoby, które widzą potrzebę pomocy najbardziej zagrożonym ubóstwem energetycznym, znają takie osoby i są chętne do wymiany doświadczeń i działania, mogą zaangażować się w program „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”. Więcej informacji na stronie cieplydomcieplykosciol.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.