Katowice – odbył się finał diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej 2024
10 stycznia 2024 | 18:50 | asp, xrb | Katowice Ⓒ Ⓟ
W Katowicach wyłoniono zwycięzców etapu diecezjalnego 34. Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 63 uczniów z 40 szkół. W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego odpowiadali na pytania dotyczące nauczania społecznego Kościoła.
Na jakie dwie skrajności, których należy pilnie unikać, zwrócił uwagę papież Pius XI w encyklice Quadragesimo anno?”; „Który średniowieczny święty zdefiniował społeczność jako zjednoczenie ludzi dla wspólnego działania?”, „Która z zasad społecznych posiada, według papieża Franciszka, dynamikę odgórną i oddolną?”. Między innymi na takie pytania odpowiadali uczestnicy etapu diecezjalnego 34. Olimpiady Teologii Katolickiej.
W ramach przygotowania mieli przeczytać m.in. fragmenty Pisma Świętego i encyklik papieża Jana Pawła II i Franciszka. – Pytania były zorganizowane w potrójnym kluczu. Pierwsza grupa dotyczy zagadnień z Pisma Świętego, druga oparta jest na dokumentach Kościoła. Ostatnia grupa pytań odnosi się do opracowań z podręczników Katolickiej Nauki Społecznej – tłumaczył ks. Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.
W pytaniach było wiele cytatów z encyklik papieskich. – Dodatkowym utrudnieniem było to, że w jednym cytacie były nawet trzy luki, które trzeba było uzupełnić – mówi Miłosz Śliwa, zwycięzca etapu diecezjalnego. Zdobył 36 na 51 możliwych punktów. Reprezentuje I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach już po raz drugi wziął udział w olimpiadzie. Podobnego zdania byli uczniowie innych szkół, którzy przyjechali do Katowic.
Patrycja Piechoczek z Marklowic, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim, potwierdza, że rok temu olimpiada była łatwiejsza. Podobnie jak inni, spodziewała się większej ilości cytatów z Pisma Świętego. – Materiał był trudny w stosunku do pytań – mówi Agata Prajs z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach. Zajęła VI miejsce. Cieszy się, że mogła głębiej poznać podstawy nauki społecznej Kościoła. Najbardziej zapamiętała zasadę pomocniczości. Wierzy, że w przyszłości będzie z powodzeniem stosować ją w praktyce.
Uczniowie, którzy wraz z katechetami przybyli do Katowic, zostali wyłonieni w etapie szkolnym. W tym roku, w szkołach ponadpodstawowych obecnych na terenie archidiecezji katowickiej, w olimpiadzie wzięło udział 457 uczniów. To nieco mniej niż przed rokiem, ale więcej niż w 2019 roku. Wówczas, jeszcze przed pandemią, w etapie szkolnym wzięło udział 350 osób. W tym roku najwięcej uczestników zgłosiło się z Technikum Mechaniczno-Elektrycznego im. Nikoli Tesli w Chorzowie. Katecheta, ks. Tomasz Farbotko, zmobilizował do udziału w olimpiadzie 50 uczniów.
Tuż przed wręczeniem nagród słowo do uczestników skierował bp Adam Wodarczyk. Stwierdził, że zagadnienia związane z nauką społeczną Kościoła nie są proste. – Zaczynacie poznawać sprawy społeczne, uczycie się ich. Przez udział w olimpiadzie mieliście okazje spojrzeć na to w jaki sposób Kościół, w oparciu o Ewangelię i objawienie Boże, próbuje sprawy społeczne prześwietlać przez pryzmat wartości. One powinny być obecne w życiu społecznym niezależnie od tego czy ktoś podziela naszą wiarę czy nie – mówił do uczestników.
Etap ogólnopolski olimpiady odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Radomiu. Za organizację olimpiady odpowiada Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co roku inna diecezja określa temat, lektury oraz przygotowuje pytania na poszczególne etapy. Ostatni etap ogólnopolski w Katowicach miał miejsce w 2010 roku. Także wówczas tematyka olimpiady dotyczyła nauczania społecznego Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.