„Każdy ma swoje K2” – 15 lat Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
14 września 2018 | 08:55 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Krzysztof Wielicki, piąty człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, oraz całkowicie sparaliżowany, oddychający za pomocą respiratora Janusz Świtaj wspólnie zaatakują krakowski szczyt K2. Wyprawa na Kopiec Kościuszki odbędzie się 26 września dla uczczenia 15. rocznicy powstania Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
„Każdy ma swoje K2” to wyprawa na Kopiec Kościuszki piętnastu podopiecznych i przyjaciół Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Wydarzenie wpisuje się w działalność organizacji, która nie tylko pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym, ale także zmienia ich społeczny wizerunek.
Anna Dymna podkreśla, że celem projektu jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne mają swoje marzenia i potrzeby. – Dla nich to ogromne przeżycie. Nie umiemy sobie wyobrazić, jak to jest, gdy ktoś cały czas leży, nie wychodzi z domu, a nagle wspina się na Kopiec Kościuszki. A to są ludzie tacy jak my, chcą wyjść na spacer, zobaczyć niebo, nawet zachmurzone – mówi.
Uczestnicy wyprawy na K2 reprezentują realizowane przez Fundację projekty, m.in. ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne „Dolina Słońca” i WTZ w nadbałtyckim Lubiatowie, Festiwal Zaczarowanej Piosenki, Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” czy Akademię Odnalezionych Nadziei. Do udziału w wyprawie zaproszono 15 osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. poruszający się na wózkach Agnieszka i Grzegorz Sajnajowie, Mirosław Pawłowski i Michał Ziomek, a także osoby niepełnosprawne intelektualnie.
W gronie bohaterów „Każdy ma swoje K2” znajduje się również Krzysztof Globisz, wieloletni przyjaciel fundacji. Po zdobyciu szczytu bohaterowie wyprawy zostaną uhonorowani pamiątkowymi medalami, a wydarzenie uświetni występ zaprzyjaźnionego z fundacją zespołu „Carrantuohill”. Nad bezpieczeństwem osób niepełnosprawnych czuwać będą himalaiści, wolontariusze i ratownicy GOPR.
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” pierwszą wyprawę na K2 zorganizowała w 2012 roku. Wtedy szczyt zdobyło osiem osób z niepełnosprawnościami, a grupą kierował Janusz Świtaj. Tegoroczna wyprawa będzie większa – do wejścia na szczyt przygotowuje się piętnaście osób niepełnosprawnych oraz wybitni himalaiści: Kinga Baranowska, Ryszard Pawłowski i Krzysztof Wielicki. Wyprawa otworzy jubileusz obchodów 15-lecia działalności Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która została zarejestrowana 26 września 2003 roku.
Na K2, drugi co do wysokości szczyt świata, Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski wspięli się w 1996 roku. Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka na trzech z nich, dwukrotnie podejmowała próbę podboju K2. Teraz trójka himalaistów pomoże osobom z niepełnosprawnościami wejść na szczególne K2, czyli krakowski Kopiec Kościuszki. „Dla zdrowej osoby wysokość Kopca być może wydaje się czymś śmiesznym, ale dla kogoś, kto jest całkowicie sparaliżowany i zależny od respiratora, to wyczyn. Jestem podekscytowany i szczęśliwy” – mówił Janusz Świtaj, który zdobył Kopiec w 2012 roku.
Krzysztof Wielicki sensu takiej wyprawy upatruje w doświadczeniu zespołowości. „Wysiłek jest niejako dzielony na kilka osób. Kiedy zagrożenie wynosi sto, to jedna osoba odczuwa zagrożenie o takiej właśnie mocy, natomiast gdy są trzy osoby, subiektywnie dzieli się ono na trzy. W tym względzie trzymanie się razem w górach ma głęboki sens” – podkreśla.
W ciągu 15 lat działalności Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wsparła leczenie, rehabilitację i edukację blisko 27 tys. osób w całej Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.