Kielce: 300 lat LO Żeromskiego – najstarszej szkoły w mieście
25 kwietnia 2024 | 19:55 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Przy pomniku budowniczego i rektora najstarszej szkoły w Kielcach, ks. Andrzeja Karasia, zostały dzisiaj zainaugurowane obchody 300-lecia powstania I LO im Stefana Żeromskiego, z udziałem biskupa kieleckiego i rektora WSD.
Członkowie Stowarzyszenia Absolwentów „Żeromszczacy”, profesorowie i kapłani spotkali się przy katedrze kieleckiej, gdzie znajduje się płyta ks. Karasia, ufundowana w 1963 r.
Zofia Pietraszek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów „Żeromszczacy” powitała zebranych, wśród nich byli bp Jan Piotrowski, rektor seminarium ks. Adam Perz, proboszcz katedry ks. Adam Kędzierski, dyrektor I LO Waldemar Puchalski z młodzieżą w szkolnych reprezentacyjnych strojach, absolwenci szkoły i jej sympatycy.
Wykład o historycznych uwarunkowaniach początków szkoły wygłosił prof. dr hab. Adam Massalski, autor książek, m.in. o najstarszej szkole w Kielcach i o rozwoju oświaty w mieście nad Silnicą, pierwszy prezes „Żeromszczaków”.
– Powstanie szkoły było wydarzeniem niezwykłym i brzemiennym w dziejach Kielc, nie tylko dla miasta, regionu, ale i dla kultury polskiej – powiedział profesor. Kielce, jak mówił były wówczas małym prywatnym miasteczkiem biskupów krakowskich, liczącym ok. 1200 mieszkańców i 255 domów.
Prof. Massalski scharakteryzował także światłe postaci biskupów, wykazujących troskę o Kielce, a szczególnie biskupa krakowskiego Konstantyna Felicjana Szaniawskiego, który za cel postawił sobie rozwój gospodarczy miasta oraz rozkwit edukacji, erygował seminaria w Kielcach i Sandomierzu, dbał o rozwój górnictwa i hutnictwa.
Przygotowania do otwarcia szkoły zaczęły się już w 1723 r. Biskup misję jej tworzenia powierzył kapłanom ze Zgromadzenia Kleryckiego Księży Życia Wspólnego. Celem zbudowania szkoły został oddelegowany z Warszawy młody, niewiele ponad 30-letni ks. Andrzej Józef Karaś, który objął stanowisko rektora. Gmach szkoły zaczęto budować przy dzisiejszej ulicy Jana Pawła II, przy murach kościoła Świętej Trójcy. Równolegle, po drugiej stronie kościoła budowano przylegające doń seminarium duchowne.
25 kwietnia 1724 r. odbyła się skromna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, stąd spotkanie inaugurujące obchody 300-lecia zaplanowano właśnie na 25 kwietnia br. Pierwszy dzwonek w szkole zabrzmiał 4 września 1727 roku.
Ta najstarsza szkoła w Kielcach ma grono wybitnych absolwentów, wśród nich są m.in. ks.Piotr Ściegienny, Gustaw Herling-Grudziński, Rafał Olbiński, Stefan Żeromski. – Znakomity, światowej sławy plakacista Rafał Olbiński zaprojektuje dla nas mural, powinien on być już gotowy w czerwcu tego roku – mówi KAI Zofia Pietraszek.
Szkoła, powstała w XVIII wieku wciąż działa i należy do najbardziej renomowanych placówek oświatowych w Kielcach i w województwie świętokrzyskim.
Jubileusz będzie trwał do 2027 roku. Planowane jest spotkanie nauczycieli, absolwentów, bale i rajdy śladami Stefana Żeromskiego, a także przypominanie tych najwybitniejszych i wspólne spotkania na modlitwie w katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.