Kielce: Dzień Świętości Życia zachętą do duchowej adopcji
19 marca 2023 | 16:43 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Dzień Świętości Życia – sobota 25 marca – jest szczególną okazją do podjęcia duchowej adopcji i modlitwy w intencji poszanowania życia ludzkiego, której w bazylice katedralnej w Kielcach będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski. Z kolei bp Andrzej Kaleta spotka się z wiernymi w piotrkowickim Loreto, przewodnicząc uroczystościom odpustowym w parafii ojców karmelitów.
– Modlitwą chcemy objąć wszystkie dzieci nienarodzone i ich rodziców – zachęca ks. dr Artur Skrzypek, wikariusz biskupi ds. małżeństw i rodzin.
– W uroczystość Zwiastowania Pańskiego – w bazylice katedralnej o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, będzie sprawowana uroczysta Msza św. z obrzędem podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zapraszamy do włączenia się w tę modlitwę o ochronę życia i w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego – mówi ks. Skrzypek.
Zachęca także, aby ten dzień stał się okazją do modlitwy „za młodzież, pielęgniarki, położne, lekarzy i farmaceutów, a także za polityków i dziennikarzy, byśmy wiernie bronili daru życia ludzkiego”. Zwykle w tym dniu w bazylice katedralnej duchową adopcję podejmuje kilkadziesiąt osób.
Z kolei tytuł Zwiastowania Pańskiego przysługuje parafii w Piotrkowicach od czasu fundacji poklasztornego kościoła przez kasztelanostwo Rokszyckich. Scena Zwiastowania jest wyobrażona w pięknie odnowionym ołtarzu głównym piotrkowickiego sanktuarium. Olejny obraz namalowany na płótnie pochodzi z 2 ćw. XVII w. , prawdopodobnie jest autorstwa Franciszka Lekszyckiego.
Dla parafii w Piotrkowicach święto Zwiastowania to zarazem odpust parafialny. W tym roku uroczystości 25 marca przewodniczy bp Andrzej Kaleta. – Zwykle odpust włącza się w czas rekolekcji wielkopostnych i tak jest w tym roku – mówi o. Grzegorz Irzyk OCD, proboszcz parafii. Rekolekcje parafialne poprowadzi cysters o. Jakub Zawadzki, proboszcz parafii cysterskiej w Jędrzejowie.
Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odprawiane już było w V w., zaś w VIII w. obchodzono je w całym Kościele powszechnym. W polskiej tradycji święto, z racji przypadającego wówczas początku wiosny, nazywano świętem Matki Boskiej Roztwornej, względnie Zagrzewnej. W Polsce zawsze podkreślano maryjny charakter święta, co wyraża się w jego ludowych nazwach i przysłowiach, m.in.: Jakie Zwiastowanie, takie Zmartwychwstanie; W Zwiastowanie i robaczek, i żmija z ziemi zmartwychwstanie. Ten dzień powszechnie łączono z przylotem bocianów – bo „Na Zwiastowanie bocian na gnieździe stanie”.
Jan Paweł II 26 stycznia 1980 r. w Rzymie powiedział: ” Człowiekiem jest również nienarodzone dziecko: co więcej, Chrystus w sposób uprzywilejowany utożsamia się z najmniejszymi; jak więc można nie widzieć szczególnej Jego obecności w istocie jeszcze nie narodzonej, spośród wszystkich istot prawdziwie najmniejszej, najsłabszej, pozbawionej jakiegokolwiek środka obrony, nawet głosu, która nie może protestować przeciw ciosom godzącym w jej najbardziej podstawowe prawa”. I dalej Jan Paweł II w obronie życia poczętego pisze w encyklice Evangelium vitae z 25 marca 1995 r: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota” (EV 61).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.