Kielce: otwarcie wystawy „Katyń 1940-2010”
09 kwietnia 2010 | 16:04 | kdob Ⓒ Ⓟ
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach otwarto 9 kwietnia wystawę „Katyń 1940-2010” dokumentującą zbrodnię katyńską i losy mieszkańców regionu, którzy zostali pomordowani w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. Wydarzenie wpisuje się w obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego.
W otwarciu wystawy uczestniczyli: kanclerz kurii kieleckiej ks. Andrzej Kaszycki – kapelan rodzin katyńskich, członkowie Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” z prezes Anną Łakomiec, członkowie Kieleckiej Rodziny Policyjnej 1939 r., z przewodniczącą Grażyną Szkonter, pracownicy IPN w Kielcach, pracownicy WBP.
Andrzej Dąbrowski – dyr. Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach im. Witolda Gąbrowicza mówił o potrzebie pamięci. „Naszym obowiązkiem jest pamięć o zamordowanych. Zginęli za Polskę, za nas i za naszą wolność” – powiedział. Zaznaczył, że wartość tej wystawy polega na tym, że pracowali nad nią ludzie różnych pokoleń, także młodzi pracownicy Biblioteki.
Przewodnicząca kieleckiego Oddziału Rodziny Policyjnej 1939 r. Grażyna Szkonter powiedziała, że wystawa powinna służyć edukacji młodego pokolenia.
Wystawa składa się z dwóch ekspozycji – osobnej, pokazywanej już wcześniej ekspozycji członka Kieleckiej Rodziny Katyńskiej – Jana T. Banaśkiewicza pt. „Prawdy nie można rozstrzelać. Katyń – lekcja historii”. Zgromadzono w niej 330 biogramów z fotografiami pomordowanych w 1940 r. przez NKWD z terenu Kielc i Powiatu Kieleckiego. Pokazano historię zbrodni katyńskiej i kłamstwa katyńskiego.
Drugą ekspozycję przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna (Dział Informacji Regionalnej), pokazując miejsca pamięci w regionie, pamiątki po zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni, pochodzące od rodzin katyńskich, a także publikacje, filmy i literaturę opisujące zbrodnię katyńską. Specjalnie na wystawę Wojewódzka Biblioteka Publiczna przygotowała bezpłatny katalog „Katyń 1940-2010” opracowany przez Beatę Piotrowską. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 kwietnia.
Wystawę wspólnie przygotowały Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach i Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.