Kielce: tematyka Holokaustu i żydowskich losów w repertuarze Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”
17 września 2022 | 19:11 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Arka Czasu” i „Sklepy cynamonowe” to spektakle, którymi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach chce młodym i najmłodszym widzom przybliżyć trudną tematykę zagłady Żydów oraz obecności żydowskich losów w historii Polski.
– Senat RP zdecydował, że bieżący rok jest Rokiem Brunona Schulza. Natomiast Rada Miasta Kielce podjęła uchwałę, zgodnie z którą jest to Rok Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta – mówi Agnieszka Gołębiowska, specjalistka ds. marketingu w teatralnej instytucji.
„Arka czasu” to opowieść o żydowskim chłopcu z getta. Gdy sytuacja w getcie warszawskim pogarsza się, dziadek 10-letniego Rafała organizuje wnukowi ucieczkę, sam jednak zostaje po drugiej stronie muru. Chłopiec ukrywa się wraz z innymi dziećmi w opuszczonym zoo, doświadczając choroby, strachu i tęsknoty, ale również przyjaźni, poczucia solidarności i współczucia dla innych. Rafał wraz z dwójką nowych przyjaciół: Lidką i Emkiem planują ucieczkę zbudowaną przez siebie arką, oby jak najdalej od getta i okupowanego miasta.
„Arka Czasu” to przejmująca opowieść o wielkiej przyjaźni, miłości, chęci przetrwania oraz o sile pamięci.
– Pragnę przy tym zaznaczyć, że „Arka Czasu” nie epatuje okrucieństwem. A grająca Lidkę Aleksandra Sapiaska właśnie otrzymała od ZASP Nagrodę im. Leona Schillera dla najlepszego aktora – dodaje Gołębiowska.
Przedstawienie będzie prezentowane w najbliższą niedzielę 18 września o godz. 16 oraz we wtorek 20 września, a potem 23 i 25 października.
Z kolei „Sklepy cynamonowe” w reż. Roberta Drobniucha będą grane tylko 27-29 listopada. – Nie wiadomo, kiedy wrócimy do tego przedstawienia. Twórcy spektaklu mają na swoim koncie udział w licznych festiwalach, Główną Nagrodę na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej – Sztuka Polskiej Prowincji w Rybniku w 2015 r., a scenograf Cengiz Özek także nagrodę za wyrażenie teatru lalką na X Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie w 2015 r. – informuje Agnieszka Gołębiowska.
Spektaklem „Sklepy cynamonowe” kielecki teatr przypomina świat wyjątkowej twórczości Brunona Schulza – polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, zafascynowanego mistyką judaizmu, grafika i malarza. Kieleckie widowisko to próba zmierzenia się z prozą jedyną w swoim rodzaju – poetycką, często abstrakcyjną, nieraz uznawaną za niesceniczną. Celem uchwycenia tego, co u Schulza nieuchwytne – wprowadzono wyjątkową formę inscenizacyjną opartą na teatrze cieni. Na specyficzny schulzowski klimat składa się gra świateł inspirowana plastyczną twórczością artysty, sugestywne monologi oraz współczesna muzyka na żywo.
Walorem, oprócz poetyckiego tekstu, wyjątkowej scenografii i gry autorskiej, jest muzyka Michała Górczyńskiego (klarnet/klarnet basowy) – artysty tworzącego m.in. Bastarda Trio.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.