Kielce: „Transplantacja” – udane spektakle chrześcijańskiego Teatru Na Słowie
22 listopada 2023 | 18:37 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Przy pełnej widowni odbyły się dwa pokazy spektaklu „Transplantacja” w wykonaniu Teatru na Słowie, działającego przy Centrum Duszpasterskim WESOŁA 54. Spektakl, wyreżyserowany przez Tomasza Berlińskiego, z młodzieżą szkolną na widowni, kielczanie obejrzeli 18 i 22 listopada na scenie Pałacyku Tomasza Zielińskiego.
Inicjatorka Teatru na Słowie, Zuzanna Ferenc-Warchałowska tym razem posiłkowała się koncepcją Pawła Januchty, pomysłodawcy scenariusza. Wykreował on sytuację poczekalni szpitala, w której siedzą pacjenci.
– Gdy wyobraziłam sobie, jak oni rozmawiają, zobaczyłam rożnych ludzi. Dlatego wśród bohaterów mamy np. człowieka z laptopem, pochłoniętego światem internetowym, głuchego na świat realny – mówi Zuzanna Ferenc-Warchałowska. – To spektakl o zmaganiu się z ciężką chorobą, a przy tym z indywidualną próbą odpowiedzi na pytania, kto nam w tej sytuacji pomaga, to spojrzenie na problem z perspektywy pacjenta, rodziny, lekarzy – mówi Warchałowska w rozmowie z KAI.
Trwająca 80 minut sztuka to opowieść o trzech mężczyznach, czekających w kolejce do poważnej operacji. Spektakl został pomyślany jako „chwila prawdy” w obliczu transplantacji serca, także jako konfrontacja życiowych ścieżek i huśtawka emocji. Jego przesłaniem jest miłość i nadzieja.
Po środowym spektaklu odbyło się spotkanie publiczności z lekarzem kardiologiem transplantologiem z Krakowa, a trudne pytania na temat dylematów transplantacji zadawali m.in. licealiści z klasy biologiczno-chemicznej VI LO w Kielcach.
W „Transplantacji” gra ośmiu aktorów, a ich kwestiom towarzyszą piosenki w kompozycji Wojciecha Armaty.
Teatr Na Słowie opiera się na wartościach zaczerpniętych z Biblii. Poprzednie przedstawienia, czyli Trylogia „Rut – Ozeasz – Amos”, były ciepło przyjęte przez kielczan. ”Amos” był dedykowany śp. prof. Józefowi Kudasiewiczowi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.