Kielecka Caritas włącza się w kampanię „Biała Wstążka”
26 listopada 2024 | 17:20 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
25 listopada ruszyła w Kielcach kampania „Biała Wstążka” – 18. edycja akcji, która w tym roku przebiega pod hasłem: #Kocham, Lubię, Szanuję, Pomagam, Leczę, Ratuję. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy domowej, uwrażliwienie ludzi na ten problem oraz edukowanie, gdzie osoby doznające przemocy domowej mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy. Kampania potrwa do 10 grudnia.
Włączyła się w nią Caritas kielecka – już od dzisiaj, w Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Urzędniczej 7B, odbywają się dyżury specjalistów: psychologa, pracownika socjalnego, pedagoga.
Oficjalnie kampanię w regionie zainaugurowała konferencja naukowa w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W tegorocznej kampanii szczególną uwagę zwrócono na pracowników ochrony zdrowia i ich rolę w dostrzeganiu oznak przemocy u pacjentów i odpowiedniej reakcji. W panelu dyskusyjnym wziął udział m.in. ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. Wręczono także wyróżnienia – statuetki „Liderów Dobrych Praktyk” oraz „Białą Wstążkę” – osobom i instytucjom wyróżniającym się szczególnym zaangażowaniem w pomoc ofiarom przemocy.
Kampania jest częścią międzynarodowej akcji „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. Skupia się na zwiększaniu wrażliwości społeczeństwa na problem przemocy domowej, wspieraniu osób w podejmowaniu działań przeciwko przemocy oraz promowaniu systemowych rozwiązań, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Kielc.
Tośka Szewczyk po spotkaniu z biskupami: ten cud spotkania niech służy budowaniu Kościoła bardziej Jezusowego
Kielecka Caritas włącza się w kampanię „Biała Wstążka”, szczególnie poprzez Centrum Interwencji Kryzysowej w Kielcach. Tam, przez najbliższe dni, jest oferowana bezpłatna pomoc i wsparcie specjalistów: psychologów, pedagogów, terapeuty uzależnień, psychoterapeuty, interwentów kryzysowych oraz pracownika socjalnego. Telefony działają całodobowo – można umówić się na wizytę. Uruchomiony został także całodobowy Miejski Telefon Zaufania „Stop przemocy” – 195 13 oraz również całodobowy telefon dla osób z kryzysie emocjonalnym: 195 25. Czynny jest również telefon w sprawach rodzinnych: 41 368 18 74.
Z informacji policji wynika, że w powiecie kieleckim maleje liczba zgłoszeń dotyczących przemocy w rodzinie.
Od początku roku do końca października kieleccy policjanci założyli prawie 700 niebieskich kart, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich ponad 900.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.