Kieleckie obchody Dnia Papieskiego
15 października 2023 | 18:43 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Kwesty przed kościołami, szczytne cele, modlitwy w intencji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, świadectwa i wydarzenia popularyzujące pontyfikat Jana Pawła II wśród młodego pokolenia – tak wyglądał XXIII Dzień Papieski, odbywany pod hasłem „Cywilizacja życia”.
W Kielcach obchody rozpoczęły się w sobotę 14 października wieczorną Mszą św. w bazylice katedralnej, którą sprawował ks. Marcin Boryń, opiekun stypendystów w diecezji kieleckiej. W niedzielę 15 października na wszystkich Mszach w katedrze i w kościele św. Maksymiliana byli obecni stypendyści fundacji DNT i opowiadali swoje historie, wyjaśniając, jak Fundacja pomogła im rozwijać pasje i zainteresowania. Rozprowadzali kremówki papieskie i kwestowali na potrzeby fundacji, m.in. Sara Świstak, kwestując przy kieleckiej katedrze.
– W naszej buskiej parafii w zbiórkę zaangażowali się harcerze ze szkoły podstawowej w Zbludowicach. Wszystkim wspierającym rozdają cukierki i obrazki – mówi KAI ks. dr Andrzej Jankoski, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. – Rozprowadzamy kremówki papieskie, pomagają wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, koordynują katecheci i ks. Konrad Walerczak – mówi z kolei ks. dr Karol Zegan, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kielcach.
– W parafii Proszowice Dzień Papieski przebiega na modlitwie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i wdzięczności Bogu na jego pontyfikat – informuje KAI ks. Michał Haśnik, wikariusz w Proszowicach. – Po Mszach św. są rozprowadzane kremówki. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji i wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez siostry kanoniczki. Przed kościołem odbywały się także zbiórki na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia – dodaje. Wyjaśnia także, że dzisiejszy wieczorny różaniec, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, jest ofiarowany w intencji dzieci nienarodzonych, gdyż dzisiaj przypada Dzień Dziecka Utraconego.
Wadowickie kremówki błyskawicznie rozchodziły się w kieleckiej parafii Niepokalanego Serca NMP w Kielcach. Jak informuje proboszcz ks. Marian Fatyga, część zebranych funduszy wesprze budowę kościoła – sanktuarium Królowej Pokoju, a część zostanie przekazana stypendystom.
Wspólnota stypendystów w diecezji kieleckiej to ponad sześćdziesiąt młodych osób, wśród nich są również studenci. Spotykają się oni raz w miesiącu w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II. Opiekunem stypendystów w diecezji jest ks. Marcin Boryń. Oprócz finansowego wsparcia fundacji stypendyści zyskują formację duchową, która, jak mówi ks. Boryń „pomaga im budować relację z Panem Bogiem, kształtować chrześcijańską postawę w życiu, by dawać przykład wśród rówieśników, co w dzisiejszym świecie nie jest proste”. Jako dorosłe osoby tworzą oni zalążek społeczeństwa świadomego swoich wartości i wyborów.
Z kolei ponad 70 osób z kilku placówek, z terenu województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej, wzięło udział w II Ogólnopolskim Biegu Ochotniczych Hufców Pracy, który odbył się w Sandomierzu. Bieg dedykowany był papieżowi, św. Janowi Pawłowi II.
Wystartowali uczniowie szkół podstawowych i branżowych z Kielc oraz z Sandomierza, jak i podopieczni Ośrodków Szkolenia i Wychowania w Pińczowie i w Starachowicach. Trasa była symboliczna i łatwa, ale nie o wyczyn chodziło, tylko o upamiętnienie św. Jana Pawła II.
Św. Jan Paweł II jest patronem wszystkich placówek OHP w Polsce, a bieg jest wydarzeniem motywującym do zgłębienia widomości na jego temat i jego nauki, którą w dużej mierze kierował do młodzieży. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczano u stóp pomnika św. Jana Pawła II na sandomierskich błoniach.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będąca tzw. „żywym pomnikiem dla Papieża” otacza w Polsce opieką ok. 2 tys. stypendystów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.