Kieleckie obchody milenijne Tysiąclecia Korony Polskiej
03 kwietnia 2025 | 17:21 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Bazylika w Kielcach, z Mszą św., różańcem i prelekcją, będzie miejscem zainaugurowania obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej w diecezji kieleckiej, w Wielką Środę 16 kwietnia.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 wykładem historyka Kościoła ks. dr. Tomasza Gocela – dyrektora Archiwum Diecezjalnego, pt. „Droga do koronacji Bolesława Chrobrego i jej znaczenie dla dziejów naszej Ojczyzny”. Po wykładzie rozpocznie się nabożeństwo różańcowe w intencji Ojczyzny, a po nim Msza św. za Polskę i Polaków.
Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej przy parafii katedralnej. Zapraszają na nie ks. kan. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej i ks. Jacek Malewski, Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej.
Bolesław Chrobry jako pierwszy z władców Polski został koronowany na króla, dzięki czemu kraj, którym władał zyskał status królestwa.
Z powodu ubóstwa źródeł nie są bliżej znane data, miejsce, osoba koronatora, lista gości czy przebieg tej uroczystości. Nie ulega natomiast wątpliwości to, iż koronacja Bolesława Chrobrego miała wielkie, historyczne znaczenie dla Polski, wynosząc ją do rangi królestwa.
Z przekazów historyków niemieckich wynika, iż koronacja Bolesława Chrobrego odbyła się na krótko przed jego śmiercią, która nastąpiła 17 czerwca 1025 roku. Najczęściej historycy podają, iż Bolesław został koronowany w Wielkanoc, przypadającą w 1025 roku 18 kwietnia. Możliwe są również inne daty: 23 kwietnia (dzień św. Wojciecha, patrona Polski) czy 6 czerwca (Zielone Świątki). Nie można też wykluczyć Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) 1024 roku, które według obowiązującego wówczas kalendarza rozpoczynały nowy rok (1025).
W diecezji kieleckiej król Bolesław Chrobry miał przebywać w miejscowości Chroberz, lecząc złamaną nogę. Chroberz swą nazwę zawdzięcza właśnie pierwszemu królowi Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.