Klub Inteligencji Katolickiej w Gorzowie Wielkopolskim po 43. latach przestaje formalnie istnieć
06 października 2024 | 03:00 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Mszą św. 5 października w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem bpa seniora Pawła Sochy zakończono działalność Klubu Inteligencji Katolickiej, istniejącego w Gorzowie Wielkopolskim od 43. lat.
Formalne zakończenie ogłosił proboszcz katedry ks. Mariusz Kołodziej polecając Bożemu Miłosierdziu tych, którzy przybyli na uroczystą Mszę św. i nieżyjących już działaczy.
We Mszy św. i na spotkaniu na plebanii obok członków Klubu, uczestniczyli m.in. bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko – augsburskiego, poseł Krystyna Sibińska wspierająca gorzowski Klub, prof. Dariusz Rymar – dyr. Archiwum Państwowego, prof. Paweł Leszczyński z Polskiego Towarzystwa Historycznego i Polskiej Rady Ekumenicznej, Sławomir Szenwald – dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zb. Herberta, były proboszcz katedry ks. Zbigniew Samociak oraz Tomasz Klimek, syn Teresy i Władysława – wieloletnich prezesów KIK i działaczy opozycyjnych.
Początki klubu sięgają lat 70-tych ub. wieku, kiedy to grupa katolików świeckich zwróciła się do bpa Wilhelma Pluty o pomoc w założeniu stowarzyszenia. Nieformalna inicjatywa nazywała się Kręgiem Biblijnym. W marcu 1981 r. KIK został zarejestrowany i rozpoczął działalność uroczystą Mszą św., którą odprawił bp Pluta.
W stanie wojennym Klub został zawieszony. Pod koniec 1982 r. ponownie zaczął działać. KIK jest stowarzyszeniem chrześcijańskim, skupiającym katolików, którzy pragnęli budować solidarność dla dobra wspólnego. W Gorzowie Wielkopolskim zawsze działał przy parafii katedralnej. Pierwszym opiekunem Klubu był ks. Witold Andrzejewski, którego pomnik stoi obok katedry.
Wojciech Ciemniejewski, wiceprezes KIK powiedział, że szczególną pomocą i inspiracją był dla ludzi Klubu bp Paweł Socha.
Podczas kazania bp Socha skupił się na dzisiejszej Ewangelii o Hiobie, potem wspominał historię Klubu a na zakończenie podzielił się refleksjami o obecnej sytuacji w Polsce i Kościele, próbując wyjaśnić dlaczego tak prężnie kiedyś działający Klub ulega likwidacji.
– Jest to trudna uroczystość zamknięcia działalności KIK – powiedział na początku kazania bp Socha a dalej przypomniał, że to wydarzenie przypada we wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, której Jezus polecił odnowić w Kościele podstawową Prawdę Wiary o nieskończonym Bożym Miłosierdziu. Dzięki upowszechnieniu tego kultu przez s. Faustynę i św. Jana Pawła II, dzisiaj ta Prawda została jakby na nowo ożywiona w Kościele na całym świecie – mówił hierarcha, podkreślając, że Słowo Boże daje nam pokarm Bożej Mądrości i odniósł się do przeżyć Hioba, wzgardzonego przez wszystkich.
Bp senior przypomniał, że za wierność Hioba, Bóg go wynagradza za wszystko co stracił. Duszpasterz podkreślił, że Bóg uczy nas jak nie upadać w doświadczeniach ale ufając Mu przezwyciężać wszystko i iść dalej drogą miłości Boga i ludzi.
Odnosząc się do Ewangelii mówił bp Socha, że przy okazji powrotu uczniów z misji głoszenia Królestwa Bożego, mówili oni, że nawet złe duchy się poddają ze względu na Imię Jezusa, a jeden z nich powiedział: widziałem szatana, który spadł z Nieba jak błyskawica. To jest nawiązanie do strącenia zbuntowanych Aniołów do piekła, aby nie niepokoili ludzi i nie kusili. – I ta błyskawica jest jakimś znamieniem. Możemy zapytać: czy Zbawiciel miał na myśli XXI wiek? Z tymi ludźmi z błyskawicą na piersiach. Manifestującymi i bardzo wulgarnie atakującymi Kościoły, duchowieństwo i wszystko co związane z Bogiem – mówił biskup.
Bp przypomniał, że Jezus mówił apostołom że nie powinni się cieszyć ze zwycięstwa nad Szatanem, bo on raz na zawsze został pokonany przez Śmierć i Zmartwychwstanie, pod warunkiem, że człowiek żyje do głębi mocą Boga. Ale człowiek woli żyć o własnych siłach – zauważył bp Socha, wyjaśniając, że takie życie to jest jak ptak bez skrzydeł i każde zwierzę go pożre bo nie ma mocy aby ulecieć.
Nawiązując do gorzowskiego Klubu, biskup przypomniał o realizowanych celach i ludziach go tworzących, szczególnie wspomniał nieżyjące już małżeństwo Teresy i Władysława Klimków, którzy obydwoje w różnym czasie przewodniczyli stowarzyszeniu.
Dalej bp Socha mówił, że KIK gorzowski był niesamowicie ambitny, co także on pamięta ale można stwierdzić przeglądając programy. Byli to ludzie o wysokich pozycjach naukowych, intelektualnych ale także duchowych. Należy podkreślić wszechstronność tematyki i nie można zapomnieć o bardzo wysokim poziomie Dni Kultury Chrześcijańskiej – powiedział bp Socha, zastanawiając się dlaczego po tylu latach wspaniałej działalności KIK kończy się, zauważając, że podobne sytuacje są w całej Polsce.
Podczas spotkania na plebanii wiele osób zastanawiało się nad tym problemem. Natomiast prof. Dariusz Rymar stwierdził, że należy tłumaczyć taki stan normalnością, czyli coś pięknego się zaczęło trwało ale wszystko ma swój kres. Zatem KIK zrealizował swój program i z tego należy się cieszyć. Natomiast młodsze pokolenie nie rozumiało i nie miało potrzeby funkcjonowania w ramach tego ugrupowania bo mają inne pomysły na swoją aktywność – wyjaśnił prof. Rymar.
Wspomnieniami z działalności KIK i znajomością z Teresą Klimek podzieliła się poseł Krystyna Sibińska, która w podzięce za prowadzenie w ostatnich latach tego stowarzyszenia przez prezesa Stanisława Księżniakiewicza przekazała mu w darze rzeźbę Anioła autorstwa Jerzego Gąsiorka, byłego szefa Biura Wystaw Artystycznych. Stanisław Księżniakiewicz ze względu na stan zdrowia nie uczestniczył w spotkaniu.
Śp. Teresę Klimek wspominał także ks. Zbigniew Samociak, który był uczniem nieżyjącej już nauczycielki matematyki i informatyki w Liceum Ogólnokształcącym. Potem będąc proboszczem katedry ks. Samociak wspólnie z Teresą Klimek podejmował wiele działań w zakresie organizacji Dni Kultury Chrześcijańskiej i inicjatyw KIK.
Stanisław Księżniakiewicz jest autorem monografii „Wiarygodna jest tylko miłość” Klub Inteligencji Katolickiej w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1976 – 2021”, który napisał w niej m.in. o gorzowskim środowisku inteligenckim, początkach działalności klubu, o pogłębianiu wiary, kontaktach ekumenicznych i pomocy potrzebującym. Jednym z rozdziałów jest „Model duchowy KIK-u w Gorzowie”. Są fotografie z najważniejszych wydarzeń. Książkę wydała WiMBP im. Zb. Herberta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.