Kobiecy dialog żydowsko-katolicki
18 lipca 2001 | 16:29 | ts //pj Ⓒ Ⓟ
Pierwsza kobieta-rabin w Austrii prof. Eveline Goodman-Thau spotkała się z członkiniami Związku Kobiet Katolickich.
Rabinka z liberalnej wspólnoty żydowskiej Or Chadasz wyjaśniała, jak ważny dla katoliczek jest dialog z judaizmem, a tym samym z korzeniami ich własnej wiary. Wskazała też na znaczenie dialogu między pokoleniami, zarówno na temat Holokaustu, jak i osobistego stosunku do judaizmu. Jej zdaniem, przemilczanie tych spraw obciąża stosunki w rodzinie.
Prof. Eveline Goodman-Thau zaprosiła uczestniczki spotkania do wspólnej modlitwy oraz śpiewania żydowskich pieśni i tekstów szabasowych. Podkreśliła, że nie zamierza ich namawiać do przejścia na judaizm, pragnie jedynie, by były dobrymi chrześcijankami.
Eveline Goodman-Thau żyje w Izraelu, a od 20 lat pracuje w Niemczech, gdzie wykłada teologię żydowską i dzieje duchowości. Urodziła się w 1934 r. w Wiedniu, a w 1938 r. wraz z rodziną uciekła przed nazistami do Holandii. Powiedziała, że jako osoba ocalała z Holokaustu chce, tak ukształtować swoje życie, żeby spłacić dług wobec ofiar tej tragedii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.