Kolejny kościół w Stambule ma stać się meczetem
11 lutego 2024 | 17:47 | ts | Stambuł Ⓒ Ⓟ
W Turcji postępuje polityka islamizacji. Kolejny zabytkowy gmach kościelny w Stambule ma zostać przekształcony w meczet. W 2020 roku taki los spotkał słynną na całym świecie Hagia Sophia, co wywołało międzynarodowe protesty.
Po Hagia Sophia, kolejny zabytkowy bizantyjski kościół w Stambule ma zostać w przyszłości wykorzystany jako meczet. Jest to znany na całym świecie ze swoich fresków kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, poinformował rzymski serwis informacyjny Fides, powołując się na turecki dziennik „Yeni Safak”.
Przyszły „meczet Kariye” był wcześniej używany przez 79 lat jako muzeum; swoje podwoje dla islamskich piątkowych modlitw ma otworzyć 23 lutego. Według „Fides”, freski nie zostaną zamalowane, ale pokryte specjalnie wykonanymi czerwonymi dywanami. Kościół, który znajduje się w północno-wschodniej części starożytnego centrum miasta, jest uważany za jeden z najważniejszych przykładów bizantyjskiej architektury sakralnej na świecie.
Podobnie jak w przypadku Hagia Sophia, rząd turecki pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana ogłosił w sierpniu 2020 r., że umowa z 1958 r. na wykorzystanie kościoła jako muzeum została uznana za nieważną. Decyzja ta została już podjęta przez turecką Radę Państwa.
Początki kościoła Świętego Zbawiciela na Chorze („na wsi”), to klasztor z VI wieku, który w XII wieku został rozbudowany o kościół. Po osmańskim podboju Konstantynopola w 1453 r., kościół został przekształcony w meczet w 1511 r. Freski, przedstawiające między innymi Wcielenie Chrystusa jako Zbawiciela Świata, zostały pokryte wapnem, ale nie zniszczone. Po II wojnie światowej kościół został odrestaurowany przez amerykańskich ekspertów i od 1945 r. na polecenie ówczesnej Rady Ministrów był wykorzystywany jako muzeum, a od 1958 r. jako muzeum państwowe. Decyzja ta została cofnięta cztery lata temu, a ostateczna zmiana jego funkcji jest obecnie nieuchronna.
W lipcu 2020 r. rząd Erdogana przekształcił już słynną na całym świecie Hagia Sophię w Stambule z muzeum z powrotem w meczet, spełniając w ten sposób żądanie tureckich fundamentalistów muzułmańskich i nacjonalistów. Hagia Sophia była przez prawie 1000 lat największym kościołem w chrześcijaństwie. W 1453 r. osmańscy zdobywcy przekształcili ją w meczet. Założyciel Republiki Tureckiej, Mustafa Kemal „Atatürk”, przekształcił go w muzeum w 1934 roku. Ponowne przeznaczenie go na meczet przez rząd Erdogana wywołało ostre międzynarodowe protesty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.