Drukuj Powrót do artykułu

Komunikat biskupa kieleckiego po śmierci bp. Kazimierza Ryczana

13.09.2017 , dziar, Kielce, 13-09-2017 Ⓒ ℗

Biskup kielecki Jan Piotrowski wydał komunikat po śmierci biskupa seniora Kazimierza Ryczana, który zmarł dzisiaj w 78. roku życia i 54. kapłaństwa.

W komunikacie bp Piotrowski przypomina życiorys i wkład zmarłego biskupa kieleckiego w historię diecezji kieleckiej, którą kierował przez 21 lat, a w ostatnich latach posługiwał jako biskup senior. Biskup Piotrowski prosi także, aby z racji śmierci bp. Ryczana, w parafiach diecezji kieleckiej został wywieszony kir i od dziś do wtorku włącznie biły dzwony o godz. 12.00.

W komunikacie bp Piotrowski, przywołując życiorys zmarłego bp. Ryczana, przypomina m.in. jego dom rodzinny w Żurawicy, czasy szkoły podstawowej i liceum w Przemyślu oraz dwuletnią przymusową służbę wojskową w Morągu. Przytacza także etapy jego kapłańskiej drogi, od święceń prezbiteratu 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk bp. Franciszka Bardy, przez czas wikariatów i studiów specjalistycznych na KUL, po uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego w 1992 roku. 11 września 1993 r. odbył się ingres do katedry kieleckiej.

Biskup Piotrowski przypomina słowa zmarłego skierowane w liście inauguracyjnym do kapłanów, sióstr zakonnych i do wiernych: „Chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża w macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących”.

„Od tego momentu te trzy elementy: krzyż, Maryja i wspólnota stały się kluczem do zrozumienia Jego posługi biskupiej w Kościele kieleckim, którą pełnił przez 21 lat” – pisze bp Jan Piotrowski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.