Koncert i album w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
26 listopada 2021 | 23:05 | Lidia Dudkiewicz | Patronat KAI Ⓒ Ⓟ
W związku z przypadającą w bieżącym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na rocznicowy projekt składają się koncerty oraz wydawnictwo albumowe.
Koncert
Rocznicowy koncert stanowi artystyczną zadumę nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie w Polsce. 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego Koncert został przygotowany w formie poematu wokalnego, zbudowanego z utworów skomponowanych przez Grzegorza Majkę do utworów poetyckich Tadeusza Szymy. Koncepcja koncertu jest bardzo wymowna. Dochodzi bowiem do połączenia dzieł poetyckich autorstwa polskiego patrioty, dysydenta, dziennikarza, filmowca, który osobiście odczuł grozę stanu wojennego, z muzyką twórcy, który przyszedł na świat w 1981 r., czyli w roku rozpoczęcia tych tragicznych doświadczeń politycznych w Polsce. Kompozytor należy do współczesnego pokolenia strażników pamięci. W koncercie pod batutą Grzegorza Majki wystąpią: Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Duda (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) Katarzyna Sałapa (skrzypce), Grzegorz Majka (fortepian). W koncercie przewidziane są efekty sonorystyczne.
Koncert będzie zaprezentowany dwukrotnie:
27 listopada (sobota)o godz. 17 – w Bazylice Jasnogórskiej;
28 listopada (niedziela) o godz. 17 – w Sali Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie (diec. tarnowska).
Książka
W skład projektu rocznicowego związanego z dniem 13 grudnia 1981 r. i jego tragicznymi konsekwencjami obok koncertu patriotycznego wchodzi wydawnictwo albumowe pt. „Trwamy niezłomni. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce”. Album otwierają wiersze Tadeusza Szymy, ukazujące grozę stanu wojennego oraz sięgające do zrywów niepodległościowych narodu polskiego w latach 70. i 80. XX wieku. Kompozytor Grzegorz Majka zamieszcza w albumie tekst ze swoim komentarzem do tej patriotycznej poezji. Wiadomości z pierwszej ręki dotyczące koszmarnego czasu, nazywanego wojną polsko-jaruzelską, przekazuje w publikacji prof. Jan Żaryn, który przeżywał ten czas boleśnie. Doświadczył, co znaczy rewizja, aresztowanie, oskarżenie, rozprawa sądowa i więzienie. Sytuację społeczno-polityczną poprzedzającą wprowadzenie stanu wojennego i jego skutki opisuje Mateusz Wyrwich, politolog, pisarz, publicysta. Prof. Krystyna Czuba dzieli się świadectwem z pierwszego dnia stanu wojennego, spędzonego na Jasnej Górze. Lidia Dudkiewicz opisuje swoje doświadczenia z ostrych zmagań z reżimową cenzurą w PRL, szczególnie w okresie stanu wojennego. Słowo wstępne do publikacji przygotował abp Wacław Depo. Wspomina Mszę św. w intencji ocalenia Jana Pawła II, sprawowaną na Krakowskim Rynku w dniu 17 maja 1981 r., na zakończenie Białego Marszu, zorganizowanego po zamach na życie Jana Pawła II.
Albumowe wydawnictwo „Trwamy niezłomni…” publikuje zdjęcia wykonane przez Stanisława Markowskiego, wybitnego twórcę fotografii faktu. Niektóre fotografie, również te z okresu stanu wojennego, artysta wykonywał z narażeniem życia, w dosłownie bojowych warunkach, gdy trzeba było uchylać się przed milicyjnymi pałkami, uciekać przed armatkami wodnymi, gazami i kulami zomowców.
Stanisław Markowski należał do bardzo aktywnych i twórczych działaczy w okresie solidarnościowego zrywu Polaków, m.in. skomponował muzykę do hymnu Solidarności, do którego słowa napisał Jerzy Narbutt. Pieśń, zaczynająca się od słów „Solidarni, nasz jest ten dzień”, towarzyszyła osobom internowanym w stanie wojennym. Uznana jest również za hymn godności Narodu polskiego.
Projekt związany z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na który składają się koncerty i wydawnictwo albumowe, został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorem koncertu i wydawcą albumu jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie.
Patronat medialny nad koncertem i wydawnictwem sprawują m.in: Katolicka Agencja Informacyjna, Portal eKAI.
Album jest dostępny pod adresem: wspolnota.gaudemater@gmail.com
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.