Konferencja Rabinów Europejskich: przekazywać wiedzę o Holokauście w bardziej nowoczesny sposób
27 stycznia 2025 | 15:37 | tom | Monachium Ⓒ Ⓟ

Z okazji obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Konferencja Rabinów Europejskich (CER) wzywa do przekazywania wiedzy o Zagładzie w inny sposób niż dotychczas. „Wiedza musi być przekazywana młodym ludziom w bardziej aktywny, nowoczesny i angażujący sposób, aby stworzyć zrozumienie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach niepewności i dezinformacji, że historia nie może się powtórzyć i że każda forma antysemityzmu i ekstremizmu zagraża wolności nas wszystkich”, wyjaśnił sekretarz generalny CER Gady Gronich w Monachium.
Niedawno opublikowane badanie przeprowadzone przez Jewish Claims Conference ujawniło, że młodzi ludzie nie wiedzą prawie nic o Holokauście. Jest to „sygnał alarmowy, którego nie można zignorować”. Gronich wezwał do nowoczesnego transferu wiedzy zamiast „ołowianych, obowiązkowych programów pamięci, które patrzą w mroczną przeszłość, ale nie przekazują żadnych wiadomości ani rozwiązań na przyszłość, tak aby historia i najciemniejsze upadki, takie jak Szoah, nigdy się nie powtórzyły”.
W ubiegłym tygodniu Jewish Claims Conference opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 1000 osób w ośmiu krajach, w tym w USA, Francji, Niemczech i Austrii. Wynika z niej, że istnieje ogólny brak wiedzy na temat Holokaustu, szczególnie wśród młodszej grupy wiekowej dorosłych, choć istnieją wyraźne różnice między krajami. Na przykład 46 proc. osób w wieku od 18 do 29 lat we Francji stwierdziło, że nigdy nie słyszało o Holokauście, w porównaniu do 14 proc. w Austrii i 12 proc. w Niemczech.
Według Jewish Claims Conference, istnieją również znaczne luki w szczegółowej wiedzy na temat podstawowych faktów w innych grupach wiekowych. „Znaczna część populacji” uważa, że zabito 2 miliony, lub mniej, Żydów. Stwierdziło tak 28 proc. respondentów w Rumunii; 21 proc. w Austrii, Francji i USA. Duża część populacji we wszystkich badanych krajach nie zdawała sobie sprawy, że zabito 6 milionów.
Założona w 1951 r. Jewish Claims Conference jest największą organizacją na świecie zajmującą się zabezpieczeniem odszkodowań, zwrotem zagrabionego mienia i wsparciem dla ocalonych z Holokaustu lub ich spadkobierców. Claims Conference uzyskuje odszkodowania i zadośćuczynienia na drodze negocjacji z rządem niemieckim, austriackim oraz z przedstawicielami przemysłu i banków.
Konferencja Rabinów Europejskich jest stowarzyszeniem około 800 ortodoksyjnych rabinów w Europie. Jej siedziba znajduje się w Monachium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.