Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”
Potrzeba bardziej intensywnego dialogu między państwem a Kościołami – konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”
O potrzebie intensyfikacji dialogu między państwem a Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi – rozmawiali uczestnicy konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, która odbyła się 27 lutego w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Uczestniczyły w niej najważniejsze osoby odpowiedzialne za te relacje m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, min. Tomasz Siemoniaka, prymas Wojciech Polaka oraz abp. Józef Kupny. Uznano, że największą przeszkodą dziś jest brak poszanowania zasady konsensualności, stawiającej wymóg porozumienia z Kościołami, zanim wprowadzone zostanie nowe prawo. Obie strony, państwowa i kościelna uznały, że jak najszybciej należy podjąć rozmowy nt. przekształcenia Funduszu Kościelnego model opierający się na dobrowolnej asygnacie podatkowej, wzorem istniejącego we Włoszech.
Bp Miziński: powodzenie działań komisji kościelnych i rządowych możliwe przy założeniu woli konstruktywnego dialogu
– Wszelkie działania gremiów, które działają w obszarze relacji między państwem a Kościołem mogą się cieszyć powodzeniem jedynie przy założeniu woli konstruktywnego dialogu, z poszanowaniem wzajemnym stron, i mając na względzie dobro obywateli – mówił bp Artur Miziński, były Sekretarz Generalny KEP i przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej, w wystąpieniu podczas konferencji „Relacje państwo – Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie. Bp Miziński przybliżył historię i sposób pracy zarówno Komisji Konkordatowych – Rządowej i Kościelnej jak i Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił, że posiedzenia tych gremiów są przykładem przestrzeni, która powinna odzwierciedlać konsensualny tryb regulowania relacji państwo-Kościół.
Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” – dostępna na YouTube
Informujemy, że wszystkie wystąpienia ze współorganizowanej przez KAI dzisiejszej konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, są już dostępne na kanale YouTube Katolickiej Agencji Informacyjnej:
Konferencja: „Relacje państwo-Kościół” – 27 lutego 2025 r. – YouTube
Model relacji między państwem a Kościołem służy dobru wspólnemu
Model relacji między państwem a Kościołem, zawarty i w konkordacie, i w polskiej Konstytucji (…) odwołuje się do najlepszych polskich tradycji, a także jest na wskroś nowoczesny – mówi prof. Sławomir Sowiński. W komentarzu z cyklu #OpinieKAI zauważa, że to model, który chroni Kościół od nacisku politycznego, jednocześnie uznając publiczny, a nie prywatny charakter jego […]
Kościół jest gotowy do rozmowy o trudnych, różniących kwestiach
Konferencja, która miała miejsce w siedzibie KEP jest sygnałem ze strony Kościoła do strony rządowej, że niezależnie od napięć, od różnic, od sporu, niezależnie od tonu pewnej politycznej buty, który da się czasem usłyszeć w głosie niektórych polityków strony rządowej, Kościół jest gotowy do rozmowy o tych trudnych, różniących kwestiach – mówi w komentarzu z […]
Władysław Kosiniak-Kamysz: ws. Funduszu Kościelnego jestem otwarty na daleko idącą współpracę z Kościołami
Jestem otwarty na daleko idącą współpracę z Kościołami. Czy to się zakończy pozytywnie w parlamencie? Tego nie wiem, bo stronnictwa polityczne będą decydować dopiero w finale, ale warto tę pracę wykonać – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas dyskusji nad kwestią przekształcenia Funduszu Kościelnego w inny rodzaj wspomagania Kościołów, która odbyła się w czwartek w Sekretariacie Episkopatu Polski. Przyznał, że jest zwolennikiem zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy. „Jesteśmy otwarci na reformę Funduszu Kościelnego, ale nie na likwidację” – stwierdził prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przypomniał konieczności dokładnego rozliczenia tego mechanizmu, gdyż w rękach państwa pozostaje wciąż pewna część dóbr zabranych Kościołowi. Dyskusja miała miejsce w ramach konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”.
Prof. Borecki: działania MEN ws. lekcji religii naruszają obowiązujące prawo
Co to znaczy, że w kwestii organizowania lekcji religii MEN powinno działać „w porozumieniu” z władzami Kościołów i innych związków wyznaniowych? – mówił o tym prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego podczas konferencji „Relacje państwo – Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie. Prof. Borecki wskazał, że ostatnie rozporządzenia MEN naruszają respektowany przez ostatnie 30 lat wymóg działania „w porozumieniu”. Zasugerował też, że w tej sprawie być może konieczne będzie odwołanie się do instytucji międzynarodowych.
Prof. Leszczyński: czy konsensualność nie jest problemem w państwie o konfrontacyjnej kulturze politycznej?
Na problemy związane z regulacją sytuacji prawnej rozmaitych Kościołów i wspólnot mniejszościowych zwrócił uwagę prof. Paweł Leszczyński z Akademii Jakuba z Paradyża, przedstawiciel Polskiej Rady Ekumenicznej. Podczas organizowanej dziś w Sekretariacie KEP konferencji „Relacje państwo – Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” mówił on o zasadzie dwustronności z perspektywy Kościołów mniejszościowych. Zadał też pytanie o pewien problem systemowy. – Czy przypadkiem nie mamy do czynienia z taką sytuacją, iż trudno o konsensualność w państwie o konfrontacyjnej kulturze politycznej w warunkach ostrej polaryzacji politycznej? – powiedział.
Abp Kupny: Dialog jest konieczny, jest wiele obszarów, w których państwo i Kościół się spotykają
– Dialog jest konieczny, nie wyobrażam sobie, aby go nie prowadzić. Jest wiele obszarów, w których państwo i Kościół się spotykają. To nie są odrębne rzeczywistości – powiedział abp Józef Kupny, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, podczas konferencji prasowej „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, zorganizowanej przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz Katolicką Agencję Informacyjną w Warszawie. Celem spotkania jest ukazanie podstawowych zasad, jakie powinny obowiązywać w relacjach między państwem a Kościołami i związkami wyznaniowymi w państwie prawa.
Ks. prof. Stanisz: niektórzy sugerują, że mamy do czynienia z próbą rewizji konstytucyjnego modelu relacji Państwo – Kościół
Niektórzy sugerują, że mamy do czynienia z próbą rewizji konstytucyjnego modelu relacji Państwo – Kościół – powiedział ks. prof. Piotr Stanisz podczas konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz Katolicką Agencję Informacyjną w Warszawie. Celem spotkania było ukazanie podstawowych zasad, jakie powinny obowiązywać w relacjach między państwem a Kościołami oraz związkami wyznaniowymi w państwie prawa.