Kongres „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”
14 listopada 2011 | 17:48 | mj / ms Ⓒ Ⓟ
IV Międzynarodowy Kongres na temat: „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia” odbędzie się 18 i 19 listopada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się goście m.in. z Hiszpanii, Włoch, Australii, Niemiec, Indii oraz Filipin.
Kongres rozpocznie uroczysta Msza święta. Po oficjalnej inauguracji kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego omówi zagadnienie „Kościół katolicki a ekonomia”. Tuż po nim głos zabierze prof. Miguel Alfonso Martinez-Echevarría y Ortega z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Nawarry. Hiszpan będzie próbował odpowiedzieć na pytanie „Czy istnieje ekonomia chrześcijańska?”.
Po krótkiej przerwie Komisarz Włoskiego Biura Ochrony Konkurencji i Przewodniczący Działu Nadzoru nad Rynkami Finansowymi Włoch, dr Salvatore Rebecchini zaprezentuje „Chrześcijańskie korzenie ekonomii rynkowej”. Zaraz po nim Kierownik Zakładu Katolickiej Nauki Społecznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, ks. prof. Paweł Bortkiewicz omówi etykę katolicką wobec ekonomii postkomunistycznej w Polsce.
Na uwagę zasługuje obecność menadżera bankowego z Australii – Johna Tilleya, który opowie o bankowości jako perspektywie katolickiej. Część wykładową pierwszego dnia zakończy referat „Chrześcijański przedsiębiorca i jego odpowiedzialność na polu społecznej ekonomii rynkowej” Burkharda Leffersa z Niemiec, reprezentującego m.in. Międzynarodowy Chrześcijański Związek Szefów Biznesu. Pierwszy dzień zwieńczy dyskusja panelowa.
Drugi dzień międzynarodowego kongresu to wykłady siedmiu prelegentów. Profesor Domenec Mele, który jest Kierownikiem Katedry Etyki Biznesu w Szkole Biznesu w Barcelonie omówi „Współczesne kontrowersje dotyczące celu biznesu a stanowisko katolickiego nauczania społecznego”. Po nim ks. dr Felix Raj, rektor St. Xavier’s College w Kolkacie w Indiach rozwinie temat: „Ekonomia hinduska: perspektywa katolicka – osiągnięcia, szanse, ryzyko”.
Profesor Jeanette Loanzon, reprezentująca Uniwersytet św. Tomasza w Manili na Filipinach skupi się na temacie „Katolicyzm a ekonomia na Filipinach”. Dr Eduardo Ortiz z wenezuelskiego uniwersytetu w Caracas będzie mówił o religii katolickiej i podziale dochodu w stosunku do skuteczności w Ameryce Łacińskiej. Ks. prof. Godfrey Igwebuike Onah z Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie omówi zagadnienie: „Profetyczna misja Kościoła a problem neokolonializmu w Afryce”.
„Szansa, ryzyko a hierarchia dóbr w porządku ekonomicznym” – to temat referatu Patricka O’Meara z USA. Drugi dzień zwieńczy wystąpienie Janusza Ossowskiego, redaktora naczelnego Wydawnictwa „Pieniądze i Więź” o tym, „Jak zaradzić współczesnemu kryzysowi instytucji zaufania publicznego: globalna bankowość wobec lokalnej instytucji mikrofinansowej”.
Kongres jest organizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury KUL.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.