Kongres Teologów Polskich w Poznaniu
13 września 2010 | 17:54 | bt, ms/sm Ⓒ Ⓟ
Mszą św. rozpoczął się VIII Kongres Teologów Polskich w Poznaniu. W obradach kongresu, które odbędą się w dniach 13-16 września, bierze udział kilkuset teologów reprezentujących wszystkie polskie wydziały teologiczne.
Kongres rozpoczęła Msza św. w poznańskiej katedrze, której przewodniczył abp Józef Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał w homilii, że refleksja teologiczna „musi mieć odwagę stawiania pytań”, ale „ma też czuwać, żeby nie stracić kontaktu z życiem ludzi wierzących, prostych ludzi, żeby nie zamknąć się w swoim żargonie, w swojej specjalistycznej wiedzy ubogaconej niezrozumiałymi neologizmami czy treściami wirtualnymi”. – Teologia zawsze jest oddechem wiary, inaczej nie jest teologią – stwierdził abp Michalik.
Inaugurację kongresu w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęło odczytanie przesłania papieża Benedykta XVI skierowanego do uczestników spotkania. „Jego Świątobliwość żywi nadzieję, że owoce tej refleksji pomogą współczesnemu człowiekowi odkryć na nowo sens chrześcijańskiej egzystencji, a podejmowane w trakcie Kongresu dyskusje ubogacą teologię w Polsce” – napisał w odczytanym telegramie kard. Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu zauważył, że „kryzys sensu”, nad którym dyskutują polscy teologowie, wynika m.in. z odrzucenia odniesienia do Boga jako gwaranta trwałych i niezmiennych wartości człowieka.
Bp Andrzej Dziuba w swoim wprowadzeniu do obrad kongresu podkreślił, że „nauka nie może zastąpić filozofii objawienia”, bowiem „ludzie oczekują dziś wyczerpujących odpowiedzi na zadawane przez nich pytania dotyczące sensu życia i śmierci, najważniejszych wartości i natury samego postępu”. Przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że „rozum i wiara to dwa wymiary ludzkiego ducha”, między którymi nie ma konfliktu, a które powinny spotykać się w dialogu ze sobą, „zwłaszcza wobec pytań o sens ludzkiej egzystencji”. Biskup łowicki podkreślił, że „prawdziwa wiara chrześcijańska nie tłumi wolności ludzkiego rozumu”.
„Dzisiaj Uniwersytet Poznański, którego częścią jest Wydział Teologiczny, gości w swoich progach tych, którym Bóg powierzył szczególnie trudne i odpowiedzialne zadanie w Kościele i społeczeństwie” – witał gości kongresu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że trudność teologii polega m.in. na tym, że staje ona wobec dialektycznego napięcia między ścisłym rygorem naukowym a pytaniem znacznie większym, które ten rygor przekracza, a mianowicie pytaniem o prawdę.
„Uniwersytet i społeczeństwo potrzebuje pytań, ale jeszcze bardziej potrzebuje odpowiedzi. W przypadku teologii potrzebna jest nie tylko odwaga zadawania pytań, ale także umiejętność pokornego słuchania odpowiedzi, jakich udziela chrześcijańska wiara, konieczna jest pokora” – zauważył abp Gądecki.
W pierwszym dniu kongresu jego uczestnicy wysłuchali wykładów bp. prof. Gerharda Müllera pt. „Chrześcijańska antropologia odpowiedzią na pytania naszych czasów” oraz ks. prof. Hansa Waldenfelsa SJ pt. „Gdzie jest Boża mądrość w dzisiejszej historii ludzkości?”. Wystąpili także o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv. („Kim jest człowiek? Stwórcza dynamika Boga: między kreacjonizmem a ewolucjonizmem”) oraz ks. prof. Tadeusz Dzidek („Sens świata i człowieka a poznanie Boga”).
„Teologowie powinni na nowo rozbudzać wrażliwość na Boga i drugiego człowieka w świadomości przeciwników chrześcijaństwa, jak też bronić wiary w państwowych i społecznych instancjach oraz walczyć o jej prawo do istnienia w przestrzeni publicznej i aktywnej współpracy” – przekonywał bp Müller.
„Przestrzeń zwana Europą, rozumiana dotychczas głównie w kategoriach ekonomicznych, jest na dobrej drodze do wyrzeczenia się swojej duszy i swych korzeni, jeśli chrześcijaństwo spychane jest w prywatność i odmawia się mu prawa do zabierania głosu i współkształtowania rzeczywistości” – zauważył biskup Ratyzbony.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.