Kongresy nowej ewangelizacji
13 kwietnia 2017 | 10:41 | Warszawa / abd / wer Ⓒ Ⓟ
Będziemy się zastanawiali, jak przepowiadać kerygmat tak, aby trafił on do naszych rodaków zagranicą, często zajętych różnymi sprawami, innymi, niż sprawy Kościoła – zapowiada w rozmowie z KAI bp Wiesław Lechowicz. Delegat KEP do spraw Duszpasterstwa Emigracji, nawiązuje do kongresów nowej ewangelizacji, które wkrótce zostaną zorganizowane w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.
Jak wyjaśnia bp Lechowicz, pomysł przygotowania kongresów nowej ewangelizacji w środowiskach polonijnych Europy Zachodniej powstał podczas spotkania z bp. Grzegorzem Rysiem, przewodniczącym Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.
– Wspólnie uznaliśmy, że należy zatroszczyć się o to środowisko, które stanowi fenomen współczesnych czasów – mówi hierarcha. Jak dodaje, środowiska polonijne są kolejnymi, po parafiach, wspólnotach, czy m.in. środowiskach wiejskich, które były przedmiotem kongresów nowej ewangelizacji w ostatnich latach.
Jak podkreśla hierarcha, Kościół odgrywa dużą rolę w życiu wspólnot emigracyjnych, które powiększyły się w ostatnich latach, dlatego kongres nowej ewangelizacji zorganizowany w tym środowisku będzie spotkaniem, dedykowanym istotnej części polskiego społeczeństwa. Będzie także wsparciem wobec wyzwań, jakie niosą ze sobą realia codziennego życia na emigracji.
„Polacy niejednokrotnie mają pewne problemy z adaptacją do nowej rzeczywistości emigracyjnej. Konfrontują się z kulturą laicką, mniejsza liczba Polaków korzysta regularnie z sakramentów świętych” – wylicza hierarcha i zapewnia, że kongresy nowej ewangelizacji posłużą dogłębnej analizie tej sytuacji i wyciągnięciu odpowiednich wniosków duszpasterskich.
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji wyraża też nadzieję, że planowane kongresy zmobilizują świeckich do większej aktywności i poczucia odpowiedzialności za lokalne wspólnoty Kościoła i nadadzą nową dynamikę współpracy księży i świeckich.
„Dziś księża nie mogą sami brać całkowitej odpowiedzialności za duszpasterstwo, bo w ten sposób nie dotrzemy do wszystkich, a chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby naszych rodaków zagranicą” – zauważa biskup.
Zaznacza, że kongresy, planowane w tym roku we Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, to „iskierki”, które mają dać okazją do wielu przemyśleń i poszukiwania nowych rozwiązań duszpasterskich. Jak tłumaczy bp Lechowicz, mają być one uzupełnieniem, a nie zastąpieniem dotychczasowych inicjatyw, które w wielu miejscach są prężne i poparte wieloletnią tradycją.
„Nie chciałbym, żeby ktoś odbierał inicjatywę kongresu nowej ewangelizacji, jako brak akceptacji dla tego, co się dzieje. Można powiedzieć, że Kościół wciąż prowadzi nową ewangelizację, bo musi konfrontować się z kulturą i światem, w którym żyje. Patrząc na historię Kościoła, widzimy, że jest ona historią nowej ewangelizacji” – mówi tarnowski hierarcha, dodając, że rzeczywistość ta istniała w Kościele, zanim termin „nowej ewangelizacji” został wprowadzony przez Jana Pawła II.
Pytany o praktyczne aspekty konspektów, bp Lechowicz wyjaśnia, że w przygotowanie kongresu zaangażuje się grupa ewangelizacyjna działająca przy Zespole KEP ds. Nowej Ewangelizacji, która odwiedzi kolejno Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Na miejscu będzie się spotykać z duchownymi i świeckimi przedstawicielami grup, wspólnot i stowarzyszeń katolickich. W spotkaniach wezmą udział także pomysłodawcy projektu bp Wiesław Lechowicz i bp Grzegorz Ryś.
„Będziemy mówić o nowej ewangelizacji, ale myślę, że ważniejszym celem jest praktyka, aniżeli teoria. Będziemy się zastanawiali, jak przepowiadać kerygmat tak, aby trafił on do naszych rodaków zagranicą, często zajętych różnymi sprawami innymi, niż sprawy Kościoła i mających problemy egzystencjalne, które mogą wynikać z pustki duchowej” – objaśnia biskup. Wyjaśnia, że nawrócenie, czyli swoista zmiana myślenia w tym zakresie, jest potrzebna zarówno duchownym, jak i świeckim. Aspektem praktycznym mają być zorganizowane warsztaty i próba wyjścia do Polaków mieszkających na miejscu.
Kongresy nie mają posłużyć tworzeniu zamkniętych środowisk polonijnych, ale przypomnienie, że zadaniem chrześcijanina jest życie Ewangelią i dawanie świadectwa poprzez ewangelizację, która nie może się dokonywać poza Kościołem lokalnym. Dlatego, jak wyjaśnia bp Lechowicz, ważne jest też budowanie relacji z miejscowym Kościołem w krajach, w których mieszkają polscy emigranci. Dodaje, że jest to również rodzaj powinności, wynikającej z przyjęcia przed 1050 laty Chrztu św. od Kościoła Europy.
„Dziś Europa Zachodnia wydaje się tracić łączność ze swoimi korzeniami europejskimi i sądzę, że powinniśmy mieć taki moralny impuls, żeby niejako spłacić Europie dług wdzięczności, przez przykład życia, przez włączanie się w środowisko, w którym żyjemy, a to trzeba robić ze świadomością, że jesteśmy gośćmi w tym, a nie innym miejscu” – apeluje duchowny. Dodaje, że zwiększenie troski o wzajemną otwartość może zniwelować różnego rodzaju nieporozumienia pomiędzy środowiskiem imigracyjnym i gospodarzami, wynikające z braku dialogu i wzajemnego poznania.
Kongresy nowej ewangelizacji dla środowisk polonijnych planowane są w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W niemieckim Schönstatt odbędą się w dn. 29-30 kwietnia, w Paryżu w dn. 28-31 kwietnia, natomiast w brytyjskich Swindon i Manchasterze, odpowiednio w dn. 15-17 września 22-24 września. Będą zaadresowane do wszystkich członków Polonii, nie tylko do tych, którzy już angażują się w życie Kościoła i deklarują jako chrześcijanie.
„Mam nadzieję, że liderzy duszpasterstw, jak koła na wodzie będą promieniować i zachęcać innych i przekazywać w swoich środowiskach to, czego doświadczyli” – mówi bp Lechowicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Niegdyś rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Obecnie pracuje w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia