Korowody Świętych w Poroninie i Kościelisku
25 października 2021 | 12:05 | jg | Kościelisko Ⓒ Ⓟ

Górale z Poronina i Kościeliska przeszli w niedzielę przez swoje miejscowości w Korowodach Świętych. W postacie świętych i błogosławionych wcieli się zarówno dzieci jak i dorośli. Na Korowodzie Świętych w Poroninie pojawiły się relikwie nowej błogosławionej, Matki Elżbiety Róży Czackiej, które pod Tatry z wychowankami z Lasek przywiozła siostra Radosława Podgórska ze zgromadzenia założonego przez Matkę Czacką – sióstr franciszkanka służebnic Krzyża.
Zakonnica podziękowała za zaproszenie i opowiedziała o posłudze sióstr z osobami niewidomymi oraz przybliżyła postać nowej Błogosławionej.
Podczas Mszy św. górale mogli posłuchać świadectwa pani Ewy, wychowanki ośrodka w Laskach, która ukończyła dwa kierunki studiów. – Laski dały mi tak bardzo wiele, że mogę pracować i spełniać się w śpiewie, który zawsze bardzo kochałam – mówiła pani Ewa.
List do uczestników Korowodu Świętych napisał minister edukacji Przemysław Czarnek. Odczytała go Halina Cimer, Małopolska Wicekurator Oświaty.
Trasa Korowodu Świętych w Poroninie wiodła od kościoła parafialnego do pobliskiego parku i placu przy Gminnym Centrum Kultury. Dorośli, występujący w strojach świętych czy błogosławionych, trzymali w dłoniach relikwiarze. W sumie było ponad 50.
Korowód Świętych przeszedł też pierwszy raz przez Kościelisko w powiecie tatrzańskim. Korowód prowadził św. Kazimierz Królewicz – patron parafii.
– Piękna pogoda i widok na Tatry i Giewont z Kościeliska sprawiły, że możemy nasz I Korowód nazwać „w blasku krzyża na Giewoncie”. Organizacja korowodu świętych w parafii ma pomóc wiernym po chrześcijańsku przeżywać uroczystość Wszystkich Świętych i zachęcać do naśladowania świętych w zdobywaniu nieba – mówił ks. Arkadiusz Zych, wikary z Kościeliska.
Trasa Korowodu Świętych w Kościelisku biegła od kościoła na cmentarz, skąd uczestnicy niedzielnego wydarzenia mogli podziwiać przepiękne tatrzańskie krajobrazy.

Fot. Jan Głąbiński
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.