Kościół greckokatolicki rozpocznie Wielki Post 18 marca
14 lutego 2024 | 15:33 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
18 marca, a więc prawie 5 tygodni po łacinnikach, Wielki Post rozpoczną grekokatolicy. W obrządku wschodnim okres ten również ma pokutny charakter, różni się jednak liturgią, a Msze święte są odprawiane tylko dwa razy w tygodniu. Wielkanoc chrześcijanie wschodni będą przeżywać dopiero 5 maja.
Od września 2023 r. Kościół greckokatolicki na Ukrainie i w Polsce posługuje się tzw. kalendarzem nowojuliańskim. Zgodnie z nim święta z datami stałymi (np. Boże Narodzenie) obchodzone są według kalendarza powszechnego gregoriańskiego. Natomiast święta ruchome (jak Wielkanoc) obchodzone są według starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego.
Kolejnym powodem różnicy w terminie świętowania uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego jest inny sposób wyznaczania jej daty. W Kościołach wschodnich i zachodnich wypada ona w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale chrześcijanie wschodni dodają do tego warunek, że święto Zmartwychwstania nie może wypaść wcześniej, niż Pascha żydowska. Dlatego zdarza się, że Wielkanoc przypada w tę samą niedzielę, a bywa, że różnica wynosi nawet pięć tygodni. Z tych samych powodów Kościoły wschodnie nigdy nie obchodzą Wielkanocy przed rzymskokatolickim.
Sam Wielki Post – podobnie jak w Kościele łacińskim – ma charakter pokutny. Okres ten nie rozpoczyna się Środą Popielcową, a Czystym Poniedziałkiem i nie ma zwyczaju posypania głów popiołem. Obowiązuje natomiast post ścisły od mięsa i nabiału. Obowiązuje on również w Wielki Piątek. Do Wielkanocy należy powstrzymać się także od zabaw.
W czasie Wielkiego Postu bardzo zmienia się liturgia. Msze święte odprawiane będą tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne. W środy i piątki jest to Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której przyjmuje się komunię świętą, konsekrowaną w niedzielę. W pozostałe dni odprawia się godziny kanoniczne lub akatyst do Męki Pańskiej.
Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty. Pokłonami przeprasza się za przewinienia wobec Boga i drugiego człowieka. W parafiach odbywać się będą rekolekcje wielkopostne oraz spowiedzi.
Mimo, że w liturgii wschodniej nie ma nabożeństwa odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana. Niekiedy organizowane są też wspólne nabożeństwa parafii rzymsko- i greckokatolickich.
Kościół greckokatolicki jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.