„Kościół i jedność chrześcijan okiem kobiet różnych wyznań” (panel)
23 stycznia 2025 | 08:16 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
![Sample](https://www.ekai.pl/wp-content/uploads/2023/08/cathopic_1541601574226207-1024x682.jpg)
O Kościołach chrześcijańskich, o ekumenizmie i o pełnieniu posługi w Kościele – okiem kobiet -rozmawiały uczestniczki panelu, który odbył się 22 stycznia w parafii Opatrzności Bożej w Warszawie w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przed panelem miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne.
W spotkaniu wzięły udział ks. Monika Zuber z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Wiktoria Matloch z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Dominika Kovačević, arabistka i teolożka prawosławna oraz dr Magdalena Jóźwik, teolożka katolicka. Panel poprowadziła Joanna Piekarska ze wspólnoty Chemin Neuf.
Uczestniczki panelu mówiły o tym, jak wygląda podejście do ekumenizmu w ich Kościołach. Ks Monika Zubert podkreśliła, że w Kościele Metodystycznym ekumenizm jest wręcz zobowiązaniem. Zwróciła też uwagę, że komunia św. ma charakter otwarty – zaproszeni są do niej wszyscy, niezależnie od przynależności wyznaniowej. Ks. Wiktoria Matloch mówiła o tym, że Kosciół Ewangelicko – Augsburski w Polsce jest Kościołem diasporalnym, w związku z tym współpraca ekumeniczna odbywa się na co dzień. Dominika Kovačević mówiła o tym, ze podejście do ekumenizmu wygląda nieco inaczej w każdym z lokalnych Kościołów prawosławnych. Podkreśliła też, że Eucharystia w tym Kościele jest celem a nie środkiem. W podobny sposób Eucharystię postrzega też Kościół katolicki, o czym mówiła dr Magdalena Jóźwik. Przypomniała też, ze Kościół katolicki zaangażował się w ekumenizm na krótko przed Soborem Watykańskim II.
Jak wygląda zaangażowanie w Kościele, gdy jest się kobietą? Uczestniczki panelu zwracały uwagę, że sytuacje są różne ale że podejmując zaangażowanie w Kościele bywało, że spodziewały się większych trudności. Zwracały uwagę na wartość tego, że mężczyźni i kobiety mogą się uzupełniać. Mówiły też o tym, że będąc kobietą pracującą w środowisku kościelnym, trzeba mieć większe osiągnięcia niż mężczyzna, jeśli chce się, by ta praca została dostrzeżona.
Dominika Kovačević zwracała uwagę na znaczenie głosu świeckich w Kościele prawosławnym. Mówiła też o roli kobiet, które mogą pełnić wiele funkcji podczas liturgii, jako żony księży, czy też matki duchowne.
Przedstawicielki Kościołów wywodzących się z tradycji reformacji mówiły o drodze do ordynacji kobiet na duchownych w ich Kościołach. Podkreślały też różnicę w podejściu do roli osoby duchownej między tymi Kościołami a Kościołem katolickim i prawosławnym, gdzie istnieje sakrament święceń.
Uczestniczki panelu zwracały też uwagę na to w jaki sposób doświadczają obecności Ducha Świętego w swoich Kościołach i podkreślały znaczenie odkrywania bogactwa w różnorodności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.