Kościół i MSWiA ustalają jak szkolić kierujących ruchem na pielgrzymkach
21 maja 2009 | 16:53 | aw / maz Ⓒ Ⓟ
Opłaty będą symboliczne, a szkolenia być może krótsze, niż zakładane 18 godzin – takie są założenia sposobu realizacji rozporządzenia MSWiA z lipca ubiegłego roku.
Takie są efekty rozmów między sekretarzem generalnym Episkopatu Polski bp. Stanisławem Budzikiem i wiceministrem resortu spraw wewnętrznych Tomaszem Siemoniakiem. Wydane rok temu przepisy nakładają obowiązek na kierujących ruchem porządkowych pielgrzymek, by przechodzili co dwa lata w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego trwające 18 godzin szkolenie.
– Czekamy na opinię ekspertów, czy szkolenia mogą być skrócone – powiedziała KAI rzeczniczka ministerstwa Wioletta Paprocka. Podkreśliła, że rozporządzenie ministra zostało wydane w celu zwiększenia bezpieczeństwa pielgrzymów, a nie przeciw pielgrzymom. Dodała, że MSWiA zaapelowało do marszałków, aby opłaty za szkolenia w ośrodkach wojewódzkich były symboliczne.
– Jest to poważne utrudnienie, gdyż porządkowi, którzy pełnią służbę na pielgrzymkach to wolontariusze i my z góry nie wiemy kto będzie szedł, a kto nie i trudno to zaplanować – komentuje decyzję ministerstwa paulin o. Albert Oksiędzki, kierownik najliczniejszej pielgrzymki warszawskiej. – Ja chodzę w pielgrzymce ponad 20 lat i tylko raz był wypadek, gdy samochód nietrzeźwego kierowcy wjechał w kolumnę pątników – mówi zakonnik. Przyznaje, że wypadki przy zgromadzeniu takiej liczby osób mogą się zdarzyć, ale jeżeli ma być jakieś szkolenie, powinno być ważne dłużej niż dwa lata. – Dlaczego prawo jazdy ważne jest do końca życia, a takie uprawnienia – tylko dwa lata? – pyta retorycznie. Jego zdaniem najlepiej byłoby przeszkolić przewodników pielgrzymek, czyli tych księży i zakonników, którzy prowadzą grupy i za nie odpowiadają. Co do porządkowych byłoby to niezwykle trudne, gdyż kto będzie pełnił te funkcje wiadomo najwcześniej kilka dni przed rozpoczęciem wędrówki. Dla mnie wyjściem jest szkolenie dla przewodników i głównych porządkowych, dla 4-8 osób – mówi o. Oksiędzki.
Rzeczniczka MSWiA broni wymagania, by co dwa lata aktualizować uprawnienia przewodników. Wiąże się to z tym, że rozporządzenia dotyczące przepisów ruchu drogowego są ciągle aktualizowane przekonuje Wioletta Paprocka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.