Kościół w Meksyku wyraził gotowość do mediacji ws. wojny grup przestępczych
31 października 2024 | 14:08 | RF/IB | Meksyk Ⓒ Ⓟ
Władze Kościoła katolickiego w Meksyku wyraziły gotowość do mediowania pomiędzy walczącymi ze sobą w tym kraju zorganizowanymi grupami przestępczymi, w tym kartelami narkotykowymi. Jak powiedział w czwartek sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Meksyku biskup Ramón Castro, dotychczasowa strategia rządu federalnego Meksyku polegająca na “polityce uścisków” z grupami przestępczymi nie przyniosła rezultatu. Odnotował, że z dnia na dzień przybywa ofiar zarówno wśród członków zwalczających się grup przestępczych, jak i obywateli, w tym ludzi Kościoła.
Przypomniał o zamordowaniu 20 października przez członków jednej z grup przestępczych księdza Marcelo Péreza w San Cristóbal de las Casas, w stanie Chiapas, rdzennego kapłana z grupy etnicznej Tzotzil. Biskup Ramón zaznaczył, że zarówno hierarchia kościelna, jak i posługujący we wszystkich regionach Meksyku kapłani są gotowi do pomocy w mediowaniu pomiędzy zwaśnionymi grupami przestępczymi. Przypomniał, że kilka miesięcy temu dzięki wsparciu Kościoła katolickiego w stanie Guerrero, na południowym zachodzie kraju, udało się doprowadzić do zakończenia krwawego sporu pomiędzy dwiema zwaśnionymi grupami przestępczymi.
W poniedziałek prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum odrzuciła propozycję przedstawiona przez deputowanego rządzącego krajem Ruchu Odrodzenia Narodowego (Morena) Manuela Espino, który zaapelował do uruchomienia w tzw. krajowej komisji na rzecz pokoju i pojednania narodowego. Zdaniem meksykańskiego polityka instytucja ta miałaby nawiązać dialog z kartelami narkotykowymi w celu położenia kresu przemocy w kraju. Sheinbaum stwierdziła, że nie widzi żadnej możliwości, aby władze Meksyku podjęły działania służące negocjowaniu z grupami zajmującymi się przestępczością zorganizowaną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.