Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce 2016 – najważniejsze wydarzenia

29 grudnia 2016 | 09:45 | opr. tk / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Mazur/episkopat.pl / redakcja

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2016 roku w Kościele w Polsce.

STYCZEŃ

4 – Mimo intensywnych przemian, religijność polskich katolików cechuje stabilność. Od 2008 r. około 40 proc. Polaków uczestniczy regularnie w niedzielnej Eucharystii i 16 proc. co niedziela przyjmuje Komunię świętą – dane te przedstawił Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce.

5 – Bp Tadeusz Lityński, nowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył ingres do katedry w Gorzowie Wielkopolskim. 53-letni hierarcha zastąpił bp. Stefana Regmunta, który ze względów zdrowotnych przeszedł na emeryturę.

6 – Około 1,5 miliona ludzi przeszło ulicami 420 polskich miast (to blisko 100 tys. więcej niż rok wcześniej) w Orszakach Trzech Króli. Marsze odbyły się także w 16 innych krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, USA, na Ukrainie, a nawet w Rwandzie i Ekwadorze. W Watykanie Orszak Trzech Króli pozdrowił papież Franciszek, a w Warszawie do wspólnego kolędowania dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką.

6 – Na misjach pracuje 2040 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy głoszą Ewangelię w 97 krajach na wszystkich kontynentach – poinformował KAI o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji. W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, obchodzony jest Dzień Pomocy Misjom.

17 – Ekumeniczna modlitwa na Cmentarzu Żydowskim, debata biblijna, wykład nt. historii żydów na Kujawach, nabożeństwo ekumeniczne w katedrze i program artystyczny złożyły się na centralne obchody XIX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które odbyły się w Toruniu.

18-25 – Pod hasłem „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2,9) inspirowanym słowami z 1 Listu św. Piotra obchodzono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań odwiedzali świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlili o pełną i widzialną jedność chrześcijan.

21 – minęło 25 lat od przywrócenia przez Stolicę Apostolską Ordynariatu Polowego w Polsce. W 1945 r. władze komunistyczne nie zezwoliły na odtworzenie działającego od 1919 r. biskupstwa polowego.

26 – „Chrześcijanie i muzułmanie – razem wobec przemocy popełnianej w imię religii” – pod takim hasłem obchodzono XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Wyznawcy obu religii spotkali się w auli kurii warszawsko-praskiej, aby rozmawiać na temat wyzwań współczesnego świata.

LUTY

2 – Pod hasłem „Życie konsekrowane – darem miłosierdzia” – polscy zakonnicy z prawie 180 zakonów, w tym 13 kontemplacyjnych i 61 męskich obchodzili swoje święto. Prowadzą oni domy opieki, jadłodajnie, hospicja i ośrodki wychowawcze; organizują szkoły, świetlice dla dzieci z ubogich rodzin i wyjazdy wypoczynkowe; głoszą Chrystusa na zagranicznych misjach i podczas rekolekcji w parafiach; służą modlitwą i wspierają duszpasterstwa. Podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego zbierano pieniądze na pomoc tym wspólnotom, które ze względu na swoją modlitewną posługę w Kościele, nie opuszczają swoich klasztorów.

7 – Pod hasłem „Młodzi, nie dajcie się zniewolić” rozpoczął się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Według GUS alkoholizm jest przyczyną co piątego rozwodu. Coraz częściej po alkohol sięgają kobiety i osoby niepełnoletnie. Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości nawet 4 mln Polaków cierpi z powodu problemów alkoholowych w rodzinie, bardzo często są to osoby współuzależnione.

17-22 – Abp Stanisław Gądecki odwiedził Syrię i Liban. Głównymi motywami wizyty przewodniczącego KEP były: modlitwa o pokój na Bliskim Wschodze, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi. W czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, 8 listopada 2015 przeprowadzono ogólnopolska zbiórkę. 1 mln 200 tys. euro z tej kwesty przekazano potrzebującym w Syrii, nie tylko katolikom.

19 – Zaczął obowiązywać dekret KEP ws. wystąpień z Kościoła i powrotu do jego wspólnoty. „Kościół boleje z powodu odejścia ochrzczonych ze wspólnoty Kościoła, ale czerpiąc przykład od miłosiernego Boga z miłością przyjmuje tych, którzy do niej powracają” – głosi dekret. Dokument zaczął obowiązywać po uzyskaniu recognitio Stolicy Apostolskiej, zastępując zasady dotyczące apostazji przyjęte przez KEP w 2008 r.

MARZEC

2 – Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, objął funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP. Dotychczas pracami tego gremium przez dwie kadencje kierował abp Stanisław Gądecki.
11-13 – Pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” obradował X Zjazd Gnieźnieński. W wydarzeniu, które ma charakter modlitewno-dyskusyjny uczestniczyli przedstawiciele różnych Kościołów i religii, politycy (w tym prezydent RP), intelektualiści i osoby zaangażowane w różne dzieła Kościoła. „Wierzymy, że przyszłość świata, Europy i Polski zależy w dużej mierze od wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań” – głosi przesłanie Zjazdu. Gościem zgromadzenia był m.in. kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.

17 – Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, w Markowej na Podkarpaciu otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Pozdrowienia dla uczestników uroczystości przesłał papież Franciszek. Uroczystości rozpoczęły się od modlitw żydowskich i chrześcijańskich na cmentarzu w miejscowości Jagiełła, gdzie spoczywają Żydzi zamordowani razem z Rodziną Ulmów. Następnie podobną modlitwę odmówiono w Markowej, gdzie znajduje się grób Ulmów.

20 – W Niedzielę Palmową tysiące młodych wiernych uczestniczyło w całej Polsce w 31. Światowych Dniach Młodzieży obchodzonych na szczeblu diecezjalnym. Biskupi zachęcali młodych do czynienia w swym życiu dzieł miłosierdzia wobec bliźnich. Podczas Mszy św. zbierano ofiary pieniężne na „Bilet dla Brata” – specjalny fundusz dla uczestników tegorocznych ŚDM w Krakowie zza wschodniej granicy.

30 – Nie można poprzestać na obecnym kompromisie z 1993 r., która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję – stwierdziło prezydium KEP w specjalnym komunikacie. Biskupi zaapelowali do parlamentarzystów i rządzących o podjęcie inicjatyw ustawodawczych i uruchomienie programów, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu.

KWIECIEŃ

6 – Alina Petrowa-Wasilewicz została laureatką nagrody dziennikarskiej „Ślad”. Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej odebrała nagrodę im. Bp. Jana Chrapka za „konsekwentne i pełne pasji przybliżanie postaci wybitnych postaci Kościoła, zwłaszcza kobiet oraz promowanie wzorców życia według nowego feminizmu Jana Pawła II”.

7 – Filozof i duszpasterz o. Jan Andrzej Kłoczowski OP, pisarz i publicysta Jerzy Sosnowski oraz opiekun bezdomnych, założyciel Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka” ks. Józef Krawiec zostali laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

7-10 – Prezentacja prawie 10 tys. tytułów przygotowanych przez 180 wydawnictw, a także pokazy filmów, wystawy, koncert i spotkania autorskie – złożyły się na program XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Gościem imprezy był m.in. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, którego uhonorowano Feniksem Diamentowym za książkę „Dogmatyka katolicka”, opublikowaną w Wydawnictwie WAM. Laureatem Nagrody Głównej FENIKS 2016 został prof. Leszek Mądzik, twórca i dyrektor Sceny Plastycznej KUL.

8 – Polscy biskupi popierają wszelkie działania na rzecz całkowitej ochrony życia ludzkiego, jednocześnie są zdecydowanie przeciwni karaniu kobiet, które dopuściłyby się zabójstwa dziecka. Takie stanowisko Episkopatu przekazał diecezjalnym duszpasterzom rodzin i doradcom życia rodzinnego ks. dr Przemysław Drąg.

14-16 – Pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja!”, w Gnieźnie i w Poznaniu odbyły się kościelno-państwowe obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Złożyły się nań uroczyste liturgie pod przewodnictwem Legata Papieskiego, kard. Pietro Parolina, Nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Narodowego oraz wielkie święto nowej ewangelizacji na poznańskim stadionie INEA. W obchodach uczestniczył Polski Episkopat i biskupi z Polskiej Rady Ekumenicznej, delegacje Konferencji Biskupich z Europy, najwyższe władze RP z prezydentem i premierem oraz Korpus Dyplomatyczny.
Na Ostrowie Lednickim, jednym z miejsc, gdzie mógł się dokonać chrzest Mieszka, Prymas Polski przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu. Podczas Mszy w gnieźnieńskiej katedrze abp Wojciech Polak apelował o odważne sięganie do łaski chrztu i pokonywanie podziałów w Polsce. Do wierności przyrzeczeniom chrztu wezwał wiernych także przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas Mszy w katedrze poznańskiej.

28 – Chrzest Polski to jedno z najistotniejszych i przełomowych wydarzeń dla losów naszego kraju. Spośród wydarzeń XX-wiecznych Polacy za znaczące uważają m.in. wybór Karola Wojtyły na papieża – wynika z badań CBOS nt. świadomości historycznej Polaków.

30 – Adam Szal, 62-letni biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą przemyskim. Zastąpił na tym stanowisku abp. Józefa Michalika, który w związku z ukończeniem 75. roku życia przeszedł na emeryturę. Ingres nowego metropolity do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu odbył się 21 maja.

MAJ

3 – Z udziałem Episkopatu Polski i ok. 30 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski. Miały one charakter dziękczynienia za 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 50. rocznicę Milenijnego Aktu Oddania. Szczególnym akcentem święta było złożenie nowego Aktu Zawierzenia Matce Bożej podpisanego dzień wcześniej na Jasnej Górze przez biskupów.

3 – W wieku 84 lat zmarł abp Tadeusz Gocłowski, emerytowany metropolita gdański, wieloletni członek Rady Stałej KEP, wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń i tytułów, m.in. Order Orła Białego w 2011 r.

15 – Pod hasłem „Każde życie jest bezcenne!”, ulicami 140 miast przeszły wielotysięczne, kolorowe Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy przypominali o wartości każdego ludzkiego życia od chwili poczęcia, a także o rodzinie jako dobru, o które należy dbać w sposób szczególny.

18 – W Toruniu odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła. W uroczystości konsekracji świątyni wznoszonej z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kard. Zenon Grocholewski powiedział w homilii, że o. Rydzyk nie zraził się atakami tych, „którzy chcą uczyć demokracji i wolności mediów”.

26 – Wezwanie do narodowej zgody, pokoju i jedności, zachęta do pełnienia uczynków miłosierdzia i zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży – to główne tematy, jakie polscy biskupi podjęli podczas homilii w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

CZERWIEC

24 – Prezydium KEP wezwało do pojednania polsko-ukraińskiego. W specjalnym komunikacie przed 73. rocznicą zbrodni wołyńskiej wskazano, że „chrześcijańskie przebaczenie jest wartością bezwarunkową obejmującą nawet największe niegodziwości, takie jak zabijanie niewinnych ludzi i ludobójstwo, czy przymusowe przesiedlenia”. Biskupi piszą, że „wzajemne przebaczenie między narodami polskim i ukraińskim jest szczególnym wymogiem religijnym i moralnym, jaki staje przed nami w przeżywanym obecnie Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia (…).

30 – Przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego podpisali w Warszawie wspólne przesłanie w sprawie uchodźców. „Rozwiązanie problemu migracyjnego w Polsce i w Europie wymaga współpracy ludzi dobrej woli na wielu płaszczyznach. Potrzebna jest hojność i roztropność, otwarcie serca i ustanowienie praw gwarantujących poszanowanie godności własnych obywateli i tych, którzy proszą o pomoc” – czytamy w przesłaniu.

LIPIEC

10 – Około 100 tys. osób uczestniczyło w 25. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasna Górę. „Miłosierdzie jest wyrazem wiary, a wiara jest podstawą miłosierdzia” – podkreślił podczas Mszy św. abp Stanisław Gądecki. Spotkanie było dziękczynieniem za chrzest Polski i dzieła podejmowane przez toruńską rozgłośnię. W uroczystości uczestniczyło ok. 100 tys. osób, w tym premier Beata Szydło.

12 – W wieku 67 lat zmarł abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, biskup senior diecezji radomskiej, bliski współpracownik trzech papieży. Został pochowany w katedrze radomskiej, 19 lipca.

20-25 – Odbył się pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży: Dni w Diecezjach, w których uczestniczyło 115 tys. młodych ze 135 krajów świata. Zostali oni rozlokowani w domach u polskich rodzin. Uczestnicząc w spotkaniach modlitewnych, wycieczkach, koncertach, odwiedzając muzea i rezerwaty przyrody poznawali polską religijność, kulturę, historię i zwyczaje. Około 300 tys. odwiedziło teren niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, a ok. 200 tys. Jasną Górę. Dla wielu uczestników Dni w Diecezjach były pierwszym kontaktem z Europą.

21 – Prawie 1,7 mln zł zgromadzono w ramach akcji „Bilet dla Brata”, podczas której przez 2 lata polska młodzież zbierała pieniądze dla swoich rówieśników z 10 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia, by ci mogli uczestniczyć w ŚDM. W inicjatywę włączyli się także Polacy z zagranicy – poinformowało Krajowe Biuro Organizacyjnego ŚDM.

27-31 – Papież Franciszek przebywał w Polsce z pięciodniowa wizytą apostolską. Jego pobyt związany był głównie ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, które przebiegały pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Ponadto Franciszek uczcił na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski, modlił się w przejmującym milczeniu na terenie b. niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. Podczas Mszy wieńczącej ŚDM z udziałem ponad 1,5 mln wiernych, zachęcił młodych ze wszystkich kontynentów, by Ewangelia była ich „nawigatorem” na drogach życia. I ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie.

Papieskie słowa i gesty były przyjęte przez młodzież bardzo gorąco i serdecznie. Franciszek przemawiał do nich nie tylko podczas Mszy św. i nabożeństwa Drogi Krzyżowej, ale też – trzykrotnie – ze słynnego „okna papieskiego” przy Franciszkańskiej, kierując do słuchaczy bardzo konkretne rady i wskazówki na temat życia, małżeństwa, choroby, przemijania i cierpienia.

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyły katechezy głoszone w 33 językach przez biskupów z różnych stron globu. Widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach – złożyły się na Festiwal Młodych. W kilkudziesięciu miejscach w Krakowie i okolicach odbyło się blisko 250 edukacyjnych, kulturalnych i sportowych wydarzeń przygotowanych przez wielu znanych artystów chrześcijańskich z całego świata.

31 – To, co w nas zostanie z pielgrzymki Franciszka, jest zależne od tego, jak Kościół katolicki w Polsce będzie kontynuował myśli papieskie – powiedziała KAI dr Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Jej zdaniem ŚDM i cała pielgrzymka były nadzwyczaj starannie i dobrze zorganizowane. „Trudno sobie wyobrazić lepszą promocję kraju, Kościoła i polskiego społeczeństwa”.

SIERPIEŃ

2 – W wieku 89 lat zmarł kard. Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski. Jego pożegnanie odbyło się 5 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski, najwyższych władz państwowych i tysięcy wiernych. Po żałobnej Mszy św. w katedrze wawelskiej trumna z ciałem Kardynała spoczęła w krypcie pod konfesją św. Stanisława.

14 – Przy Bloku 11 na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau odbyła się uroczystość 75. rocznicy śmierci o. Maksymiliana Kolbego. Mszę pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza koncelebrowali biskupi i księża z różnych zakątków Polski i świata. W modlitwie uczestniczyło ok. 2 tys. osób, w tym m.in. premier Beata Szydło.

15 – Ponad 65 tys. pątników w 52 pielgrzymkach pieszych przybyło na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne pielgrzymowanie było wielkim dziękczynieniem za 1050-lecie Chrztu Polski, wizytę papieża Franciszka oraz za 25-lecie ŚDM na Jasnej Górze i spotkanie młodych w Krakowie. Pątnicy uczyli się także, jak w życiu realizować uczynki miłosierdzia. Prosili o nowy zapał ewangelizacyjny i o pokój na świecie.

WRZESIEŃ

2 – Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” złożyli w Sejmie ponad 518 tys. podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Pozytywnie o projekcie wypowiedział się Episkopat Polski. W komunikacie z czerwcowego zebrania plenarnego czytamy: „Jest to – wzorem innych państw europejskich – głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli”.

14 – Z krytyką kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju” jako „rozmywającej jednoznaczne wymagania Ewangelii” wystąpiło prezydium KEP. Biskupi wyrazili przekonanie, że katolicy nie powinni brać udziału w tej inicjatywie zaznaczając, że szacunek dla godności każdej osoby jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla samych czynów homoseksualnych. Kampanię rozpoczęły organizacje LGBT, wsparte przez środowiska Tygodnika Powszechnego, Więzi i Znaku.

PAŹDZIERNIK

4 – Ruszył program „Rodzina Rodzinie”. Inicjatywa koordynowana przez Caritas Polska, polega na objęciu wsparciem tych rodzin, które zostały poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje czy firmy w Polsce mogą objąć pomocą konkretną rodzinę w Aleppo w Syrii, bądź uchodźców syryjskich w Libanie lub samych Libańczyków, żyjących w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym. Miesiąc po uruchomienia akcji poinformowano, że pomocą objęto już 150 rodzin, a wśród darczyńców znalazło się trzech biskupów (w tym przewodniczący KEP), parafie, zgromadzenia oraz ponad 500 indywidualnych osób

5 – W komunikacie po zakończeniu obrad plenarnych KEP w Warszawie biskupi przypomnieli, że „nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji”. Zaznaczyli też, że te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania.

6 – Posłowie odrzucili obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zmierzający do całkowitego zakazu aborcji. Decyzję posłów poprzedziła burzliwa debata oraz zapowiedź premier Beaty Szydło o rządowym projekcie wsparcia dla rodzin i matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci niepełnosprawnych.

9 – W wieku 90 lat zmarł wybitny reżyser Andrzej Wajda, twórca m.in. „Kanału”, „Ziemi obiecanej”, „Człowieka z marmuru” i „Katynia”. Stołeczne uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 października w kościele ojców dominikanów na Nowym Mieście. Ks. Andrzej Luter wspomniał w homilii, że „przed odejściem Andrzej Wajda przyjął ostatnie namaszczenie i pojednał się z Bogiem”. 19 października prochy Reżysera spoczęły na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

13-16 – Pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach” w Lublinie obradował V Kongres Kultury Chrześcijańskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. kard. Gianfranco Ravasi, , ks. prof. Michał Heller, s. Małgorzata Chmielewska, Adam Zagajewski i Krzysztof Penderecki, któremu wręczono doktorat honoris causa KUL. „Chrześcijaństwo może odgrywać rolę kulturotwórczą także w świecie, który odchodzi od Ewangelii” – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Pomysłodawcą spotkań był jego poprzednik, śp. abp Józef Życiński.

15 – Za publicznie popełnione grzechy potrzebna jest publiczna pokuta – powiedział na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu odprawił Mszę i wygłosił kazanie w ramach „Wielkiej Pokuty”. W całodniowej modlitwie przebłagalnej za grzechy z prośbą o miłosierdzie dla narodu uczestniczyło ok. 100 tys. osób z Polski i zagranicy.

20-23 – Około 7 tys. Polaków uczestniczyło w narodowej pielgrzymce do Rzymu. Było to dziękczynienie za 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich, Jubileusz Miłosierdzia, wizytę papieską i Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi modlili się w najważniejszych rzymskich świątyniach, spotkali z papieżem podczas jubileuszowej audiencji generalnej, nawiedzili grób Jana Pawła II oraz najważniejsze miejsca wiary chrześcijańskiej. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych.

31 – Do Warszawy przybył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że jego misją jest poznanie Kościoła w Polsce, stąd towarzyszyć mu będą trzy słowa: słuchać, kochać i patrzeć. 64-letni abp Pennacchio zastąpił abp. Celestino Migliore, który został Nuncjuszem Apostolskim w Federacji Rosyjskiej.

LISTOPAD

2 – Czterodniową wizytę w Polsce zakończyła Rada Przewodniczących Wspólnot Wyznaniowych Izraela. 30-osobowa delegacja odwiedziła Warszawę, Kraków i Auschwitz. Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie podpisali tam deklarację, w której zadeklarowali: „odrzucamy rasizm, fanatyzm i ekstremizm, zwłaszcza gdy są one popełniane rzekomo w imię religii i w ten sposób ją profanują”.

11 – Otwarcie dla wiernych Świątyni Opatrzności Bożej zainaugurowało tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pierwszej Mszy św. sprawowanej we wnętrzu świątyni przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą. Wydarzenie nastąpiło dokładnie 225 lat po złożeniu przez Sejm Czteroletni obietnicy budowy świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję 3 Maja.

13 – Zamknięciem bram miłosierdzia w katedrach i jubileuszowych świątyniach zakończyły się obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w diecezjach. Biskupi mówili wówczas, że koniec Roku Świętego ma być początkiem trwałej i pogłębionej świadomości miłosierdzia. „Jubileusz Miłosierdzia Bożego stał się dla nas szczególnym momentem łaski i odnowy duchowej” – ocenił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

19 – Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana wypowiedzieli wierni licznie zgromadzeni w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii bp Andrzej Czaja podkreślał, że „nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego Prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały Naród, nas samych i nasze rodziny”. W uroczystości uczestniczyło ok. 80 tys. osób, w tym prezydent RP. Następnego dnia Akt proklamowano w kościołach w całej Polsce.

GRUDZIEŃ

3 – W Toruniu odbyły się uroczystości 25-lecia Radia Maryja. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu biskupów w toruńskiej Arenie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. „Radio Maryja stało się głosem tych wszystkich Polaków, których rodzące się od 1989 roku społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć i zmusić do milczenia” – powiedział metropolita łódzki. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda i członkowie rządu.

8 – Abp Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski został mianowany nowym metropolitą krakowskim. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę kard. Stanisława Dziwisza. Ingres 67-letniego hierarchy do katedry wawelskiej odbędzie się 28 stycznia.

13 – Kościół w Polsce od 2011 roku – kiedy wybuchła wojna domowa w Syrii – nieustannie świadczy pomoc uchodźcom z Bliskiego Wschodu – przypomina specjalny raport KAI. Pomoc świadczona jest głównie za pośrednictwem Caritas Polska i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w parafiach zbierane są środki na ten cel. Polska sekcja Pomocy Kościołowi w Potrzebie przekazała już na rzecz uchodźców z Syrii i Iraku 9,6 miliona zł., a Caritas Polska blisko 8,4 mln zł. Za te środki finansowane są szpitale, mobilne kliniki, przedszkola, punkty opieki dla dzieci a zwłaszcza sierot oraz dożywianie i wypoczynek dzieci, które przeżyły traumę.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce 2014 – najważniejsze wydarzenia

29 grudnia 2014 | 10:29 | opr. tk / br Ⓒ Ⓟ

Oto najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w mijającym roku 2014.

STYCZEŃ

6 – Ulicami blisko 180 miast i wsi przeszły Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych, wielotysięcznych korowodów zorganizowanych w uroczystość Objawienia Pańskiego dominowały rodziny z dziećmi. Wedle Fundacji Orszak Trzech Króli, która koordynuje coroczne marsze, uczestniczyło w nich niemal 630 tys. osób, w tym 100 tys. w Warszawie.

14 – Wielkim problemem Kościoła w Polsce jest rosnąca liczba młodych ludzi, którzy żyją ze sobą „na próbę” – bez żadnych oficjalnych relacji, bez sakramentu małżeństwa czy choćby związku cywilnego – przyznał w wywiadzie dla KAI ks. Przemysław Drąg. Zaznaczył, że przybywa dzieci, które rodzą się w takich relacjach oraz chrztów takich dzieci. Omawiając wyniki tzw. ankiety papieża Franciszka przed synodem biskupów nt. rodziny, ks. Drąg stwierdził, że ankiety pokazują konieczność polepszenia jakości kursów przedmałżeńskich. Ankieta Franciszka otworzy nam oczy – przewiduje dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP.

16 – Wspólna modlitwa, refleksje nad historią relacji chrześcijańsko-żydowskich, debaty nt. dialogu i wydarzenia kulturalne złożyły się na centralne obchody XVII Dnia Judaizmu w Sandomierzu. Wyjątkowo zorganizowano go 16 stycznia, a nie tak jak dotychczas 17 stycznia, ze względu na przypadający na piątek szabat. Mottem duchowym tegorocznych obchodów były słowa z Księgi Wyjścia „Pan jest moją mocą (…). Jemu zawdzięczam ocalenie”. Nigdy nie było tak dobrze między nami, jak dziś – powiedział podczas uroczystości na Zamku Sandomierskim naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem, to zasługa Jana Pawła II (o którym rabin z sympatią mówił „nasz papież”) oraz owoc soborowej deklaracji „Nostra aetate”.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski. Oprócz współgospodarza obchodów bp. Krzysztofa Nitkiewicza obecny jest bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, a także bp Jacek Jezierski – wiceprzewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.

Obchodom Dnia Judaizmu w Sandomierzu towarzyszyło ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze osiemnastowiecznego obrazu Carla de Prevo, przedstawiającego rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka, dokonany przez Żydów. Przy obrazie powieszono tablicę wyjaśniającą, że Żydzi nigdy nie mogli tego zrobić, gdyż zabrania im tego własna religia. Od kilku lat obraz ten był zakryty, gdyż jego obecność – bez należytego komentarza – umożliwiała różne interpretacje historii, co spotykało się z wieloma protestami.

18-25 – Pod hasłem „Czyż Chrystus jest podzielony?” przebiegał w dniach 18-25 stycznia 47. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów gromadzili się na Mszach św., nabożeństwach słowa Bożego lub nieszporach w świątyniach różnych wyznań, aby razem prosić Boga o przywrócenie pełnej jedności Kościoła. – Chyba nikt na świecie nie traktuje równie poważnie tego Tygodnia jak Polska – powiedział abp Alfons Nossol, przez ponad 20 lat odpowiedzialny z ramienia KEP za dialog ekumeniczny.

22 – Przyjęta przez perspektywę gender droga interpretacji fenomenu płci nie może rościć sobie pretensji do bycia jedyną i w dodatku na tyle słuszną teorią, aby formułowane przez nią tezy, stawały się w sposób bezkrytyczny podstawą tworzenia prawa państwowego i międzynarodowego – uważa abp Józef Kowalczyk. To odpowiedź Prymasa Polski na list jaki minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania w połowie grudnia ub. roku wysłała do polskich biskupów. Przedstawiła w nim swoje stanowisko nt. gender. W swojej odpowiedzi Prymas Polski wskazał, że „wykluczenie z refleksji o człowieku biologicznych determinant płci, lub uznanie ich za mało istotne, wydaje się jednostronną i arbitralną decyzją zwolenników perspektywy gender”.

23 – Zapewnienie o solidarności wszystkich biskupów polskich z bratnim narodem ukraińskim znalazło się w liście Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do Arcybiskupa Większego Światosława, metropolity kijowsko-halickiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Hierarchowie zapewniają o swojej modlitwie oraz wyrażają słowa współczucia dla rodzin tragicznie poległych w ostatnich dniach na Euromajdanie.

25 – Katolików i muzułmanów łączy to, że wierzą w Boga pokoju, miłości i miłosierdzia. To ważne przesłanie dla całej ludzkości, rozrywanej dziś tak wieloma konfliktami – mówił abp Henryk Hoser podczas obchodów XIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, Nidal Abu Tabak podkreślał z kolei, że Kościół i islam to „ostatnia deska ratunku dla ludzi” w walce o moralną sferę życia społecznego we współczesnym świecie. Spotkanie pod hasłem „Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację” wypełniły wspólne modlitwy, czytanie Biblii i Koranu oraz wykłady o tym, jak rozwijać dialog obydwu religii.

LUTY

4 – Od 2005 r. systematycznie przybywa Polaków, którzy posiadanie jednoznacznych zasad moralnych uznają za pożądane, lecz dopuszczają, iż w pewnych sytuacjach zasady te można uznać za nieobowiązujące – podało CBOS. W raporcie „Religijność a moralność” stwierdza się, że Polacy w coraz mniejszym stopniu odczuwają potrzebę religijnego uzasadniania własnych zasad moralnych i w wielu kwestiach deklarują poglądy moralne niezgodne z wyznawaną przez siebie religią.

5 – „Jestem bardzo w rękach Bożych” – tom osobistych notatek Karola Wojtyły – Jana Pawła II trafił do księgarń. W tych zapiskach Autor ujawnił cząstkę swojej duszy, notując modlitwy i medytacje z bliskich spotkań z Panem Bogiem – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz. Książkę wydał ZNAK.

12 – Podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji postanowiono powołać wspólnie specjalny zespół roboczy ds. misji. Jego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji wszystkich polskich misjonarzy pracujących na świecie. Bezpośrednim powodem była utrzymująca się od dłuższego czasu ciężka sytuacja polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej.

15 – Transmisją Mszy św. z Jasnej Góry Telewizja Trwam zainaugurowała nadawanie swojego programu na multipleksie. Batalia o miejsce na cyfrowej platformie trwała przez kilkanaście miesięcy.

20 – Wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i na tej podstawie istnieje możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem – stwierdza Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. W swoim stanowisku skrytykował Komitet Bioetyczny PAN oceniając, że jesienny dokument tego gremium ws. klauzuli sumienia „prowadzi do degradacji zawodu lekarza”. Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu stwierdził, że coraz większe napięcie między prawem moralnym i prawem stanowionym przekłada się na tych, którzy pracują „na pierwszej linii” frontu, a więc na lekarzy i pielęgniarki.

27 – Choć w konkubinatach żyje 3 proc. społeczeństwa, ich liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat się podwoiła i tę formę związku wybrało aż 643 tys. osób. Wobec tej tendencji Kościół musi opracować nową strategię formacji i ewangelizacji, a jest wśród nich m.in. inicjatywa „Keep calm and don’t kocia łapa”. Mówiono o tym 27 lutego w Warszawie na konferencji „Konkubinat? I co dalej?”, zorganizowanej przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

MARZEC

13 – Abp Stanisław Gądecki – 64-letni metropolita poznański został wybrany na przewodniczącego KEP. Od 2004 r. przez dwie kadencji był zastępcą przewodniczącego abp. Józefa Michalika. Pytany tuż po wyborze o swoje priorytety wymienił młodzież, rodzinę, powołania i troskę o ubogich. Nowym zastępcą przewodniczącego KEP został 64-letni metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Wyboru dokonali biskupi zgromadzeni na 364. zebraniu plenarnym w Warszawie.

20 – W obliczu ostatnich smutnych wydarzeń będących atakiem na integralność terytorialną Ukrainy, pragniemy ponowić słowa naszej solidarności i braterskiego wsparcia dla narodu ukraińskiego – stwierdzają Członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym abp. Światosławowi Szewczukowi, zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu, metropolicie lwowskiemu obrządku łacińskiego.

21-23 Co szósta para w Polsce ma problem z niepłodnością – poinformowano podczas ogólnopolskiego zjazdu katolickich ginekologów, położników i naprotechnologów, który odbył się w Mariówce k. Radomia. Wiele uwagi poświęcono naprotechnologii, która staje się coraz popularniejszą metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu kobiety.

29 – Bp Tadeusz Pikus, 64-letni biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Antoniego Dydycza OFMCap., który odszedł na emeryturę.

30 – Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odebrali z rąk kard. Stanisława Dziwisza przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych i mediów – jako pierwszy prezydent Bronisław Komorowski. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w łagiewnickiej bazylice na trzy tygodnie przed kanonizacją Jana Pawła II kard. Dziwisz podkreślił, że każdy może i powinien nosić w sobie Bożą iskrę miłosierdzia i zapalać nią swoich bliźnich, swoje rodziny i środowiska.

KWIECIEŃ

3-6 – 160 wydawnictw z Polski i 5 innych krajów zaprezentowało swoją ofertę podczas XX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Nagrodę główną Feniks 2014 przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce za uznanie jego pracy naukowej w zakresie filozofii i etyki. Feniks Specjalny trafił do rąk wybitnego filozofa, prof. Władysława Stróżewskiego.

16 – Bp Kazimierz Gurda, 60-letni biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, został mianowany przez papieża Franciszka ordynariuszem siedleckim. Natomiast dotychczasowy ordynariusz siedlecki, 67-letni bp Zbigniew Kiernikowski, został mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem legnickim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Stefana Cichego, który odszedł na emeryturę.

27 – Na placach i w kościołach Polacy wspólnie oglądali transmisje uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Wydarzenia z placu św. Piotra śledzono na telebimach rozstawionych niemal w całej Polsce.

Aż 98 proc. Polaków wyraziło przekonanie, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla jego rodaków – podało CBOS na kilka dni przed tym wydarzeniem. Za istotną dla ich rodzin uważa kanonizację 89 proc., a dla nich osobiście – 88 proc. Z kolei 60 proc. deklaruje, że zna jego nauczanie, a 72. kieruje się jego wskazaniami w osobistym życiu. 62 proc. przyznaje, że modliło się za pośrednictwem papieża o pomoc w jakiejś konkretnej sprawie.

MAJ

3- Ks. prof. Michał Heller, wybitny filozof i kosmolog, uhonorowany został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego – najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

10 – Bp Jacek Jezierski, 64-letni biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem elbląskim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Jana Styrnę, który z powodu choroby złożył rezygnację z tego urzędu.

17 – Bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą gnieźnieńskim i Prymasem Polski. 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zastąpił na tym urzędzie abp. Józefa Kowalczyka, który przeszedł na emeryturę. Podczas ingresu do katedry gnieźnieńskiej, 7 czerwca, abp Polak powiedział, że pragnie być z wiernymi i wspólnie z nimi „realizować misyjne marzenie o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich”.

25 – Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy złożono na Jasnej Górze podczas jubileuszowej, 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia. Deklaracja głosi m.in. że ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Inicjatorką powstania Deklaracji, którą w chwili składania jej na Jasnej Górze popierało już ponad 3 tys. osób, jest słynna lekarka, przyjaciółka Jana Pawła II, dr Wanda Półtawska.

CZERWIEC

1- W Święto Dziękczynienia, które obchodzono już po raz siódmy, Polacy dziękowali Bogu za kanonizację Jana Pawła II oraz 25 lat odzyskanej wolności. Uroczystej Mszy św. sprawowanej z tej okazji przed Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. 4 czerwca przewodniczył on Mszy św. w katedrze warszawskiej w 25. rocznicę wyborów z 1989 r. „Pragnę przypomnieć wasz wkład w dziedzictwo europejskie, polegające na eksponowaniu roli moralności w polityce – mówił gość z Watykanu podczas Mszy z udziałem władz państwowych, w tym prezydenta RP.

7 – Ponad 70 tys. młodych uczestniczyło w 18. Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich zainicjowanym przez dominikanina o. Jana Górę. Centralnej Mszy św. w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przewodniczył nowy Prymas Polski, który przyjechał na Lednicę po swoim ingresie do katedry gnieźnieńskiej. Hasłem spotkania były słowa „W imię Syna”, a tematyka celebracji dotyczyła relacji synostwa względem Boga.

10 – Bp Artur Miziński, 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej został wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Bp Miziński jest doktorem habilitowanym prawa kanonicznego, kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Karnego KUL oraz adwokatem Roty Rzymskiej. W Episkopacie zasiadał m.in. w Radzie Prawnej i Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu. W rozmowie z KAI za priorytet dla Kościoła w Polsce uznał „przejścia z duszpasterstwa czysto zachowawczego do zdecydowanie misyjnego”.

10 – Katolicka Agencja Informacyjna obchodziła 20. rocznicę działalności. „Dziękujemy KAI za dzieło ewangelizacji poprzez informację, za jej obecność na rynku mediów, za działalność promocyjną Kościoła, która przybliża Kościół Boży także mediom świeckim, wyjaśniając im jego naturę” – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w siedzibie sekretariatu KEP.

11 – Po raz pierwszy w historii nadanie tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odbyło się podczas zebrania plenarnego polskiego Episkopatu. Za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej uhonorowano pośmiertnie trzech polskich księży i dwie siostry zakonne. Krewnym uhonorowanych medale i dyplomy wręczył ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, który w rozmowie z KAI powiedział, że Izrael ma moralny dług wobec Polaków.

14 – Pod hasłem „Posłani, aby odnowić świat” w sanktuarium św. Stanisława Kostki w Warszawie odbył się IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń. Ponad 600 przedstawicieli 140 ruchów zastanawiało się nad tym, jak aktywnie przemieniać w duchu Ewangelii środowiska, w jakich żyją. W Polsce ok. 3 mln osób angażuje się w tego rodzaju zrzeszenia.

20-21 – Międzynarodowa Konferencja pt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” odbyła się na Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Wśród prelegentów byli wybitni eksperci z Niemiec i Stanów Zjednoczonych oraz ks. dr Robert Oliver, promotor sprawiedliwości Kongregacji Nauki Wiary. Najmocniejszy akcent spotkania stanowiła pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych. „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów” – mówił podczas liturgii biskup płocki Piotr Libera.

28 – Ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka zostali, ex equo, laureatami tegorocznej Nagrody „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. Specjalną nagrodę „Ślad” Diamentowy, przyznawaną za całokształt dokonań, odebrał Bohdan Cywiński – wybitny publicysta, historyk Kościoła, autor słynnych „Rodowodów niepokornych” i wielu znakomitych monografii nt. Kościoła w krajach Europy środkowo-wschodniej, w tym ostatnio wydanej pt: „Szańce kultur”. Nagrody wręczono podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Laureaci otrzymali statuetki autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz po 10 tys. zł.

LIPIEC

10 – Więcej wiernych niż rok wcześniej przystępuje do Komunii św., ale mniej o blisko 1% uczestniczy we Mszach św. – wynika z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Do kościoła w niedzielę chodzi średnio 39,1% polskich katolików, do Komunii św. przystępuje 16,3% – minimalnie więcej niż w ub. roku.

21 – Prof. Bogdan Chazan został zwolniony ze stanowiska dyrektora stołecznego Szpitala im. Świętej Rodziny. Powodem było to, że – powołując się na klauzulę sumienia – nie zgodził się na aborcję ciężko chorego dziecka i nie wskazał ciężarnej kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby tego dokonać. „Aborcja zawsze jest złem, człowiek ma prawo do sprzeciwu sumienia wobec niegodziwego prawa cywilnego i nie może być dyskryminowany ze względu na sprzeciw sumienia” – podkreśliło prezydium KEP w specjalnym oświadczeniu wydanym 16 lipca. Głos zabrał także Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych wyrażając 18 lipca wsparcie dla tych lekarzy, którzy „odważnie deklarują wolę wykonywania zawodu w zgodzie z sumieniem, broniąc godności lekarskiej”. Przypomniano, że konstytucyjna zasada wolności sumienia daje możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem.

27 – Ponad 700 młodych ewangelizatorów – w tym księża i siostry zakonne – dzieliło się z fanami muzyki swoją wiarą podczas XV Przystanku Jezus w Kostrzynie nad Odrą. Wydarzenie, tradycyjnie już, towarzyszyło organizowanemu tam festiwalowi Przystanek Woodstock. „Każdy człowiek to osobna historia, a w tej historii ukryta jest jakaś mądrość, doświadczenie, wydarzenie – nieraz piękne, nieraz tragiczne” – mówił KAI ks. Artur Godnarski, organizator PJ, który zakończył się 3 sierpnia.

O sierpniową abstynencję zaapelował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Polskę dotyka plaga alkoholizmu, Polacy piją więcej niż w czasach PRL – alarmował Zespół. Przewodniczący Zespołu bp. Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę, że międzynarodowe rankingi plasują Polskę pośród państw, w których problemy alkoholowe są jednymi z najpoważniejszych. W tym roku minęło 30 lat od ustanowienia przez polskich biskupów miesiąca sierpnia jako okresu abstynencji od alkoholu.

SIERPIEŃ

25 – Sprawy bioetyczne, w tym krytyczna ocena projektu ustawy o in vitro, zapowiedź utworzenia centrów ochrony dziecka pokrzywdzonego na skutek przestępstw pedofilii, kwestie prawne dotyczące aktów apostazji oraz przesłanie na 75. rocznicę wybuchu II wojny – to główne punkty obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyły się na Jasnej Górze.

26 – W odpowiedzi na apel Prezydium KEP, przez modlitwę, post i ofiary finansowe obchodzono Dzień Modlitw za Kościół prześladowany na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i Syrii. Głównym punktem obchodów była Msza św. sprawowana na Jasnej Górze przez Prymasa Polski wraz z metropolitą Bagdadu abp. Jeanem Sleimanem, z udziałem 70 tys. wiernych.

31 – W zjednoczonej Europie mamy obowiązek jako Kościół z Polski i Niemiec nieść sprawiedliwość, pokój i przebaczenie – powiedział w gliwickiej katedrze kard. Reinhard Marx. Z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przewodniczący episkopatu Niemiec sprawował tam Mszę św. z przewodniczącym polskiego Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim. Liturgię w intencji pokoju i pojednania odprawiono po polsku i niemiecku z udziałem biskupów z obu krajów i ok. 1,5 tys. osób.

WRZESIEŃ

7 – Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie – w sumie około pół tysiąca osób – więzło udział w zorganizowanym w Warszawie marszu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Niesiono czerwone kwiaty, które następnie złożono w Ogrodzie Sprawiedliwych, poświęconym osobom broniącym ludzkiej godności w krajach Europy i świata.

15 – Osoba niepełnosprawne intelektualnie jest szczególnie kochana przez Boga – mówiła w Warszawie Marie-Hélène Mathieu. Wyraziła wielkie ubolewanie z powodu dokonującego się dziś na świecie – i w majestacie prawa – zabijania dzieci z Zespołem Downa. 85-letnia Francuzka, która wraz z Jeanem Vanier utworzyła w 1971 r. wspólnoty „Wiara i Światło” (Foi et Lumière), zaprezentowała ich wspólną książkę „Nigdy więcej sami. Przygoda Wiary i Światła”. Mathieu jest wieloletnim dyrektorem paryskiego Biura Osób Niepełnosprawnych (OCH), b. członkinią Papieskiej Rady Świeckich i pierwszą w historii kobietą, która głosiła rekolekcje w paryskiej katedrze Notre-Dame.

28 – Do odważanego wyrażania sprzeciwu wobec zagrożeń dla życia i rodziny wezwał na Jasnej Górze biskup tarnowski Andrzej Jeż. Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” w Sanktuarium odbyła się 30. pielgrzymka małżeństw i rodzin. Bp Jeż przypomniał w kazaniu, że nie dobra materialne, ale rodzina, tworzona przez kobietę i mężczyznę, jest największym naturalnym skarbem narodu i to jej należy się największa troska.

30 – Ośmiuset czterech nowych alumnów – w tym ok. 200 w seminariach zakonnych – rozpoczęło w roku akademickim 2014/15 przygotowanie do kapłaństwa – poinformował KAI ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Oznacza to wzrost liczby nowych powołań kapłańskich o 3 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

PAŹDZIERNIK

2 – O kontrowersjach i zagrożeniach wynikających z treści Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO) napisała w oświadczeniu Rada ds. Rodziny KEP. Zdaniem Rady konwencja skoncentrowana jest na „ideologicznej rewolucji kulturowej” która polega na „redefinicji pojęcia płci jako zmiennego zjawiska społecznego, a nie biologicznego, oraz bezzasadnym obarczaniu odpowiedzialnością za przemoc podstawowych wspólnot, jakimi są małżeństwo i rodzina”.

2-4 – Pod hasłem „Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” w Przemyślu obradował II Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Stu delegatów przyjęło kilkadziesiąt postulatów dotyczących m.in. liturgii, katechezy, kierowania parafią, budowy wspólnoty parafialnej oraz parafialnych Caritas. Dużo emocji wywołał postulat zmiany kalendarza juliańskiego na gregoriański. Wszystkie postulaty będą konsultowane wśród wiernych Kościoła liczącego w Polsce ok. 33 tys. osób. Zapowiedziano też, że podczas liturgii przy okazji ślubów, chrztów czy pogrzebów, w których biorą udział i Polacy, i Ukraińcy, będą stosowane dwa języki. Gość Soboru, bp Bohdan Dziurach, sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, podziękował grekokatolikom w Polsce za świadectwo trwania w Cerkwi oraz mówienie prawdy o tym, co dzieje się na Ukrainie.

11 – Bp Jan Piotrowski, 61-letni biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem kieleckim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Kazimierza Ryczana, który odszedł na emeryturę.

12 – Modlitwy, koncerty dedykowane św. Janowi Pawłowi II, konkursy i gry miejskie oraz zbiórka funduszy na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin – złożyły się na program obchodzonego w całym kraju XIV Dnia Papieskiego. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Świętymi bądźcie”. – On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę – mówił w Krakowie o papieżu Polaku kard. Stanisław Dziwisz. W Warszawie abp Tadeusz Gocłowski podkreślał, że papieskie nauczanie musi być nieustannie obecne w naszym myśleniu, działaniu i życiu.

19 – Obecnie w 97 krajach świata pracuje 2015 polskich misjonarzy – 1022 zakonników, 639 sióstr, 304 księży diecezjalnych i 50 osób świeckich – ogłoszono z okazji obchodów Światowego Dnia Misyjnego. Zadania zbliżone do misji w sensie ścisłym wykonuje też ok. 1250 polskich księży, zakonników, zakonnic i świeckich na Wschodzie.

20 – Największym osiągnięciem Synodu Biskupów na temat współczesnych wyzwań wobec rodziny jest zauważenie konieczności otoczenia troską i towarzyszenia duszpasterskiego wszystkim sytuacjom regularnym i nieregularnym w małżeństwie – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaraz po powrocie z Rzymu spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. W wywiadzie dla KAI wskazywał, że Kościół ma dziś to samo zadanie, co w dawnych czasach – ocalić jak najwięcej światła i wolności, stawiać opór światu, który ściąga go nisko ku swemu poziomowi, i czekać na lepsze czasy. Przywołał też słowa Chestertona: „Nie chcemy Kościoła, który – jak piszą gazety – zmienia się wraz ze światem. Chcemy Kościoła, który zmieni świat”. Metropolita poznański podkreślił, że w duszpasterstwo rodzin w Polsce powinni się zaangażować wszyscy, w tym zwłaszcza małżeństwa z długim stażem.

LISTOPAD

9 – Sytuacji w Syrii poświęcony był tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. „Poczucie zagrożenia, niepewność jutra i powszechna bieda – to główne problemy stojące przed chrześcijanami w Syrii i główne przyczyny masowych wyjazdów z kraju” – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie chaldejski biskup Aleppo w Syrii Antoine Audo SJ.

18 – Ok. 7 tys. osób z całej Polski wzięło udział w Drodze Krzyżowej w Wał – Rudzie, szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w dniu 100. rocznicy jej śmierci. Zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, gdy broniła swojej kobiecej godności. Młodzież, dzieci, rolnicy, członkowie Ruchu Czystych Serc, małżeństwa, ludzie starsi, kapłani, siostry zakonne, a także pielgrzymi z Włoch przeszli od domu bł. Karoliny, do miejsca, gdzie znaleziono ciało Karoliby. W Drodze Krzyżowej uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił nowy krzyż na miejscu męczeństwa.

21 – Zorganizowane w Warszawie „Dni Edmundowe” zwieńczyły obchody Roku bł. Edmunda Bojanowskiego (1814-1871) – świeckiego założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek, wielkiego pedagoga, opiekuna dzieci i ubogich. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski z uznaniem mówił o powstającym w stolicy Centrum Dzieł Społecznych pod patronatem bł. Edmunda.

27 – Kwestie dotyczące Synodu biskupów o rodzinie, propozycje duszpasterskie na rzecz rodziny oraz sprawy organizacyjne związane z pielgrzymką papieża do Polski były tematem Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się na Jasnej Górze. Biskupi wysłuchali relacji przewodniczącego Episkopatu z nadzwyczajnego synodu o rodzinie oraz dyskutowali nad propozycjami działań na rzecz małżeństwa i rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie, przed XVI zgromadzeniem zwyczajnym Synodu – w październiku 2015 r. Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że przede wszystkim biskupi wyrazili wielką wdzięczność i uznanie dla tych małżeństw, które dają autentyczne świadectwo wierności Chrystusowi i Jego nauce i które mimo wielu trudności trwają wiernie, swoim entuzjazmem, radością i świadectwem najpiękniej promują rodzinę.

27- W wieku 103 lat w Poznaniu zmarła dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, która poświęciła swe życie służbie chorym na trąd. Przez ponad 40 lat pracowała w Ugandzie. W 2010 r. mówiła KAI, że lekarz nie tylko leczy ciało, ale leczy też duszę. – To należy do naszego zawodu. Trzeba się wczuć w pacjenta, dać mu serce i pomoc, a to przynosi ulgę chorym i cieszy lekarza – opowiadała misjonarka.

29 – Nie ma Kościoła toruńskiego ani łagiewnickiego, ale jest jeden Kościół Chrystusowy – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Toruniu w 23. rocznicę powstania Radia Maryja. „Przyjechałem tutaj, kierując się poczuciem odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce” – zapewnił metropolita krakowski.

30 – Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – takie są priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu.

30 – Dziękuję Bogu za to, że mnie przeprowadził przez te trudne chwile – powiedział ks. Mirosław Dziedzic, polski misjonarz uwolniony (26 listopada) z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Kapłan powrócił już do Polski i tuż po przylocie spotkał się z dziennikarzami w Warszawie, opowiadając o swoim zatrzymaniu, prawie 6-tygodniowym przetrzymywaniu i okolicznościach uwolnienia. Zapytany o ewentualny powrót do RŚA misjonarz odparł, że decyzje podejmie po rozmowie ze swoim biskupem.

GRUDZIEŃ

5 – Uchwałą Sejmu rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie przyjęli uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy, nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.

5-9 – Kilkudniową wizytę w Polsce złożył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Podczas wizyty m.in. odebrał Złoty Dyplom – wyróżnienie wydziału teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, złożył wizytę w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie i spotkał się z przedstawicielami Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. „Jedność nie jest celem samym w sobie, lecz służy wiarygodnemu głoszeniu Ewangelii. Kiedyś jeden z Afrykańczyków spytał mnie, jak możemy być prawdziwymi chrześcijanami, jeśli na każdej górze głoszone jest inne orędzie. Zatem jedność służy także nowej ewangelizacji świata” – powiedział hierarcha KAI.

8 – Proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi SJ (1536-1612), wybitnego kaznodziei i filantropa rozpoczął się uroczyście w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. Ks. Skarga jest „żywą ilustracją istoty i sensu życia konsekrowanego, będącego darem dla całego Kościoła i społeczeństwa” – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

12 – Papież Franciszek jest najbardziej ceniony w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez prestiżowy amerykański instytut Pew Research. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo jego ojczysta Argentyna i Włochy. W skali całego świata 60 proc. ankietowanych ma pozytywną opinię o Franciszku, 11 proc. negatywną, a 28 proc. nie miało zdania na ten temat lub w ogóle nie słyszało o papieżu.

17 – Intensywne prace nad przygotowaniem pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 roku oraz Światowych Dni Młodzieży, które będą jej głównym elementem, zapowiedziano po warszawskim spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Już w pierwszym kwartale przyszłego roku rząd powoła międzyresortowy zespół ds. papieskiej wizyty, który blisko współpracować będzie z kościelnym Komitetem Organizacyjnym papieskiej pielgrzymki.

22 – Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w Pałacu Prezydenckim ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Posiadacze dokumentu mają otrzymać ulgi na przejazdy publicznym transportem kolejowym – 37% na bilety jednorazowe i 49% na miesięczne, oraz w opłatach paszportowych (75% w przypadku dzieci i 50% dla rodziców). Karta będzie uprawniać też do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych (od 20 do 80% lub np. za 1 zł). Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że Karta to „najlepsza wspólna inwestycja w polską rodzinę, w jej rozwój i bezpieczeństwo demograficzne”. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce 2013 – najważniejsze wydarzenia

31 grudnia 2013 | 13:43 | opr. tk / pm Ⓒ Ⓟ

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2013 roku w Kościele w Polsce:

STYCZEŃ

2 – W przemyskiej archikatedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe abp. Ignacego Tokarczuka, 67. biskupa przemyskiego i pierwszego metropolity przemyskiego, który rządził diecezją w latach 1965-1993, a za swoją działalność w okresie PRL zyskał miano „biskupa niezłomnego”. Papież Benedykt XVI podkreślił w telegramie, że Zmarły przejdzie do historii jako „gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach komunistycznego reżimu”.

9 – W opinii 43 proc. Polaków lekarze powinni spełniać wolę cierpiących, nieuleczalnie chorych, którzy domagają się podania im środków powodujących śmierć. Z poglądem tym nie zgadza się 41 proc. ankietowanych – podało Centrum Badania Opinii Społecznej.

16 – Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia podpisali w Warszawie zwierzchnicy Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Kościoła rzymskokatolickiego. – Ochrona środowiska to nie tylko techniczny problem równowagi ekologicznej, ale także problem moralny i duchowy współczesnego człowieka, który zapomina, że on sam i świat są Bożym stworzeniem – głosi apel. W pierwszym tego rodzaju dokumencie ekumenicznym w Polsce Kościoły apelują m.in. o redukcję odpadów miejskich, odzyskiwanie i utylizacje wysypisk śmieci, oczyszczanie powietrza, wody i gleby; ochronę lasów oraz zagrożonych gatunków roślin i innych skarbów przyrody oraz stosowanie technologii ekologicznych.

17 – W Opolu odbyły się centralne obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W programie znalazły się wspólne modlitwy, wystawa i panel dyskusyjny. Przedstawiciele Kościoła i judaizmu spotkali się też z władzami miejskimi.

23 – W warszawskim szpitalu zmarł kard. Józef Glemp, Prymas Polski senior. W uroczystościach pogrzebowych 28 stycznia uczestniczyło ponad 100 kardynałów i biskupów – w tym hierarchowie z zagranicy. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP. Kard. Glemp, który urząd Prymasa Polski pełnił przez 28 lat spoczął w podziemiach archikatedry warszawskiej.

18-15 – Pod hasłem „Czego Bóg od nas oczekuje?” inspirowanym tekstem z Księgi Proroka Micheasza (6,8) obchodzono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań odwiedzali świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlili się o pełną i widzialną jedność chrześcijan. Współczesny świat potrzebuje jedności chrześcijan, której wyrazem jest autentyczna miłość – podkreślił prawosławny metropolita Warszawy i Całej Polski abp Sawa 22 stycznia wieczorem, podczas nabożeństwa ekumenicznego w cerkwi św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze.

21-22 – O szczegółach programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2013-2017 dyskutowała w Warszawie Komisja Duszpasterska KEP. Program przebiegać będzie pod hasłem „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

22 – 40-lecie działalności obchodził pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, główne źródło informacji m.in. nt. liczby uczestników niedzielnych Mszy św. i innych praktyk religijnych.

26 – Pod hasłem „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju” obchodzono XIII Dzień Islamu. Centralna uroczystość odbyła się w Warszawie. Przedstawiciele obydwu czytali Biblię i Koran, modlili się i dyskutowali. Całość zakończył wspólny posiłek. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

LUTY

8 – Kościół w Polsce prowadzi ponad jedną trzecią hospicjów – wynika z opracowania przygotowanego przez KAI z okazji XXI Światowego Dnia Chorego (11 lutego). W naszym kraju działają 54 hospicja katolickie: 21 prowadzi Caritas, 15 – zakony i zgromadzenia męskie i żeńskie, 7 funkcjonuje przy parafiach, a nad jednym (w Warszawie) sprawuje pieczę Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej.

21 – Fundusz Kościelny ma zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem z podatku w wysokości 0,5%. Państwo będzie też przez 3 lata wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90–100 mln zł, jaka jest przekazywana z budżetu na rzecz Funduszu. Takie ustalenia zapadły podczas spotkania Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych.

24 – Dzieło pomocy „Ad Gentes” przeprowadziło w kościołach ogólnopolską zbiórkę na potrzeby misyjne. W 97 krajach świata pracuje 2170 polskich misjonarzy i misjonarek – księży, sióstr zakonnych i osób świeckich. W 2011 zebrano ponad 1,8 mln zł, za które wsparto finansowo 134 projekty ewangelizacyjne, charytatywne, edukacyjne i kulturalne.

MARZEC

5-6 – Z udziałem przedstawicieli Episkopatów z różnych krajów, w Warszawie odbyło się 5 i 6 marca 361. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi dyskutowali m.in. o przygotowywanym dokumencie o problemach bioetyki, nowej ewangelizacji i dobrowolnym odpisie podatkowym. W archikatedrze warszawskiej wspólnie dziękowali Bogu za pontyfikat Benedykta XVI.

14 – Raz w tygodniu na Msze św. uczęszcza 57,5 proc. Polaków – wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za 2012 r. W porównaniu z badaniami w 1991 r. wzrósł odsetek osób, które deklarują głęboką wiarę – z 10 proc. do 20,1 proc. W tym samym okresie o blisko prawie 24 proc. nastąpił wzrost tzw. doświadczenia religijnego, czyli poczucia bliskości Boga w istotnej dla respondenta chwili – czy to w odniesieniu do wydarzenia o charakterze masowym, czy też indywidualnym.

28 – Kościół i wszyscy ludzie mają prawo oczekiwać od nas postawy godnej kapłana – napisali polscy biskupi w okolicznościowym Liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2013 r. „Godność, świętość i wierność mają być widoczne w naszym człowieczeństwie, w ewangelicznym stylu życia, w kulturze słowa, a także w zewnętrznym sposobie bycia”. Przesłanie nosi tytuł „Pilna potrzeba świadków wiary”.

KWIECIEŃ

9 – W Warszawie zaprezentowano dokument Episkopatu „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek”. Opracowanie obszernie odnosi się m.in. do kwestii zapłodnienia in vitro zwracając uwagę, że z procedurą tą wiąże się selektywna aborcja. Biskupi przypominają, że obowiązkiem każdego katolika biorącego udział w życiu publicznym jest „wierność nauczaniu Kościoła katolickiego i samemu Chrystusowi”. Kompromis polityczny jest możliwy, ale tylko wówczas, gdy służy to osiąganiu większego dobra, a nie jako metoda rozwiązywania problemów etycznych lub wyznaczania kryteriów dobra. 10-stronicowy dokument ma charakter pastoralny a nie ekspercko-naukowy, bowiem, jak wyjaśniał przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser, biskupom zależy na tym, by opracowanie dotyczące tak skomplikowanych zagadnień było zrozumiałe bez szczegółowej znajomości współczesnej medycyny, biologii, genetyki.

11-14 – Rekordową liczbę ponad 20 tys. zwiedzających odnotowano podczas 19. Targów Wydawców Katolickich. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 140 oficyn. Impreza coraz bardziej otwiera się na nowe technologie: w ofercie wystawców było więcej niż przed rokiem e-booków i audiobooków. Laureatami Nagrody Głównej Feniks 2013 przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, zostało małżeństwo Wanda i Andrzej Półtawscy.

21 – Dokładnie 4262 mężczyzn przygotowuje się w Polsce do kapłaństwa w seminariach duchownych i zakonnych, zaś łącznie 501 kobiet, które chcą zostać zakonnicami, przygotowuje się w nowicjatach i postulatach do złożenia ślubów zakonnych. Najnowsze dane podała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań w związku z inauguracją 50. Tygodnia Modlitw o Powołania. „Zauważamy pewien spadek, ale musimy wziąć pod uwagę czynniki, które mogą mieć na to wpływ, np. kryzys rodziny, zagubienie moralne i religijne młodzieży, niż demograficzny” – komentował bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. powołań. Zwrócił uwagę, że polscy klerycy stanowią ok. 25 proc. wszystkich kleryków w Europie.

21 – Wśród osób praktykujących systematycznie stopniowo, choć powoli, wzrasta krytyczny stosunek do środków antykoncepcyjnych. Wciąż jednak połowa Polaków regularnie chodzących do kościoła uważa, że stosowanie antykoncepcji jest dopuszczalne – wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

25 – Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP stwierdza w specjalnym liście, iż „sekty są problemem nie tylko dla ludzi wierzących, ale także dla struktur władzy państwowej i organów ścigania w Polsce, które w dużym stopniu pozostają bezradne wobec tego zjawiska lub też go nie dostrzegają”. Komitet przestrzega też przed korzystaniem z praktyk okultystycznych, wróżbiarstwa i jasnowidztwa, za którymi stoi potężny biznes i które mogą prowadzić do odciągnięcia człowieka od Chrystusa i Kościoła.

MAJ

2 – Dyskusja nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych oraz apel o modlitwę w intencji ofiar rzezi wołyńskiej były głównymi tematami obrad biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

18 – Józef Kupny, 57-letni biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Bp Kupny jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady Episkopatu ds. Społecznych oraz delegatem KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii Był głównym autorem przyjętego w ub. roku dokumentu społecznego Episkopatu „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Uroczyste objęcie archidiecezji odbyło się 16 czerwca.

26 – Pod hasłem „Kierunek: Rodzina” ulicami ponad 100 miast przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy zwracali uwagę na dramatyczną sytuację demograficzną Polski, zachęcali polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo i przedstawiali postulaty wprowadzenia prawa ułatwiającego podjęcie takich decyzji. Marsze koordynuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, która wspiera inicjatywy lokalne promujące wartość życia i rodziny.

27 – Ok. 100 tys. mężczyzn i młodzieńców przybyło w dorocznej pielgrzymce do sanktuarium Maryi, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Abp Wiktor Skworc zwrócił się z apelem do polityków, aby „odważnie podnosili standardy moralne życia publicznego i nie bali się wprowadzać do niego cnót: roztropności i męstwa, mądrości i odpowiedzialności, miłości i sprawiedliwości”. Metropolita katowicki wskazywał, że „w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym w obecnej chwili koniecznością jest etyka cnót osobistych i społecznych”.

28 – W Szczecinie zakończył się diecezjalny etap procesu ws. domniemanego cudu uzdrowienia ze śmiertelnej choroby za przyczyną Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Sprawa dotyczy wyzdrowienia 24 lata temu 19-letniej wówczas kobiety, chorej na raka tarczycy, ze zdiagnozowanymi przerzutami. Po żarliwej modlitwie jaką za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego zanosiła do Boga sama chora jak i inne osoby, nastąpiło uzdrowienie – trwałe i niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Akta procesu trafiły do watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

CZERWIEC

1-2 – Ok. 80 tys. młodych ludzi z całej Polski, 1700 kapłanów i kilku biskupów wzięło udział w XVII Spotkaniu Młodych na Lednicy, które odbyło się pod hasłem „W imię Ojca”. „Chcemy sobie dzisiaj uświadomić, że Bóg jest naszym Ojcem. Chcemy też przypomnieć sobie, że każdy z nas ma swojego ojca i że kiedyś sami będziemy ojcami, do czego musimy się przygotować” – podkreślił pomysłodawca lednickich spotkań o. Jan Góra OP. Spotkanie rozpoczęło się procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia.

2 – Pod znakiem troski o rodzinę i modlitwy w intencji Ojczyzny upłynął VI Dzień Dziękczynienia w Warszawie. Przed południem z pl. Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie przeszła procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. W uroczystościach wzięło udział kilkanaście tysięcy osób ze stolicy i całej Polski, w tym prezydent Bronisław Komorowski, abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz kilkunastu biskupów. Kard. Kazimierz Nycz zawierzył Bożej Opatrzności Kościół w Polsce i całą Ojczyznę.

4 – Prezenter i dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec został dwunastym laureatem Nagrody „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. Kapitułą uhonorowała go „za odważne i profesjonalne pokazywania siły dobra i jego atrakcyjności w czasach, gdy świat coraz bardziej w to powątpiewa”.

5 – W wieku 92 lat zmarł w Krakowie kard. Stanisław Nagy, sercanin. Od 1958 aż do przejścia na emeryturę wykładał na KUL teologię fundamentalną. Z Karolem Wojtyłą łączyła go przyjaźń, wyprawy po górach i bliska współpraca. 13 października 2003 został wyświęcony na biskupa. 21 października 2003 podniesiony do godności kardynalskiej. 11 czerwca spoczął w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie.

9 – Podczas uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zostały beatyfikowane Matka Zofia Czeska (1584-1650) i Małgorzata Łucja Szewczyk (1828-1905), założycielki zgromadzeń sióstr serafitek i prezentek. Zgromadzenia te poświęcają się edukacji i wychowaniu młodzieży, zwłaszcza z ubogich rodzin.

14 – Jan Wątroba, 59-letni biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej został mianowany przez papieża Franciszka biskupem rzeszowskim. Zastąpił na tym stanowisku Kazimierza Górnego, który przeszedł na emeryturę. Uroczyste objęcie diecezji odbyło się 20 lipca.

18 – Kościołowi katolickiemu ufa blisko 60 proc. Polaków – podało Centrum Badania Opinii Społecznej. Poziom akceptacji utrzymuje się na przybliżonych poziomie od kilku lat. Złe opinie o Kościele relatywnie częściej niż inni wyrażają ludzie w wieku pomiędzy 34 a 44 rokiem życia.

21-22 – Przyjęcie tekstu wspólnej Deklaracji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ws. 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, zaniepokojenie kształtem edukacji seksualnej w szkole, plany związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski i dyskusja nad aneksami do „Wytycznych” KEP ws. oskarżeń duchownych o pedofilię – to główne tematy, jakie podjęli biskupi 21 i 22 czerwca na 362. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wieliczce. Jezuita o. Adam Żak został mianowany przez KEP koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ma koordynować realizację różnych wychowawczych programów prewencyjnych w zakresie ochrony przed pedofilią.

27-30 – Pod hasłem „Wiara i nadzieja. Odpowiedź Kościoła na «kryzys» człowieka” obradowało w Warszawie 41. spotkanie sekretarzy generalnych krajowych konferencji biskupich z naszego kontynentu. Głównymi tematami konferencji były nowa ewangelizacja i 10. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II posynodalnej adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”.

28 – W Warszawie podpisano wspólną deklarację Kościołów rzymsko- i greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. „Wiemy, że chrześcijańska ocena zbrodni wołyńskiej domaga się od nas jednoznacznego potępienia i przeproszenia za nią” – stwierdza historyczny dokument, ogłoszony w przededniu 70. rocznicy czystek etnicznych. Podpisy pod deklaracją złożyli: abp Światosław Szewczuk – metropolita kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Józef Michalik – metropolita przemyski obrządku łacińskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski obrządku łacińskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy oraz abp Jan Martyniak – metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Dzień wcześniej, podczas uroczystej panichidy – nabożeństwa za zmarłych – abp Szewczuk skierował prośbę o przebaczenie do Polaków, którzy stracili bliskich podczas zbrodni wołyńskiej w 1943 r.

LIPIEC

4 – Książkę „Nieruchomości Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918-2012” ks. prof. Dariusza zaprezentowano w Warszawie. Podkreślano, że jest to nadzwyczaj rzetelne opracowanie naukowe o tym, co Kościół stracił, co odzyskał. Zwracano przy tym uwagę, że źle się stało, że wyniki raportu nie posłużyły jako podstawa do wyznaczenia wysokości asygnaty podatkowej, którą ma być zastąpiony Fundusz Kościelny. Z obliczeń wynika bowiem, że do dziś nie odzyskał 62,4 tys. zagrabionych hektarów ziemi, zaś Fundusz Kościelny, wbrew deklaracjom, nie służył Kościołowi, a tym, którzy rozbijali jego jedność, np. księżom patriotom. Andrzej Grajewski z „Gościa Niedzielnego” wskazywał, że dochód z ponad 62 tys. ha ziemi pozostającej wciąż w rękach państwa wyliczyć można na ok. 162 mln zł rocznie i taka suma zgodnie z obowiązującą wciąż ustawą o dobrach martwej ręki winna być przekazywana przez państwo na rzecz Funduszu Kościelnego. A skoro dobrowolna asygnata podatkowa na rzecz Kościołów ma teraz zastąpić Fundusz Kościelny, to jej wysokość powinna wynosić 1 proc. a nie 0,5 proc. Zdaniem dziennikarza takie ustalenie powinno być dokonane, przyjmując za punkt wyjścia publikację ks. Walencika jako podstawę ewentualnych wyliczeń. Szkoda więc – podkreślił Grajewski – że decyzja o wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego nastąpiła zanim ukazał się raport. Rzecznik Episkopatu ks. prałat Józef Kloch zwrócił uwagę, że książka ks. Walencika zawiera twarde dane i liczby oraz podważa kłamliwe informacje o niebotycznej sumie 24 mld odebranych przez Kościół, co głosił publicznie np. poseł Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota.
Ks. Dariusz Walencik, wykazując liczne źródła, z których czerpał, m.in. dane dostarczone przez wojewodów, przypomniał, że książkę przygotowywał jako raport dla Komisji Konkordatowych rządowej i kościelnej i żadna ze stron nie zakwestionowała ani jednej liczby czy podanego tam faktu. Trudno zatem jest zrozumieć dlaczego teraz strona rządowa nie chce uznać tego raportu za wspólny i obowiązujący obie strony.

11 – W związku z 70. rocznicą tzw. krwawej niedzieli, symboliczną datą zbrodni wołyńskiej, w Warszawie i wielu innych miejscach w Polsce i na Ukrainie odbyły się obchody rocznicowe. Towarzyszyły im liczne Msze św., koncerty i wystawy; zabrzmiały dzwony wzywające do refleksji i modlitwy w intencji ofiar zbrodni dokonanej na Wołyniu przez UPA.

27-28 – Katechezy, noce konfesjonałów i transmisja czuwania papieża z młodymi zgromadzonymi na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro – tak wyglądały spotkania dla polskiej młodzieży, która nie mogła pojechać do Brazylii. Spotkania organizowane pod wspólną nazwą „Rio w…” przygotowano w całym kraju, m.in. w Częstochowie, Świebodzinie, w Bieszczadach, Niepokalanowie oraz w Krakowie, gdzie – w końcu lipca 2016 r. – odbędą się następne, 31. Światowe Dni Młodzieży.

SIERPIEŃ

14 – 75 proc. Polaków przeciwko zabijaniu nienarodzonych – wynika z raportu CBOS. Od 2010 r. odsetek potępiających aborcję wzrósł o 6 proc.

15 – „Walka Smoka z Niewiastą to walka Szatana z Kościołem i jego dziećmi. Ta walka to nasze zmaganie z cierpieniem, śmiercią, grzechem, ale to również walka prowadzona indywidualnie czy instytucjonalnie z Kościołem i jego pasterzami” – mówił w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

26 – Zaplanowany na rok 2016 Światowy Dzień Młodych w Krakowie był głównym tematem zebrania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze. Biskupi widzą w tym wydarzeniu wielką szansę nie tylko duszpasterską, ale także promocyjną dla kraju. Omówiono także program dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II i kwestie związane z przekształceniem Funduszu Kościelnego.

WRZESIEŃ

13 – Pionierskie opracowanie pt. „Kapelani Wojska Polskiego pomordowani na Wschodzie 1940-1941” (Wydawnictwo Zbroja) zaprezentowano w Warszawie. Praca Barbary Tarkowskiej gromadzi obszerne informacje na temat kapelanów różnych wyznań i religii, którzy zginęli w Katyniu, Twerze, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Publikacja ukazuje sylwetki 77 kapelanów polskich formacji mundurowych II Rzeczpospolitej, reprezentujących wszystkie wyznania: są tu kapłani rzymsko- i greckokatoliccy, prawosławni, ewangelicy, wyznawcy religii mojżeszowej, a także islamu.

14-15 – Jak dzielić się wiarą i ją świętować oraz jak służyć najbardziej potrzebującym w parafii zastanawiano się podczas I Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich, który obradował w Licheniu. W spotkaniu wzięło udział ponad 1200 osób z całego kraju. Wedle zaprezentowanych badań rady duszpasterskie istnieją one w 80. proc. polskich parafii. Abp Stanisław Gądecki przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP przyznał, że proboszczowie narzekają na brak zainteresowania wiernych udziałem w takich gremiach. Bywa jednak i tak, zaznaczył, że parafianie uskarżają się na księży, którzy niekoniecznie chcą współpracować z wiernymi, gdyż uważają, że ci nie są im do niczego potrzebni.

15 – Z udziałem ponad 3 tys. wiernych w Białym Borze obchodzono odpust Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Uroczystość pod przewodnictwem abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego połączona była z obchodami jubileuszu 1025-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej w diecezji wrocławsko-gdańskiej oraz 55-leciem pielgrzymek do Białego Boru.

15-21 – „Wychowanie do wartości” było tematem III Tygodnia Wychowania. W liście Episkopatu na tę okazję biskupi zwracają uwagę, że „brak wychowania do podstawowych wartości często prowadzi do utraty sensu i celu życia, do wygodnictwa życiowego, a nawet relatywizmu moralnego”. Apelują też do rodziców, by wobec coraz odważniejszych prób wprowadzania do polskich szkół edukacji seksualnej, sprzecznej z chrześcijańską wizją człowieka, czuwali nad tym, co szkoła przekazuje ich dzieciom. Wskazują, że „bez zgody rodziców szkoła nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami lub wprost demoralizujące”.

19-22 – Ukazanie wizji parafii, prezentacja metod ewangelizacji w parafii i przez parafię, konferencje, warsztaty, wspólna modlitwa, świadectwa – to program II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się w dniach 19-22 września w Warszawie. Blisko 800 osób z całej Polski oraz goście z Włoch, Francji i USA spotkali się w 40-tysięcznej parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, by dzielić się doświadczeniami i zastanawiać, jak „obudzić olbrzyma”, czyli zaangażować świeckich w głoszenie Ewangelii. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś mówił, iż ewangelizacji potrzebne są dwa znaki: dar i doświadczenie kontemplacji oraz wybór ubóstwa. „To wystarczy” – podkreślił.

22 – Byli i obecni pracownicy „Gościa Niedzielnego” oraz czytelnicy zgromadzili się w katowickiej archikatedrze, by dziękować za 90 lat działalności czasopisma. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreślił w homilii, że siłą tygodnika są przekazywane czytelnikom dobre inspiracje, nie do przecenienia w zalewie medialnej tandety i skupieniu na słabościach. Chwalił też pismo kierowane przez ks. Marka Gancarczyka za konsekwentną i skuteczną proklamację katolickiej nauki społecznej.

27 – Każda ofiara pedofilii domaga się ze strony Kościoła nie tylko przeproszenia, ale podjęcia głębokiej refleksji w relacji do tej ofiary – powiedział bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP. Podczas konferencji prasowej dotyczącej przypadków pedofilii wśród duchowieństwa podkreślił, że „ten, kto popełnił taki grzech musi być wezwany do nawrócenia i do zadośćuczynienia”. Podczas spotkania w siedzibie Sekretariatu KEP wyznał także, że przypadki pedofilii wśród duchownych są dla Kościoła sytuacją niezwykle bolesną i trudną. Zapewnił, że Kościół w Polsce sprawę wykroczeń duchownych w sferze pedofilii traktuje w sposób poważny choć może niekiedy mało komunikatywny. „Przepraszamy – to chyba najsłabsze co można w tej sytuacji powiedzieć. Z głębokim bólem trzeba powiedzieć, że ofiary zostały bardzo głęboko zranione” – przyznał bp Polak.

27 – Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcji eugenicznej. Podpisało się pod nim ponad 400 tys. osób. Obywatelski projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” zabrania zabijania chorych i niepełnosprawnych dzieci przed narodzeniem.

PAŹDZIERNIK

1 – Abp Henryk Hoser przeprosił na antenie TVP info za „wrażenie próby pomniejszenia czy niedostrzegania powagi przestępstwa pedofilii”. Odniósł się w ten sposób do sprawy ks. Grzegorza K., byłego już proboszcza parafii Matki Bożej Pięknej Miłości na Tarchominie. Arcybiskup zapowiedział powstanie grupy szybkiego reagowania i sygnalizowania przypadków pedofilii wśród duchowieństwa, prosił też diecezjan o zgłaszanie niepokojących zachowań i postaw. Poinformował też, że od dnia następnego dotychczasowy kanclerz Kurii warszawsko-praskiej ks. Wojciech Lipka przestanie pełnić tę funkcję.

1 – Typowy niewierzący Polak to młody mężczyzna z dużego miasta, dobrze wykształcony, zajmujący wysoką pozycję zawodową i zadowolony ze swojej sytuacji materialnej – stwierdza CBOS w raporcie na temat osób niewierzących w naszym kraju. W sondażu zauważa się, że odsetek niewierzących Polaków od lat jest wprawdzie niski, ale od śmierci Jana Pawła II w 2005 r. systematycznie wzrasta.

8-9 – Podczas 363. zebrania plenarnego KEP w Warszawie biskupi przyjęli aneksy precyzujące procedury reagowania wobec przypadków pedofilii wśród duchownych. Będą one obowiązywały wraz ze specjalnymi Wytycznymi w tej sprawie. Zatwierdzono też odrębny dokument o zasadach prewencji wobec przypadków pedofilii, jakie mogą się zdarzyć w Kościele. „Przepraszamy za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by w przyszłości takie sytuacje się nie powtórzyły. Skrzywdzonym dzieciom i młodzieży niesiemy i będziemy nieść nadal pomoc duszpasterską i terapeutyczną. Z całą mocą podkreślamy – nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii” – czytamy w dokumencie. „Wspólnie – wspólnota kościelna, społeczeństwo, instytucje państwowe a także media – zróbmy wszystko, byśmy byli bardziej wrażliwi na cierpienie dzieci i reagowali na najmniejsze nawet przejawy i oznaki krzywdy, która ich dotyka” – apelują biskupi.

10-12 – W Warszawie odbył się „Dziedziniec Dialogu” – cykl debat z udziałem wierzących i niewierzących na temat relacji między wiarą a nauką, kulturą i społeczeństwem. W dyskusjach prowadzonych w rożnych miejscach stolicy uczestniczyli m.in. kard. Gianfranco Ravasi z Watykanu, prezydent Bronisław Komorowski, ks. prof. Michał Heller, Aleksander Smolar i prof. Krzysztof Pomian. Wydarzenie było elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec pogan”, którego inicjatorem był papież Benedykt XVI. Zgodnie z intencją metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, wydarzenie to ma być początkiem stałego dialogu Kościoła z reprezentującymi różne światopoglądy ludźmi nauki, kultury i życia społecznego.

13 – Pod hasłem „Jan Paweł II – Papież dialogu” obchodzono tegoroczny, XIII Dzień Papieski. W całym kraju odbywały się dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem była potrzeba dialogu. Przed kościołami, jak co roku, zbierano pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z najuboższych rodzin, przyznaje nagrody „Totus” i wspiera chrześcijańską kulturę.

16 – Z okazji 90. urodzin kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego (17 października) w Mszy św. w katedrze wrocławskiej tłumnie uczestniczyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także arcybiskupi i biskupi.

28 – W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki, znany działacz katolicki, założyciel i redaktor naczelny „Więzi”, pierwszy niekomunistyczny premier powojennej Polski; od 2010 r. doradca Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej, Kawaler Orderu Orła Białego i papieskiego Orderu św. Grzegorza. „Był człowiekiem wiary, nadziei i miłości” – powiedział o Zmarłym kard. Kazimierz Nycz podczas żałobnej Mszy w archikatedrze Warszawskiej. Tadeusz Mazowiecki spoczął na cmentarzu w podwarszawskich Laskach.

LISTOPAD

11 – Do szacunku wobec myślących i odczuwających inaczej zachęcali biskupi podczas uroczystych Mszy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wskazywali też na wartości rodzinne oraz przestrzegali przed ideologią gender. Demokracja jest przedsięwzięciem duchowym i moralnym, którego sukces zależy od cnoty obywateli – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

14 – Kwestie dotyczące polityki rodzinnej oraz obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. były przedmiotem spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 14 listopada w Warszawie. Podczas dyskusji strona kościelna poprosiła o ponowne przeanalizowanie możliwości prawnych co do wprowadzenia religii jako dodatkowego egzaminu maturalnego.

16 – Ks. prof. dr hab. Roman Pindel, 55-letni rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem bielsko-żywieckim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Tadeusza Rakoczego, który odszedł na emeryturę. Ks. Pindel przyjmie sakrę biskupią i odbędzie ingres do katedry 6 stycznia 2014 r.

21 – Wśród osób praktykujących systematycznie stopniowo, choć powoli, wzrasta krytyczny stosunek do środków antykoncepcyjnych. Wciąż jednak połowa Polaków regularnie chodzących do kościoła uważa, że stosowanie antykoncepcji jest dopuszczalne – wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) pt. „Praktyki religijne Polaków a ich stosunek do norm moralnych”.

28-30 – Wspólną modlitwą i apelem o poszukiwanie tego co łączy, w Warszawie zakończyła się katolicko-prawosławna konferencja „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”. W spotkaniu na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego uczestniczyli hierarchowie, politycy, historycy oraz przedstawiciele różnych środowisk z Polski i Rosji. Do Warszawy przybyła kilkunastoosobowa delegacja Patriarchatu Moskiewskiego z metropolitą Hilarionem na czele, odpowiadającym za zewnętrzne relacje Cerkwi. Obradom towarzyszyły ekumeniczne modlitwy i nieszpory – pierwszego dnia w katedrze prawosławnej, drugiego – w katolickiej. „Jezus Chrystus jest wciąż nadzieją dla naszego kontynentu, a rolą Kościołów, które same doświadczyły męczeństwa, jest świadczenie w Europie o jej duchowych korzeniach” – głosi końcowe przesłanie. Konferencję zorganizowała związana z KAI Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.

30 – Podczas spotkania Zespołów Roboczych Komisji Konkordatowych strony rządowa i kościelna potwierdziły, że stoją na gruncie przyjętego już wcześniej porozumienia co do wysokości odpisu podatkowego 0,5 proc., a ponadto, że rzecz zostanie uregulowana za pomocą ustawy, którą poprzedzi umowa pomiędzy rządem a Konferencją Episkopatu Polski, upoważnioną do tego przez Stolicę Apostolską. Kształt wspomnianej umowy – jak poinformował sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak – po pracach w gronach ekspertów, zostanie przygotowany na kolejnych spotkaniach Zespołów Roboczych Komisji Konkordatowych, rządowej i kościelnej. Elementem tej umowy będzie projekt ustawy znoszącej Fundusz Kościelny i zastępującej go dobrowolną asygnatą podatkową, którą później rząd zgłosi do laski marszałkowskiej. Podczas spotkania strona kościelna zgłosiła rządowi kilka uwag. Kościół chce mieć prawo do swobodnego obrotu środkami, jakie wpłyną na rzecz Kościoła z tytułu dobrowolnego odpisu podatkowego, oczekuje też zwolnienia tych funduszy z dodatkowego opodatkowania. Oznacza to, że Kościół pieniądze te będzie mógł przeznaczać na ważne cele kościelne wedle własnego uznania, np. na realizowane przez Kościół dzieła społecznie użyteczne: charytatywne, edukacyjne bądź kulturalne, a nie tylko na ubezpieczenia osób duchownych. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami składki emerytalne winny być z tych środków opłacane przede wszystkim misjonarzom i siostrom klauzurowym. Jedna z uwag dotyczy też tzw. kwoty gwarantowanej przez państwo przez pierwsze 3 lata obowiązywania nowego systemu, jeśliby dobrowolny odpis wynosiłby mniej, niż dotąd państwo przeznaczało na dopłaty do ubezpieczeń osób duchownych. Zdaniem strony kościelnej winna być to kwota 130 mln zł., gdyż w świetle szacunków ZUS załączonych do projektu ustawy faktycznie taka kwota zostanie przekazana przez budżet państwa na ubezpieczenia duchownych w 2013 r., a nie tylko 94,6 mln zł., przekazywane za pośrednictwem Funduszu Kościelnego.

GRUDZIEŃ

1 – W pierwszą niedzielę Adwentu, Kościół w Polsce rozpoczął realizację nowego cyklu duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Cykl ten stanowi kontynuację Roku Wiary i jest związany z duchowością chrzcielną. Czteroletni program nawiązuje do 1050. rocznicy Chrztu Polski, która przypada w 2016 r.

5 – List z wyrazami solidarności dla narodu ukraińskiego w związku z proeuropejskimi manifestacjami na kijowskim Majdanie i w innych miastach wystosowali w imieniu polskich biskupów przewodniczący KEP abp Józef Michalik i sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. „Pragniemy na Wasze ręce przesłać słowa modlitewnej solidarności z narodem ukraińskim w obecnej chwili, która ma tak historyczne znaczenie” – czytamy w liście wysłanym do abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Do modlitw „o lepszy los naszego narodu, o pokój, zgodę i jedność oraz błogosławieństwo dla Ukrainy” wezwali także polscy biskupi greckokatoliccy.

5 – Kard. Stanisław Dziwisz powołał 37-osobowy Komitet Organizacyjny Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r. Pragniemy się dobrze przygotować do tych dni, dlatego powołujemy komitet, który zajmie się nie tylko technicznym przygotowaniem, ale też duchowym i moralnym” – mówił metropolita krakowski. Koordynatorem generalnym Komitetu został krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM.

13 – Postawy wobec obecności religii i Kościoła w przestrzeni publicznej pozostają dość stabilne – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Podobnie jak w badaniu sprzed 18 laty, Polacy deklarują, że nie mają nic przeciwko krzyżom w budynkach publicznych. Zdecydowana większość nie miała i nie ma też nic przeciwko lekcjom religii w szkołach czy religijnemu charakterowi przysięgi wojskowej. Jednak, jak zauważa w analizie dyrektor CBOS Mirosława Grabowska, „polityczna rola Kościoła nie była i nie jest społecznie akceptowana”.

20 – Przed ideologią gender, która „od wielu miesięcy wprowadzana jest w różne struktury życia społecznego” przestrzegają polscy biskupi w Liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny (w tym roku 29 grudnia). Przypominają, że Kościół jednoznacznie opowiada się przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, ale równocześnie dostrzega niebezpieczeństwo niwelowania wartości płci. Doceniając wartość prowadzenia badań nad wpływem kultury na płeć biskupi krytykują „ideologiczne twierdzenie, że płeć biologiczna nie ma żadnego istotnego znaczenia dla życia społecznego”. Kościół, tłumaczą, jednoznacznie opowiada się przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, ale równocześnie dostrzega niebezpieczeństwo niwelowania wartości płci. „Człowiek o niepewnej tożsamości płciowej nie jest w stanie odkryć i wypełnić zadań stojących przed nim zarówno w życiu małżeńsko-rodzinnym, jak i społeczno-zawodowym. Próba zrównania różnego typu związków jest de facto poważnym osłabieniem małżeństwa jako wspólnoty mężczyzny i kobiety oraz rodziny, na małżeństwie zbudowanej” – czytamy w Liście.

21 – Katolicka Agencja Informacyjna, prof. Sylwester Porowski, Ivan Wasiunyk oraz Narodowy Uniwersytet „ Kijowsko-Mohylańskiej Akademii” zostali laureatami Nagrody Pojednania, przyznawanej przez Kapitułę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Szczególne wyróżnienie zostało przyznane dla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Wręczenie statuetek odbyło się w sobotę w Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach k. Przemyśla. Uroczystości przewodniczyli zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk i metropolita przemyski abp Józef Michalik.

29 – W Katowicach zmarł Wojciech Kilar – wybitny polski kompozytorów, uznany w Polsce i na świecie autor muzyki filmowej a także innych kompozycji, m.in. „Missa pro pace”. Miał 81 lat.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce 2009 – najważniejsze wydarzenia

31 grudnia 2009 | 06:00 | opr. tk / kw Ⓒ Ⓟ

Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele katolickim w Polsce.

STYCZEŃ

12.01 – KAI obchodziła 15-lecie działalności. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli m.in. Nuncjusz Apostolski, Prymas Polski i przedstawiciele mediów z całego kraju.

17.01 – Wspólną modlitwą „Ojcze nasz”, śpiewaniem psalmów, refleksją nad Biblią, koncertami i degustacją kuchni żydowskiej uczczono 17 stycznia w kilkunastu miastach XII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Obchodzono go pod hasłem: „Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem Przymierza między mną a ziemią”.

18-25.01 – Słowa z Księgi Ezechiela „Aby byli jedno w Twoim ręku” towarzyszyły obchodom Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W kościołach różnych wyznań w całym kraju organizowano ekumeniczne modlitwy z kazaniami przedstawicieli innych Kościołów. Tegorocznym modlitwom towarzyszyła zbiórka pieniędzy dla chrześcijan prześladowanych w Indiach.

22.01 – Ks. prof. Michał Heller otrzymał tytuł doktora honoris causa UKSW. Senat uczelni wyraził „szacunek i uznanie dla działalności ks. Hellera, który jako wybitny znawca teologii, filozofii i nauk szczegółowych ukazał na nowo możliwość i potrzebę racjonalnego dialogu między wiara a wiedzą”.

26.01 – Pod hasłem „Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny”, w Warszawie odbyło się spotkanie modlitewne z okazji IX Dnia Islamu. Inicjatywa Kościoła w Polsce jest pionierska w skali świata.

Ponad 3,5 mln pielgrzymów i turystów z 81 krajów odwiedziło w 2008 Jasną Górę, zaś sanktuarium maryjne w Licheniu – ok. 1,4 mln pielgrzymów – wynika z ogłoszonych danych.

Prawie 7 mln złotych zebrała w roku 2008 Fundacja KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia – podało biuro Fundacji. Środki te zasiliły fundusz stypendialny wspierający uzdolnioną młodzież z uboższych rodzin.

W Polsce nadal spada liczba powołań – wynika z ogłoszonego w styczniu raportu Episkopatu. W 2008 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 953 kandydatów, podczas gdy jeszcze 4 lata wcześniej było ich 1,5 tys. Podobnie w zakonach żeńskich: życie zakonne rozpoczęło 379 kobiet wobec 723 w roku 2000. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy bp Wojciech Polak odpowiedzialny z ramienia KEP za powołania wymienia niż demograficzny, trwający proces wyjazdów zagranicznych w poszukiwaniu pracy a także „agresywne, jednostronne przedstawianie i nagłaśnianie wewnętrznych problemów Kościoła”.

LUTY

4.02 – Ks. prałat Grzegorz Kaszak, dotychczasowy sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem diecezji sosnowieckiej. Uroczystość przyjęcia sakry biskupiej i ingresu do katedry w Sosnowcu odbyła się 28 marca. 45-letni bp Kaszak stał się najmłodszym polskim ordynariuszem.

5.02 – 90. rocznicę utworzenia obchodził Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Jego pierwszym biskupem był Stanisław Gall, który opracował statut zatwierdzony przez Stolicę Apostolską. Drugim ordynariuszem wojskowym był od 1933 r. bp Józef Gawlina. Po 1945 r. władze nie zezwoliły na odtworzenie biskupstwa polowego. Mógł się odrodzić po upadku komunizmu – w 1991 r. biskupem polowym został Leszek Sławoj Głódź, obecnie metropolita gdański. Od 2004 r. Ordynariatem Polowym kieruje bp Tadeusz Płoski. Diecezja polowa liczy obecnie 92 parafie (w tym jedną zagraniczna, w Belgii), posługuje w nich 176 kapelanów – duchownych będących jednocześnie oficerami zawodowymi w WP oraz 12 kapelanów pomocniczych.

10.02 – Zmarł prof. Jan Błoński, wybitny historyk literatury, krytyk, tłumacz i eseista. W 1987 r. w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się jego tekst „Biedni Polacy patrzą na getto”, oceniany jako niezwykle ważny dla stosunków polsko-żydowskich. Miał 78 lat.

16.02 – Z udziałem Prezydenta RP i Prymasa Polski w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu Rafała Wieczyńskiego „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Pokaz przyjęto owacyjnie. W ciągu 2 pierwszych miesięcy film obejrzało ponad 1,3 mln widzów, co uplasowało go w czołówce polskich filmów ostatnich lat.

19.02 – Piłkarska reprezentacja polskich księży obroniła w Bradze tytuł mistrzów Europy. W finale pokonali gospodarzy turnieju, Portugalię 2:0.

21.02 – Bp Andrzej Dzięga, dotychczasowy ordynariusz sandomierski, został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Ingres 56-letniego hierarchy do katedry w Szczecinie odbył się 4 kwietnia.

24.02 – Kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski został odznaczony przez Prezydenta RP najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego. 86-letniego kardynała nagrodzono za działalność na rzecz przemian demokratycznych, humanizacji życia społecznego, pracę duszpasterską i działalność charytatywną.

Nakładem Edycji św. Pawła ukazały się „Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich”. Książka zawierająca niepublikowane dotąd prywatne listy Papieża, zapis drogi duchowej dr. Półtawskiej pod kierownictwem księdza, biskupa, kardynała i papieża Wojtyły stała się wielkim bestsellerem.

MARZEC

1.03 – Zmarł ks. prał. Jerzy Pawlik, zasłużony duszpasterz Polonii w krajach byłego bloku sowieckiego, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek i przewodnik turystyczny. Miał 90 lat.

11.03 – Abp Józef Michalik, 67-letni metropolita przemyski, wybrany został przewodniczącym KEP na drugą, pięcioletnią kadencję. Na kolejną kadencję wybrali biskupi także dotychczasowego zastępcę przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego. Podczas tego samego zebrania plenarnego w Warszawie biskupi wydali specjalne oświadczenie, w którym podano stanowisko Watykanu wobec zapytania Komisji Historycznej nt. przechowywanych w IPN dokumentów o polskich biskupach. „Stolica Apostolska stwierdza, że nie znajduje podstaw do oskarżenia członków Episkopatu Polski o zawinioną i dobrowolną współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL. W związku z powyższym biskupi uznają tę sprawę za zamkniętą”.

11.03 – Zmarł ks. Czesław Drążek, jezuita, wieloletni redaktor naczelny polskiego wydania l’Osservatore Romano. Propagator kultu bł. Jana Beyzyma i współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Trędowatych. Miał 75 lat. Został pochowany w Krakowie.

25 – W całym kraju obchodzono Dzień Świętości Życia. Z tej okazji otwierano kolejne „okna życia” – miejsca, w których matki mogą bezpiecznie pozostawić nowo narodzone dziecko, zachowując anonimowość – modlono się o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dyrektor Caritas Polska zapowiedział uruchomienie „okien życia” we wszystkich polskich diecezjach. Pierwsze powstało w 2006 r (w Krakowie), obecnie działa kilkanaście.

KWIECIEŃ

2.04 – Modlitwami w kościołach i placach w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II uczczono 4. rocznicę śmierci papieża Wojtyły. Z tej okazji zainaugurował działalność nowy portal franciszkańska3.

3-5.04 – Wolność była tematem wiosennej edycji Gdańskiego Areopagu. Spotkania z duchownymi, politykami, artystami zorganizowano w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku-Ołowiance. W debatach uczestniczyli m.in. Jerzy Buzek, abp Tadeusz Gocłowski, Stefan Chwin, prof. Ireneusz Krzemiński, Dariusz Rosati i o. Maciej Zięba OP.

6.04 – Zmarł prof. Andrzej Stelmachowski, prawnik, marszałek Senatu I kadencji, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w latach 1990-2008. Doradca Episkopatu, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Miał 84 lata. Prezydent RP oznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

18.04 – Bp Zygmunt Zimowski, dotychczasowy biskup radomski, został mianowany przez papieża przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia podniesiony do godności arcybiskupa. Benedykt XVI przyjął rezygnację z kierowania tą dykasterią złożoną ze względu na ukończenie przewidzianego prawem wieku przez kard. Javiera Lozano Barragána. Do końca czerwca abp Zimowski jako administrator apostolski kierował diecezją radomską.

21.04 – W Polsce adoptuje się rocznie zaledwie 3200 dzieci – wynika z raportu Fundacji Świętego Mikołaja. To mało – alarmuje Fundacja – zważywszy, że np. zaledwie w pierwszej połowie 2008 roku rodzice blisko 14,5 tys. dzieci zostali pozbawieni lub ograniczono im prawa rodzicielskie.

23.04 – Dyrektor kanału religia.tv ks. Kazimierz Sowa i dziennikarz TVN/CNBC Biznes Marek Tejchman zostali laureatami ósmej edycji Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. Nagrodę Diamentowego „Śladu” za całokształt dokonań otrzymała Ewa Szumańska, publicystka „Tygodnika Powszechnego”, znana też ze skeczy radiowych o młodej lekarce. Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

29.04-3.05 – Z pięciodniową wizytą przebywał w Polsce kard. Tarcisio Bertone sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Kardynał m.in. odebrał doktorat honoris causa KUL, przewodniczył uroczystościom 3-Maja na Jasnej Górze, spotkał się z Radą Stałą Episkopatu i biskupami diecezjalnymi i odwiedzi archidiecezję gdańską.

Kościołowi w Polsce potrzebny jest duchowy przywódca – uważa 62 proc. praktykujących katolików badanych w kwietniu przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Na pytanie o to, kto powinien być tym duchowym liderem najczęściej wskazywano kard. Stanisława Dziwisza i abp. Józefa Michalika. 60 proc. ankietowanych uznało, że lustracja biskupów i księży nie jest konieczna; aż 40 proc. przyznało, iż zna księży „chciwych i lekceważących wiernych”, a 26 proc. żyjących w konkubinacie. Zdaniem 27 proc. biskupi wyciągają konsekwencje wobec duchownych łamiących celibat lub molestujących nieletnich, przeciwne zdanie miało 29 proc. Komentując te dane dyrektor ISKK ks. prof. Witold Zdaniewicz ocenił, iż mogą one świadczyć, że Kościele „pojawiły się ślady kryzysu”. Z kolei według ks. prof. Janusza Mariańskiego, socjologa z KUL, polska religijność będzie zbliżać się do europejskiej normy, czyli sekularyzacji, dechrystianizacji i osłabienia więzi z Kościołem, widocznej choćby w Niemczech.

W 2008 r. w niedzielnych Mszach św. uczestniczyło 40,4 proc. wiernych tj. o 3,8 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu ISKK. Najwyższy wskaźnik odnotowała tradycyjnie diecezja tarnowska (67,8 proc.), najmniejszy zaś szczecińsko-kamieńska (26,8 proc.). Spadła też liczba katolików przystępujących do Komunii św. – o 2,3 proc. Badanie przeprowadzono 23 listopada 2008 r.

MAJ

16.05 – Z udziałem jedenastu Kościołów i wspólnot chrześcijańskich na stołecznym Placu Zamkowym odbyło się Warszawskie Ekumeniczne Święto Biblii. Podczas imprezy zorganizowanej przez Towarzystwo Biblijne w Polsce zorganizowano konkursy plastyczne, przedstawienia teatralne i występy chórów dziecięcych. Święto stanowiło część ogólnopolskich Ekumenicznych Dni Biblijnych, których celem jest popularyzacja Pisma Świętego.

17-19.05 – Ponad 90 wystawców uczestniczyło w XV Targach Wydawców Katolickich, które odbyły się na warszawskich Stegnach. Przeglądowi książek kiermaszu zorganizowano szereg spotkań autorskich i dyskusji. Gośćmi honorowymi byli w tym roku wydawcy i kanały telewizyjne z Czech i Słowacji. Głównym laureatem nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks 2009” został benedyktyn o. Leon Knabit.

CZERWIEC

7.06 – Po raz drugi obchodzono w Polsce Dzień Dziękczynienia. Jego głównym punktem była Msza św. odprawiona w niedzielę 7 czerwca przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie, podczas której odnowiono Akt Dziękczynienia Bogu za wolną Polskę. Wspominano okrągłe rocznice wizyt Jana Pawła II do Ojczyzny – w roku 1979 r. i 1999 (podczas której odwiedził Sejm) oraz odzyskanie wolności w roku 1989. Obchody zainaugurowała liturgia sprawowana 6 czerwca na stołecznym Placu Piłsudskiego z udziałem kilkunastu tysięcy przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń z całej Polski oraz mieszkańców stolicy. W całym kraju zbierano ofiary na rzecz dalszych prac przy budowie Centrum Bożej Opatrzności.

7.06 – Ponad 80 tys. osób – także z Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Ukrainy, Białorusi i krajów bałtyckich – uczestniczyło w XIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich, które przebiegało pod hasłem „Rozpoznać czas”. Tradycyjnie spotkanie zakończyło przejście uczestników przez symboliczną Bramę III Tysiąclecia. Najważniejszym punktem spotkania był dokonany przez młodzież „akt wyboru Chrystusa”, którą to deklarację wypowiedziano w kilku językach.

18.06 – W specjalnej uchwale posłowie uczcili 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Sejmie RP. „Ojciec Święty był przez lata i nadal pozostaje autorytetem i przewodnikiem na drodze ku wolności, demokracji i zjednoczonej Europie” – czytamy w uchwale.

19-20.06 – Rozpoczynający się Rok Kapłański, wyzwania bioetyczne były głównymi tematami 348. zebrania plenarnego KEP, które odbyło się w Łomży. W swoim referacie przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik zaapelował o świętość kapłanów, ich odpowiedzialność za rzeczywistość, w której żyjemy oraz rolę wychowawcy, także w wymiarze społecznym. Kwestie bioetyczne referował abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP, w którego skład wchodzą lekarze, bioetycy, teolodzy moralni i prawnicy. W rozmowie z KAI abp Hoser, dokonując analizy przygotowywanych w Sejmie pięciu projektów ustaw bioetycznych, powiedział, że bliskie nauczaniu Kościoła są dwa projekty ws. in vitro: posła Bolesława Piechy oraz inicjatywy „Contra in vitro”, choć ten ostatni ma charakter zbyt skrótowy. Hierarcha dodał, że wiele pozytywnych elementów w zakresie ochrony embrionu ludzkiego zawiera także projekt posła Jarosława Gowina. Poinformował, że Zespół pracuje nad tekstem dokumentu, który będzie dawać odpowiedź na liczne problemy wynikające z rozwoju biotechnologii i biomedycyny.

21.06 – Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Józefa Glempa odprawiona została Msza św. w ramach centralnych obchodów milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. W uroczystej celebrze na wzgórzu, tradycyjnie uważanym za miejsce męczeństwa misjonarza wziął udział Episkopat Polski, biskupi z zagranicy oraz ok. 20 tys. wiernych. Św. Brunon, biskup i męczennik urodził się w roku 974. Wraz ze św. Wojciechem czczony jest jako misjonarz północno-wschodnich ziem polskich Poniósł śmierć męczeńską wraz 18 misjonarzami w lutym lub marcu 1009 r. podczas podjętej na prośbę króla Bolesława Chrobrego misję do Prus.

25.06 – Polityka prorodzinna, bioetyka i ustawy nt. in vitro były głównymi tematami rozmów podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyło się w Kancelarii premiera. Ekspertka strony kościelnej Joanna Krupska przypomniała, że w Polsce świadczenia w na rzecz rodziny są najniższe Europie, a 26 proc. dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. Wykazała ponadto, że rodziny wielodzietne są najuboższą grupą społeczną. Ze strony rządowej minister Michał Boni, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów podtrzymał zobowiązania rząd u z listopada ub. roku na temat przygotowania projektu kompleksowej polityki na rzecz rodziny, zwłaszcza rodzin wielodzietnych. Wiceprzewodniczący Komisji ze strony Kościoła abp Sławoj Leszek Głódź powiedział po spotkaniu, że w odniesieniu do przygotowywanej ustawy ws. zapłodnienia in vitro „Kościół nie oczekuje, by rząd mówił tym samym językiem i my też nie oczekujemy, aby strona parlamentarna, rządowa mówiła językiem Kościoła”. Metropolita gdański dodał, że w dziedzinie ustawodawstwa dotyczącego in vitro stanowisko Kościoła jest jasne i czytelne oraz że stoi ono na gruncie godności człowieka i jego życia.

Aż 78 proc. Polaków uważa, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny przyczyniła się do powstania „Solidarności” oraz obalenia komunizmu i odzyskania niepodległości w 1989 r. – podała CBOS w raporcie opublikowanym w przeddzień 30. rocznicy tej wizyty (2 czerwca 1979). 71 proc. pytanych uważa, że wszystkie wizyty Jana Pawła II w Polsce są równie ważne dla kraju. Zaledwie 6 na 100 ankietowanych neguje znaczenie papieskich pielgrzymek w swoim życiu. Przekonanie o tym, że świadectwo życia i nauczanie Jana Pawła II przyczyniły się do przemiany życia większości Polaków wyraziło 81 proc. badanych. Autorzy raportu zauważyli, że przekonanie o wpływie papieża Wojtyły na życie większości Polaków jest silniejsze niż trzy lata temu – rok po śmierci Ojca Świętego. Zdecydowana większość Polaków (73 proc.) deklaruje, iż w swoim życiu kieruje się wskazaniami Jana Pawła II.

LIPIEC

1.07 – W Lublinie obchodzono 440. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej. Obecni byli prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy i Białorusi, reprezentowanej przez b. przewodniczącego Rady Najwyższej. Otrzymali oni (oraz nieobecni na uroczystościach prezydenci Łotwy i Estonii) doktoraty honoris causa KUL. Na dziedzińcu uczelni odsłonięto tablicę ze słynnymi słowami Jana Pawła II: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. O potrzebie budowania jedności między narodami w duchu wierności dziedzictwu Unii Lubelskiej mówił podczas nabożeństwa ekumenicznego w archikatedrze abp Józef Życiński.

7.07 – W Warszawie zaprezentowano nową encyklikę Benedykta XVI „Caritas in veriate”. Podczas konferencji KAI w siedzibie sekretariatu KEP, prof. Adam Glapiński podkreślił, że nowa encyklika Benedykta XVI pojawia się w momencie najbardziej odpowiednim dla sytuacji światowej gospodarki, dotkniętej głębokim kryzysem. Kryzys pojawił się w chwili, gdy zglobalizowana gospodarka przestała opierać się na systemie kontroli gwarantującej bezpieczny i sprawiedliwy przepływ dóbr. Bp Piotr Jarecki – członek Papieskiej Komisji Iustitia et Pax i przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zwrócił m.in. uwagę, że Benedykt XVI postuluje wprowadzenie logiki daru bezinteresowności i braterstwa w rzeczywistość rynku, gdyż bez bezinteresowności nie można realizować sprawiedliwości. Wspomniał też o związkach pomiędzy ekologią ludzką a ekologią środowiska, o których też jest mowa w najnowszej encyklice.

17.07 – Zmarł prof. Leszek Kołakowski, wybitny polski filozof, autor m.in. „Głównych nurtów marksizmu”, „Obecności mitu” i „Jeśli Boga nie ma…”. Uczestnik spotkań naukowych z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Znaczącą część swojego pisarstwa poświęcił fenomenowi religii, u schyłku życia głosząc m.in. tezę, iż „chrześcijaństwo jest religią żywą, póki są chrześcijanie tego samego ducha, co dawni męczennicy”. Miał 82 lata.

17.07 – Kwotę 2 mln 100 tys. złotych ofiarowali polscy katolicy na potrzeby Kościoła katolickiego na Wschodzie, podczas dziewiątego Dnia Modlitwy za Kościół na Wschodzie w drugą niedzielę Adwentu, 7 grudnia 2008 r. – poinformował ks. dr Józef Kubicki, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Ponadto Polacy przekazywali pieniądze bezpośrednio przedstawicielom tamtejszych wspólnot podczas ich wizyt w parafiach w Polsce.

SIERPIEŃ

1.08 – W całej Polsce, ale szczególnie uroczyście w stolicy obchodzono 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O 17.00 – w godzinie „W” – zabrzmiały dzwony warszawskich kościołów. 31 lipca wieczorem, podczas Mszy św. sprawowanej pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, abp Kazimierz Nycz przestrzegł przed załatwianiem przy takiej okazji bieżących sporów. „Potrzeba nam refleksji, zadumy, ciszy i modlitwy”- zachęcał hierarcha.

3.8– Ponad 550 ewangelizatorów uczestniczyło w Kostrzyniu nad Odrą w zakończonym 3 sierpnia 10. Przystanku Jezus, który towarzyszył festiwalowi rockowemu Przystanek Woodstock. Tradycyjnie już rekolekcje poprowadzi bo Edward Dajczak – ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski. Hasłem ewangelizatorów były słowa z Ewangelii św. Marka „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”.

14.08 – Ks. dr hab. Andrzej Czaja (lat 45), kierownik Katedry Pneumatologii i Eklezjologii na Wydziale Teologii KUL został mianowany nowym biskupem opolskim. Święcenia biskupie i ingres do katedry opolskiej odbyły się 29 sierpnia. Poprzedni ordynariusz diecezji opolskiej, abp Alfons Nossol przeszedł na emeryturę.

15.08 – Przypomnienie o tym, iż życie ludzkie jest święte było głównym motywem tegorocznych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. W Mszy św. odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka wzięło udział 150 tys. wiernych, przybyłych także w pielgrzymkach pieszych. W kazaniu Prymas Polski kard. Józef Glemp powiedział: „Wszędzie tam, gdzie naruszane są prawa natury, prawa do życia, prawo do godności ludzkiej, wszędzie tam każdy chrześcijanin ma obowiązek obrony tych wartości. Dziś chrześcijanin musi bronić nie tylko wiary, ale także rozumu, dlatego że zwolennicy nowej ideologii zwalczają także rozum u myślących logicznie i odpowiedzialnie”

25.8 – Ogłoszono wspólne oświadczenie przewodniczących Episkopatów Polski i Niemiec w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dokument zaprezentowany podczas zebrania polskich biskupów na Jasnej Górze (i równolegle przez biskupów w Niemczech) stwierdza, że „narodowosocjalistyczne Niemcy rozpętały w Europie wojnę, w czasie której zostały jawnie zanegowane zasady moralne i fundamentalne prawa człowieka”. Nawiązując do problemu wysiedleń biskupi ostrzegają przed „pokusą propagandowego wykorzystywania raz już w historii zaistniałych zranień i pobudzania resentymentów wynikających z jednostronnych interpretacji historycznych”. W dokumencie powtórzono słynne słowa z orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku: „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Hierarchowie deklarują, iż pojednanie między obydwoma narodami jest darem, który mogą wnieść w dzieło zjednoczonej Europy.

Podczas spotkania na Jasnej Górze ogłoszono też obszerny, 100-stronicowy dokument Rady ds. Rodziny KEP pt. „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”. Biskupi przypominają w nim nauczanie Kościoła o wartości rodziny, analizują sytuację rodziny w Polsce i apelują o politykę rodzinną w naszym kraju. Dokument zawiera propozycję strategii, która ma ochronić małżeństwo, rodzinę, jej wartości i godne życie. Autorzy dokumentu oceniają, że w „polskiej polityce społecznej nie ma miejsca dla rodziny, a już zupełnie nie ma miejsca dla rodziny wychowującej większą liczbę dzieci”. Polityka prorodzinna ujęta została jako „polska racja stanu i elementarny obowiązek rządzących”.

WRZESIEŃ

4.09 – Zmarł Ryszard Rzepecki, jeden z najbardziej znanych polskich fotoreporterów, osobisty fotograf Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Dokumentalista ponad 60 pielgrzymek Jana Pawła II. Autor licznych albumów i wystaw dotyczących wydarzeń kościelnych w Polsce i na świecie. Miał 68 lat.

6-8.09 – Wybitni przedstawiciele wielu wyznań i religii oraz politycy i naukowcy z wielu krajów świata – w sumie blisko 2 tys. osób ze wszystkich kontynentów – uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju, który odbywał się w Krakowie. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie i Religie”, które od 1987 r. przygotowuje rzymska Wspólnota św. Idziego. Na program kongresu, który przebiegał pod hasłem „70 lat od wybuchu II wojny światowej”, złożyły się modlitwy wyznawców różnych religii i Kościołów oraz ponad 20 spotkań panelowych o problemach współczesnego świata i roli religii w ich rozwiązywaniu. Na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbył się Marsz i Ceremonia Pamięci. „Religie nie chcą wojny i nie chcą, aby wykorzystywano je dla wojny” – napisano w apelu końcowym. Współorganizatorem Kongresu był kard. Stanisław Dziwisz.

18.9 – Zmarła prof. Barbara Skarga, filozof, etyk, historyk filozofii, autorka wielu książek, redaktor naczelna pisma „Etyka”, publikowała m.in. w miesięczniku „Znak”. Podczas wojny łączniczka AK, więziona w sowieckich łagrach, odznaczona Orderem Orła Białego. Miała 90 lat.

23.9 – Sąd okręgowy w Katowicach orzekł, że „Gość Niedzielny” i jego wydawca, archidiecezja katowicka, mają przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 30 tys. zadośćuczynienia za artykuły w „GN”. Zdaniem Tysiąc sugerowały one, że zabiegając o aborcję usiłowała dopuścić się zabójstwa własnego dziecka. Redaktor naczelny tygodnika ks. Marek Gancarczyk ocenił, że wyrok jest zamachem na wolność słowa i zapowiedział odwołanie się od wyroku (co nastąpiło 2 listopada). Opinię, iż wyrok budzi wiele wątpliwości wyraził też Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski.

23-29.09 – W Polsce przebywała delegacja duchownych prawosławnych z klasztoru św. Nila na wyspie Stołobienskoje k. Ostaszkowa. W czasach sowieckich klasztor, odebrany prawosławnym, pełnił rolę więzienia, w którym – w latach 1939-40 – przetrzymywano polskich oficerów, zamordowanych następnie przez NKWD. Głównym celem wizyty było odebranie na Jasnej Górze kopii Cudownego Obrazu Czarnej Madonny dla wznoszonej na terenie klasztoru kaplicy pod Jej wezwaniem. Będą tam modlić się prawosławni, a także Polacy, w tym rodziny ofiar. Goście z Rosji odwiedzili kilka polskich miast, święte miejsca prawosławia, zostali tez przyjęci przez przedstawicieli Episkopatu, m.in. sekretarza generalnego KEP bp. Stanisława Budzika.

28.8 – W Warszawie obradował Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. „Kiedy zakaz in vitro zostaje odrzucony, to obowiązkiem posłów zatroskanych o ochronę godności człowieka jest dalsza aktywność w procesie legislacyjnym, aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji” – powiedział po spotkaniu członek zespołu ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier

29.09 – Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych powiedział w rozmowie z KAI: „Kompromis moralny nie jest możliwy. Rolą posłów jest walka o najwyższe dobro jakie jest możliwe do osiągnięcia. Kościół nie może proponować zła. Kościół toleruje wymuszone mniejsze zło, ale nie proponuje go”.

PAŹDZIERNIK

7.10 – Podczas zebrania plenarnego KEP w Warszawie promulgowano nowy statut tego gremium. Zakłada on m.in. wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych, określa obowiązki Prymasa Polski (zapewniając mu stałe miejsce w Radzie Stałej i podkreślając jego „honorowe pierwszeństwo” wśród biskupów, które wyrażać się będzie m. in. podczas uroczystości liturgicznych). Statut ustanawia nowe gremium decyzyjne KEP – Radę Biskupów Diecezjalnych, składająca się ze wszystkich urzędujących biskupów diecezjalnych oraz tych, którzy są z nimi prawnie zrównani. Do rad i zespołów Konferencji Episkopatu będą mogli należeć jako członkowie również kapłani i ludzie świeccy – dotąd mogli oni być jedynie konsultorami.

8-11.10 – Ponad 500 delegatów z 29 krajów kontynentu uczestniczyło w Gdańsku w I Katolickich Dniach Społecznych dla Europy. W specjalnym przesłaniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyraził „hołd pamięci” dla Jana Pawła II, którego „słowa i odwaga miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy”. Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź Nawiązując do przewodniego tematu kongresu: „Solidarność wyzwaniem dla Europy”, nazwał spuściznę Solidarności ważnym nie tylko dla Polski ale i Europy i Kościoła. Dyskutowano m.in. o roli rodziny i kryzysie demograficznym oraz roli religii w budowaniu odpowiedzialności za życie społeczne. W końcowym Apelu wezwano do solidarności na trzech płaszczyznach: między pokoleniami, w obrębie kontynentu oraz Europy z resztą świata. Kongres organizowały: Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z Brukseli i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

11.10 – Pod hasłem „Jan Paweł II – papież wolności” w całym kraju po raz 9. obchodzono Dzień Papieski. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się specjalna sesja naukowa, na Zamku Królewskim rozdano nagrody TOTUS (otrzymał go m.in. słynny biograf papieża Wojtyły George Weigel) , w kościołach w całej Polsce zbierano ofiary na fundusz stypendialny organizatora Dnia, Fundacji dzieło Nowego Tysiąclecia, które pomaga już ponad 2 tysiącom uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin.

16.10 – Zmarł abp Marian Przykucki, pierwszy metropolita szczecińsko-kamieński. Wcześniej, w latach 1973-1981 był biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej, w latach 1981-1992 – biskupem chełmińskim. Miał 85 lat.

16.10 – Bp Henryk Tomasik, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem radomskim. Ingres do tamtejszej katedry 63-letni hierarcha odbył 14 listopada.

19.10 – Tysiące wiernych całego kraju uczestniczyły w uroczystej Mszy św. w 25 rocznice męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas liturgii sprawowanej w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie abp Kazimierz Nycz podkreślił, że zamordowany przez SB kapelan „Solidarności”, „uczył nas jak zło dobrem zwyciężać i to był testament jego życia”. Po zakończeniu Mszy prezydent Lech Kaczyński wręczył matce ks. Jerzego przyznany kapłanowi pośmiertnie Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie.

Po blisko 10-letnich pracach opublikowano projekt dokumentu nt. tzw. małżeństw mieszanych, tzn. o różnej przynależności wyznaniowej. Jest to owoc współpracy Komisji Teologicznej Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Do ostatecznego podpisania dokumentu potrzebna będzie także zgoda Stolicy Apostolskiej.

Zdaniem blisko połowy Polaków (48 proc.) lekarze powinni spełniać wolę cierpiących nieuleczalnie chorych, którzy domagają się podania im środków powodujących śmierć. Poziom akceptacji eutanazji wzrósł w porównaniu z rokiem 2007 aż o 11 punktów procentowych i jest zróżnicowany, w zależności od wieku, religijności oraz poglądów politycznych – wynika z październikowego sondażu CBOS.

LISTOPAD

8.11 – Pod hasłem „Indie” po raz pierwszy obchodzono w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W naszym kraju przebywał z tej okazji abp Raphael Cheenath SVD z indyjskiego stanu Orisa. Opowiadał on o sytuacji w swoim kraju, gdzie w ostatnich czasach dochodziło do brutalnych prześladowań chrześcijańskiej mniejszości. Wg organizacji „Kirche in Not” monitorującego sytuację chrześcijan na całym świecie, ok. 170 tys. wyznawców Chrystusa ginie każdego roku za wiarę.

20-21.11 – Goście z pięciu kontynentów uczestniczyli w kongresie „Media katolickie na świecie i w Polsce: szanse i zagrożenia” zorganizowanej w kierowanej przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. „Kościół żyje, Pan Bóg żyje i ma swoich ludzi. Nas jest znacznie więcej. Tylko musimy się pozbierać” – powiedział redemptorysta podczas jednej z dyskusji.

26.11– Polscy biskupi skrytykowali wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który oznajmił, że że krzyże w klasach szkół państwowych we Włoszech stanowią naruszenie wolności religijnej. „Obrona krzyża jest zadaniem nas wszystkich. Prawa niewierzącej mniejszości powinny być łączone z obowiązkiem respektowania praw większości ludzi wierzących” – czytamy w komunikacie z zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze. Biskupi przyjęli też dokument określający zasady okresu propoedeutycznego w seminariach, który ma pomóc w głębszej formacji kandydatów do kapłaństwa.

GRUDZIEŃ

2.12– Trybunał Konstytucyjny uznał, że wliczanie ocen z religii do średniej ocen na świadectwie jest zgodne z Konstytucją RP. Trybunał badał wniosek posłów lewicy, którzy uznali rozporządzenie w tej sprawie za sprzeczne z konstytucyjną zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych.

3.12 – Sejm RP przyjął uchwałę ws. „ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy”, krytykując werdykt Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przeciwko wieszaniu krzyży we włoskich szkołach. Posłowie wyrażają „zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących i burzą pokój społeczny”.

9.12 – W Warszawie obradowała Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu. Strona kościelna zwracała uwagę, że podpisana przed rokiem na spotkaniu Komisji deklaracja nt. polityki rodzinnej w zasadniczych punktach przez rząd nie jest realizowana. Odpowiadając min. Michał Boni wyraził nadzieję, że w przyszłym roku wychodzenie z kryzysu nabierze „pełnego tempa” i realizacja postanowień będzie możliwa. Strona kościelna zaapelowała też o zdynamizowanie prac nad przyjęciem konkretnych projektów ustawodawczych w zakresie bioetyki. Przedstawiciele rządu zwrócili zaś uwagę, że prace te i ich tempo należą do kompetencji Sejmu RP. Odnosząc się do inicjatywy ustanowienia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli, strona rządowa przyznała, że zamierza wnieść projekt, który umożliwiłby to już 2011 r., przy równoczesnym poszukiwaniu takich rozwiązań, które nie powodowałyby strat ekonomicznych dla gospodarki.

8.12– W Warszawie przedstawiono wspólną publikację siedmiu tygodników katolickich – pierwszą taką inicjatywę w historii polskich mediów – broszurę „Bioetyka katolicka”. Bezpłatny dodatek wydany w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy ukazał się równocześnie w Gościu Niedzielnym, Idziemy, Niedzieli, Przewodniku Katolickim, Tygodniku Powszechnym, Wiadomościach KAI i Źródle. Zagadnienia bioetyczne wyjaśniają najlepsi specjaliści, m.in. abp Henryk Hosera, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu i prof. Thomasa Hilgersa, twórca naprotechnologii. Pomysłodawcy chcieli w ten sposób wypromować wiedzę nt. bioetyki, która, jak podkreślali, wymaga w Polsce pilnego uporządkowania prawnego.

18.12 – Kard. Józef Glemp obchodził 80. rocznicę urodzin a jednocześnie ostatni dzień swojej 28-letniej posługi jako Prymas Polski. W rodzinnym Inowrocławiu poświęcił Instytut swojego imienia i odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną. W homilii dziękował Bogu za wszystkie otrzymane łaski. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk przypomniał, że kard. Glemp przejął ster Kościoła w Polsce w trudnych i przełomowych czasach, trudnych zwłaszcza po ogłoszeniu stanu wojennego. „Składam wyrazy uznania za wielowątkowy i wielowymiarowy apostolski i ewangeliczny trud pasterski” – powiedział nuncjusz. 21 grudnia kard. Józef Glemp przyjął z rąk prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

19.12 – Arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński uroczyście zainaugurował posługę jako nowy Prymas Polski, którą to funkcję – zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI – objął po ukończeniu 80. roku życia przez dotychczasowego Prymasa, kard. Józefa Glempa.

21.12 – W Warszawie obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za zatwierdzenie dekretów o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II, o męczeństwie Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki oraz o cudzie dokonanym za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka, krakowskiego kanonika regularnego z XV wieku.

W komunikacie z obrad zaznaczono, że „Kościół w Polsce przyjmuje z wdzięcznością decyzję Ojca Świętego o przywróceniu tytułu prymasa Polski Arcybiskupowi Gniezna, pierwszej polskiej stolicy metropolitalnej, który jest równocześnie kustoszem relikwii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, pierwszego patrona Polski”. Uznano ponadto, że „Zgodnie z tą decyzją tytuł prymasa Polski jest honorowy, co oznacza, że nie łączy się z władzą jurysdykcyjną, którą pełnią gremia statutowe Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z obowiązującym Statutem Episkopatu prymas Polski jest z urzędu członkiem Rady Stałej KEP, koordynującej prace całej Konferencji. Ten sam Statut przewiduje również, że reprezentantem Konferencji na zewnątrz jest jej przewodniczący.”

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce 2008 – najważniejsze wydarzenia

01 stycznia 2009 | 06:43 | tk/a. Ⓒ Ⓟ

Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Kościele w Polsce.

STYCZEŃ

6 – W wieku 93 lat zmarła s. Felicja Sieracka – nazywana gnieźnieńską „Matką Teresą”, założycielka pierwszej w Gnieźnie jadłodajni dla bezdomnych. Całe życie poświęciła chorym, ubogim i bezdomnym, dla których sama gotowała.

17 – Kościół w Polsce po raz 11. obchodził Dzień Judaizmu. Główne uroczystości odbyły się w Zamościu i Bełżcu. Wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował do chrześcijan i Żydów o porzucenie pamięci o dawnych krzywdach i podjęcie owocnej współpracy.

18 – Wspólną modlitwą w świątyni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Warszawie zainaugurowano Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25). Podczas nabożeństwa zbierano ofiary na odbudowę szkoły dla niewidomych w Laskach, prowadzoną przez siostry franciszkanki służebnice Krzyża. Wspólne modlitwy odbywały się w świątyniach różnych wyznań w całej Polsce.

21 – Komisja Duszpasterstwa KEP zatwierdziła hasło programu dla Kościoła w Polsce na rok 2008: „Otoczmy troską życie”. Przewodniczący Komisji abp Stanisław Gądecki podkreślił, że program ma obejmować wszystkie fazy życia, a więc jego początek, ale także rozwój i schyłek.

26 – Pod hasłem „Pokój w obu tradycjach” obchodzono VIII Dzień Islamu. Podczas centralnych obchodów w Warszawie, katolicy i muzułmanie modlili się w intencji pokoju i rozważali jego rozumienie w obu religiach.
29 – Prof. Władysław Bartoszewski odebrał doktorat honoris causa KUL. „Jako uczony, polityk i społecznik, wrażliwy i zatroskany, krytyczny, ale życzliwy, swym zaangażowaniem służy Polsce, nauce i prawdzie, a nade wszystko służy człowiekowi” – głosi uchwała Senatu KUL.

W seminariach diecezjalnych odnotowano spadek liczby powołań kapłańskich o 10 proc. w porównaniu z rokiem 2006, zaś w zakonnych utrzymywał się ten sam poziom. Mniej chętnych – również o 10 proc. – odnotowały też zakony żeńskie.

Na Śląsku działa około 70 sekt; wzrasta aktywność grup o charakterze ekonomicznym i terapeutycznym – głosi raport Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych za rok 2007.

LUTY

1 – 90. urodziny obchodził abp Ignacy Tokarczuk, wieloletni metropolita przemyski. „Bóg jest miłością – w tym wszystko się zawiera” – mówił Jubilat podczas uroczystej Mszy dziękczynnej, sprawowanej w katedrze w Przemyślu.

8 – 60. urodziny obchodził o. Jan Góra, dominikanin, charyzmatyczny duszpasterz akademicki, inicjator ogólnopolskich spotkań młodzieży nad Lednicą.

12 – Po spotkaniu Rady Stałej KEP w Warszawie poinformowano, że swe prace zakończyła Kościelna Komisja Historyczna oraz Zespół ds. Oceny Etyczno-Prawnej, które badały akta dotyczące biskupów, a zdeponowane w IPN.

13 – O priorytetowe potraktowanie przez państwo polityki rodzinnej zaapelowali przedstawiciele Kościoła podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu RP i KEP.

18 – Uroczystą galą w Teatrze Narodowym w Warszawie zainaugurowano Rok Zbigniewa Herberta – jednego z największych polskich poetów i eseistów. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele świata polityki, kultury oraz miłośnicy zmarłego w 1998 r. twórcy. „Nie wiem, dlaczego nie dostał Nagrody Nobla, ale dla mnie jest noblistą” – powiedział nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

19 – Ponad 5,5 mln zł wpłacili Polacy na rzecz papieskich Dzieł Misyjnych w 2007 roku. Podsumowania dokonano podczas zebrania Krajowej Rady PDM w Sulejówku pod Warszawą, które zakończyło się właśnie19 lutego.

Leszek Mądzik, twórca i reżyser uznanej na świecie Sceny Plastycznej KUL obchodził 40-lecie pracy twórczej. Jubileusz uczczono m.in. specjalną wystawą w pałacu w Wilanowie (27 lutego-30 marca).

MARZEC

5 – Uroczystym koncertem w Teatrze Wielkim uczczono 25. rocznicę przyjęcia przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa insygniów kardynalskich (Watykan, 2 lutego 1983).

6 – O zakończeniu prac przez Kościelną Komisję Historyczną oraz Zespół ds. Oceny Etyczno-Prawnej Dokumentów Przechowywanych w Archiwach IPN Dotyczących Duchownych Katolickich poinformował biskupów abp Sławoj Leszek-Głódź. Jako łącznik KEP z obydwoma gremiami, na forum 343. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie przekazał on także konkluzje wynikające z prac obydwu zespołów. Zapowiedział, że przetłumaczone na język włoski końcowe sprawozdania obu tych gremiów, łącznie z materiałami dotyczącymi konkretnych biskupów, zostaną przekazane watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów.

6 – Kard. Cormac Murphy-O’Connor, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, który był gościem zebrania plenarnego KEP w Warszawie, zaproponował polskim biskupom utworzenie wspólnej komisji, która zajęłaby się zapewnieniem Polakom w Wielkiej Brytanii odpowiedniej opieki. 1 lipca odbyło się, także w Warszawie, pierwsze zebranie tego zespołu.

23 – W Niedzielę Wielkanocną wybuchł pożar w kościele środowisk twórczych w Warszawie. Duszpasterz środowiska ks. Wiesław Niewęgłowski ogłosił, że remont pochłonie 3 mln zł.

28-30 – Ponad 90 oficyn wydawniczych zaprezentowało się podczas XVI Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Największe zainteresowanie wzbudziły prywatne listy Matki Teresy, antologia tekstów założycielki Ruchu Focolari Chiary Lubich oraz 10-tomowa „Biblia dla każdego” – owoc wieloletnich prac specjalistów różnych dziedzin pod redakcją obecnego przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury abp. Gianfranco Ravasiego. W programie, jak zwykle, znalazły się także spotkania autorskie i dyskusje. Głównym laureatem nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich został o. Jan Andrzej Kłoczowski – ceniony duszpasterz, teolog i filozof.

31 – W Krakowie zaprezentowano projekt Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Autorem wybranej do realizacji pracy jest młody krakowski architekt Andrzej Mikulski. Przewidywany koszt inwestycji, która powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach to 200 mln zł.

KWIECIEŃ

2 – W całej Polsce w dniu 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbyły się liczne spotkania modlitewne i kulturalne, sesje naukowe i dyskusje. W tysiącach miejscowości uczczono w sposób szczególny godzinę 21.37 – moment śmierci Papieża.

– Zmarł o. gen. bryg. Adam Studziński, dominikanin, żołnierz i kapelan wojsk polskich, m.in. pod Monte Cassino. Kapelan legionistów, żołnierzy AK i harcerzy. Miał 97 lat.

4 – Poseł PO Jarosław Gowin został na prośbę premiera organizatorem doradczego Zespołu ds. Bioetyki przy Prezesie Rady Ministrów. Jest to reakcja na gorące dyskusje o moralnych i prawnych aspektach zapłodnienia in vitro. Temat wywołała minister zdrowia, która nie wykluczała refundacji takiego zabiegu ze środków publicznych.

11-13 – Pod hasłem „Wspólnotowość drogą rozwoju Polski” odbył się we Wrocławiu pierwszy, ogólnopolski Chrześcijański Tydzień Społeczny. Gościem honorowym był Lech Wałęsa. W dyskusjach uczestniczyli znani politycy, a także socjologowie, chrześcijanie różnych wyznań, przedstawiciele związków zawodowych, fundacji, ruchów działających na rzecz dobra wspólnego.

12 – Ks. Markowi Gancarczykowi, redaktorowi naczelnemu „Gościa Niedzielnego”, który został laureatem nagrody dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka „Ślad” 2008, wręczono statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz 10 tys. zł. podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

14-17 kwietnia w Warszawie trwało spotkanie Zespołów Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów. Tematem było duszpasterstwo wielkomiejskie, wojskowe oraz specjalistyczne duszpasterstwa misyjne i migracyjne. Goście z Litwy poznawali też pracę mediów katolickich.

17 – Abp Sławoj Leszek Głódź, dotychczasowy ordynariusz warszawsko-praski, został mianowany przez papieża arcybiskupem metropolitą gdańskim, zastępując na tym stanowisku abp. Tadeusza Gocłowskiego, który odszedł na emeryturę. Ingres nowego metropolity do katedry w Gdańsku-Oliwie odbył 26 kwietnia.

– 38 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku przeczytało przynajmniej jeden fragment Pisma Świętego – wykazały badania przeprowadzone w 12 krajach przez instytut Gfk-Eurisko.

MAJ

1-6 – Muzyka synagogalna, gospel, marokańskie i cygańskie pieśni sakralne, monodia ormiańska, muzyka cerkiewna oraz dzieła wielkich mistrzów: Bacha i Mozarta złożyły się na program 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbył się w Częstochowie. Festiwal wpisał się w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

3 – Konieczność obrony małżeństwa i rodziny zagrożonej przez liberalizm, sekularyzm i fałszywie rozumianą wolność – to motyw przewodni homilii głoszonych przez polskich biskupów w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Hierarchowie wskazywali, że w naszym kraju coraz wyraźniej widać wpływ niebezpiecznych tendencji panujących w tej dziedzinie w Europie. – Polsce zagraża nowa ideologia, która ma na uwadze głównie indywidualny rozwój kosztem zasad – przestrzegł na Jasnej Górze kard. Józef Glemp. Skrytykował też praktykowanie zapłodnienia in vitro.

8 – Zmarł o. Mieczysław Krąpiec OP, b. rektor KUL (1970-83), twórca lubelskiej szkoły filozofii klasycznej. Miał 86 lat.

11 – Kilkadziesiąt tysięcy wiernych uczestniczyło w Krakowie w uroczystościach ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika. Abp Marian Gołębiewski przestrzegł w homilii, iż poprzez relatywizm moralny „usiłuje się wyprzeć chrześcijańską kulturę duchową ze świadomości, życia i działania Polaków”.

12 – Zmarła Irena Sendlerowa (z domu Krzyżanowska) – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, działaczka społeczna, która w czasie II wojny światowej uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Miała 98 lat.

16 – Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli został oficjalnie ogłoszony narodowym sanktuarium. W uroczystościach ku czci Świętego – jezuity, misjonarza, który w Janowie Poleskim poniósł męczeńską śmierć z rąk Kozaków, uczestniczyli samorządowcy, politycy, przedstawiciele ambasad litewskiej i ukraińskiej oraz tłumy mieszkańców stolicy.

22 – Do czerpania sił z częstej Komunii świętej i do chrześcijańskiej postawy w wymiarze osobistym i społecznym – zachęcali biskupi podczas sprawowanych w całej Polsce Mszy i procesji z okazji uroczystości Bożego Ciała. Ubolewali przy tym, że wielu katolików lekceważy obowiązek wielkanocnej spowiedzi i Komunii, wykazując przy tym zbyt wiele troski o życie doczesne.

24 – Abp Henryk Hoser – lekarz, kapłan, misjonarz – został mianowany przez papieża biskupem warszawsko-praskim. Ingres do katedry odbył 28 czerwca.

– Pallotyńskie Wydawnictwo „Pallottinum” – jedna z najbardziej renomowanych w kraju katolickich oficyn wydawniczych obchodziło w Poznaniu jubileusz 60-lecia istnienia.

25 – Przemarsz ulicami Warszawy i wielki piknik rodzinny na Podzamczu złożyły się na trzeci już Marsz dla Życia i Rodziny, który zgromadził w Warszawie ok. 4 tys. uczestników. Był to wyraz poszanowania dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz manifestacja wartości rodziny.

– Pomoc udzielona potrzebującym przez Caritas Polska i jej oddziały diecezjalne wyniosła w 2007 r. ponad 307 mln zł, z czego na projekty w Polsce przeznaczono prawie 295 mln – dane dotyczą pomocy finansowej jak i rzeczowej. Wpływy wyniosły prawie 332 mln – wynika z raportu organizacji.

CZERWIEC

1 – Po raz pierwszy z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza obchodzono Dzień Dziękczynienia. W uroczystej Mszy św. na Polach Wilanowskich pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa wzięły udział tłumy warszawiaków. Abp Nycz, wypowiadając Akt Dziękczynienia Polski, podziękował Bogu za wolną Polskę i Jana Pawła II. Przeprowadzona w całym kraju zbiórka na budowę Centrum Opatrzności Bożej przyniosła prawie 6 mln zł.

7-8 – Prawie 70 tys. osób zgromadziło XII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Młodzież modliła się o przyjaźń i za przyjaciół, a o północy, przekraczając Bramę Rybę, deklarowała wybór ewangelicznej drogi życia.

8 – Pod hasłem „Od Bałtyku po gór szczyty jesteśmy misjonarzami Jezusa” odbył się w Krakowie VII Krajowy Kongres Misyjny Dzieci. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zgromadziło się blisko 10 tys. małych misjonarzy z całego kraju.

9 – Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, psychiatra, bliska przyjaciółka Jana Pawła II i gorliwa obrończyni życia nienarodzonych otrzymała doktorat honoris causa KUL.

19 – O potrzebie dalekosiężnej polityki rozmawiali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów członkowie Zespołu ds. Polityki na rzecz Rodziny przy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Stronie kościelnej przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, a stronie rządowej wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Podkreślano, że ważne jest, by problematykę rodzinną wyłączyć z bieżącej walki politycznej, ponieważ jest to dziedzina wymagająca spojrzenia perspektywicznego. Eksperci Kościoła zwracali uwagę na dramatyczną sytuację rodzin wielodzietnych. Decyzję o powołaniu Zespołu podjęto na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 13 marca.

20 – W 30. rocznicę powstania w Polsce wspólnot „Wiara i Światło”, zrzeszających osoby upośledzone umysłowo, ich rodziny i przyjaciół, 2 tys. osób zgromadziło się na jubileuszowej pielgrzymce w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Towarzyszył im bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. ruchów „L’Arche” i „Wiara i Światło”.

– W niedzielnych Mszach św. uczestniczy nieco ponad 44 proc. polskich katolików, zaś do Komunii św. przystępuje ponad 17 proc. Oznacza to lekki spadek frekwencji, a widoczny wzrost liczby przystępujących do Komunii – wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Badania pokazały wyraźny spadek frekwencji na niedzielnych Mszach św. w największych polskich miastach, zwłaszcza w Warszawie.

LIPIEC

12 – Ponad 3 tys. osób, w tym około tysiąca spoza Polski, wzięło udział w zakończonej w Warszawie XX jubileuszowej Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży. Impreza, która jest największym europejskim wydarzeniem łączącym wymiar sportowy, kulturalny i religijny, odbywa się z inicjatywy zakonu pijarów.

20 – W wielu miejscowościach w całym kraju odbywały w tym dniu (i w dniach poprzedzających) imprezy ewangelizacyjne organizowane w łączności z XXIII Światowym Dniem Młodzieży w Sydney. Ci, którzy nie wybrali się do Australii, mogli dzięki transmisjom na żywo obserwować wydarzenia z Sydney, modlić się, dyskutować, śpiewać, spowiadać i uczestniczyć w warsztatach tematycznych.

14 – W opactwie tynieckim zakończył się I Festiwal Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy, w którym wzięli udział wykonawcy z Hiszpanii, Węgier, Irlandii i Włoch. Komitet Programowy Festiwalu tworzą przedstawiciele opactw z Tyńca, Montserrat, Pannonhalma oraz irlandzkiego Glenstal.

SIERPIEŃ

16 – Zmarła prof. Anna Świderkówna, wybitna znawczyni i popularyzatorka Biblii, światowej sławy papirolog, emerytowana profesor Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jej najbardziej znane książki to cykl „Rozmów o Biblii”. Miała 83 lata.

17 – Prawie 100 tys. kobiet i dziewcząt przybyło na swoją doroczną pielgrzymkę do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Wiara na wzór Maryi jest źródłem wewnętrznego pokoju w każdej sytuacji życiowej – powiedział w homilii sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik.

25 – Kadencyjność proboszczów, prace Komisji Majątkowej, duszpasterstwo rodzin i emigracji, ekumeniczne obchody 1000. rocznicy śmierci św. Brunona z Kwerfurtu – to główne tematy obrad Rady Stałej KEP, które odbyły się na Jasnej Górze. Sekretarz generalny KEP przypomniał, że Komisja Majątkowa powstała po to, by zwrócić Kościołowi tę własność, która mu została zabrana z pominięciem lub naruszeniem prawa, nawet tak niesprawiedliwego jak komunistyczne. – Jest ważne, by o tym rozróżnieniu pamiętać, zwłaszcza w świetle pojawiających się w mediach nieścisłości na ten temat – podkreślił.

WRZESIEŃ

25 – Prof. Andrea Riccardi, historyk Kościoła i założyciel Wspólnoty św. Idziego oraz abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski odebrali doktoraty honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prof. Riccardi podkreślił potrzebę „europejskiego renesansu”, który byłby zakorzeniony w duchowym podłożu kontynentu i który pozwoliłby Europejczykom określić ich miejsce we współczesnym świecie. Z kolei abp Kondrusiewicz zadedykował wyróżnienie „Kościołowi na całym Wschodzie, który godzien jest takiego wielkiego uznania, Kościołowi, który przeżył kalwarię XX wieku”.

26-28 – Wybitni ludzie kultury i nauki, publicyści, duszpasterze, przedstawiciele innych wyznań i religii uczestniczyli w III Kongresie Kultury Chrześcijańskiej, który obradował w Lublinie pod hasłem „Godność czy sukces? Kulturowe dylematy współczesności”. Debatowano m.in. o chrześcijaństwie w dzisiejszej Europie, reformie polskiej nauki, dialogu z niewierzącymi, kobietach w Kościele i roli elit. Gośćmi Kongresu byli m.in. wiceprzewodniczący włoskiego senatu prof. Rocco Buttiglione, ks. prof. Michał Heller, ks. Tomasz Halik, prof. Andrzej Szczeklik, s. Małgorzata Chmielewska, prof. Jerzy Pomianowski, rabin Burt Schuman, imam Salim Chazbijewicz.

– Dokument o zasadach postępowania wobec osób, które składają formalny akt wystąpienia z Kościoła przyjęli biskupi na 345. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Białymstoku. Taki akt automatycznie pociąga za sobą ekskomunikę – przypomniał w rozmowie z dziennikarzami sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik. Dodał, że w dokumencie wydanym w ślad za wytycznymi Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, biskupi zachęcają osoby noszące się z zamiarem wystąpienia z Kościoła, by tego zaniechały. Ponadto, jak stwierdza komunikat, KEP „z niepokojem i bólem przyjmuje wiadomości o pogromach i prześladowaniach w Indiach i innych krajach”.

28 – W obecności ponad 80 tys. wiernych, w Białymstoku został beatyfikowany ks. Michał Sopoćko – propagator kultu Miłosierdzia Bożego, spowiednik św. Faustyny Kowalskiej. Uroczystości w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku przewodniczył delegat Benedykta XVI, abp Angelo Amato.

Uczestniczyli w niej m.in. arcybiskup metropolita wileński kard. Audrys Juozas Bačkis, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, około 500 kapłanów z kraju i zagranicy, prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Obecny był prezydent RP Lech Kaczyński oraz ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także przedstawiciele rządu i parlamentu. Kard. Stanisław Dziwisz zauważył w homilii, że pośród mroków XX wieku i codziennego zmagania się ze złem i trudnościami potrzebny był promień światła i nadziei. „Tym promieniem było dobitne przypomnienie prawdy, że nasz los jest w ręku miłosiernego Boga”. Ks. Sopoćko zmarł 15 lutego (1975 r.), dlatego jego wspomnienie obchodzone będzie właśnie tego dnia.

– Piotr Mazurkiewicz, 48-letni kapłan archidiecezji warszawskiej został wybrany na trzyletnią kadencję sekretarzem generalnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Ks. Mazurkiewicz jest m.in. dyrektorem Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.

PAŹDZIERNIK

4 – Pod hasłem „Nic nie zastąpi miłości” w Warszawie odbyło się międzynarodowe, ekumeniczne sympozjum zorganizowane przez Caritas Polska. Gościem spotkania, w którym uczestniczyło ok. 500 pracowników i wolontariuszy Caritas, był kard. Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor unum”.

7 – Zmarł biskup sosnowiecki Adam Śmigielski. Od kilku miesięcy zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 75 lat.

12 – Pod hasłem „Jan Paweł II – wychowawca młodych” obchodzono VIII Dzień Papieski. W przededniu 30. rocznicy wyboru Polaka na papieża w całym kraju modlono się o jego rychłą beatyfikację, odbywały się sympozja, wystawy, koncerty, konkursy i zawody sportowe. We wszystkich parafiach zbierano ofiary na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

16 – Niemal równolegle ze światową prapremierą w Watykanie, w Warszawie odbyła się polska premiera filmu „Świadectwo”. Film Pawła Pitery, oparty na bestsellerowej książce najbliższego współpracownika Jana Pawła II, kard. Stanisława Dziwisza, jest opowieścią o niemal 40 latach spędzonych przez niego u boku Karola Wojtyły.

17 – Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy o przywróceniu dnia wolnego w święto Trzech Króli. Episkopat przyjął wyniki głosowania „ze zdumieniem”.

27 – Z udziałem chrześcijan różnych wyznań oraz Żydów i muzułmanów odbyło się spotkanie „Asyż w Gdańsku”. Gościem spotkania był m.in. Lech Wałęsa.

LISTOPAD

6 – W Warszawie zaprezentowano najnowszy przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych: hebrajskiego, aramejskiego i greckiego wraz komentarzem. Pracę nad przekładem podjętym z inicjatywy Edycji św. Pawła przez 12 lat prowadził zespół 100 specjalistów.

8 – Stowarzyszenie „Bractwo Więzienne” obchodziło 15-lecie istnienia w Polsce. Organizacja zrzesza 700 wolontariuszy, którzy ewangelizują i wspierają materialnie byłych i obecnych więźniów oraz ich rodziny.
11 – O jedność wśród polityków i wspólne budowanie Ojczyzny apelowali biskupi podczas sprawowanych w całym kraju Mszy św. z okazji Święta Niepodległości. Ubolewali też z powodu odrzucenia projektu ustawy zakładającej przywrócenie wolnego dnia w uroczystość Objawienia Pańskiego.

19 – Polityka na rzecz rodziny, sfinalizowanie prac Komisji Majątkowej, wprowadzenie religii bądź etyki jako obowiązkowego przedmiotu nauczania były głównymi tematami obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyło się w sekretariacie KEP w Warszawie. W podpisanej deklaracji podkreślono, iż obie strony za priorytety uważają m.in. pilnie zwiększanie nakładów z budżetu państwa na rodzinę, by osiągnęły średni poziom krajów UE, pomoc materialną dla rodzin wielodzietnych oraz rozwój systemu pomocy materialnej dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

30 – Jubileusz 30-lecia istnienia obchodziło Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. – Bez kultury, bez środowisk twórczych Kościół nie spełniłby Chrystusowego polecenia: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” – powiedział abp Kazimierz Nycz podczas spotkania z ludźmi kultury i sztuki. W kościele świętych Andrzeja i Alberta odprawiono dziękczynną Mszę św., której przewodniczył krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski.

– Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża obchodziło 90. rocznicę istnienia. Uroczystą Mszę odprawił w stołecznym kościele św. Marcina (gdzie posługują siostry) abp Kazimierz Nycz. Zgromadzenie dla służby osobom niewidomym na ciele i na duszy założyła 1 grudnia 1918 r. niewidoma m. Elżbieta Róża Czacka, obecnie kandydatka na ołtarze. Od 1922 r. siostry prowadzą Zakład dla Niewidomych w podwarszawskich Laskach.

GRUDZIEŃ

6 – „Okno życia”, czyli miejsce, w którym matka może zostawić noworodka nie narażając jego życia, poświęcił w Warszawie abp Kazimierz Nycz. Mieści się ono przy klasztorze sióstr franciszkanek Rodziny Maryi. Wkrótce znaleziono tu pierwsze niemowlę. Jest to drugie w kraju takie miejsce – od ponad dwóch lat „oknem życia” opiekują się siostry nazaretanki w Krakowie. Od 28 grudnia działa też „okno” w Częstochowie pod opieką sióstr służebniczek, prowadzących Dom Małych Dzieci im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

7 – W kościołach całego kraju kwestowano w ramach IX Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej dla Kościoła na Wschodzie. W ubiegłym roku udało się zebrać 1 970 000 zł. Pieniądze przeznaczane są na wsparcie działalności ewangelizacyjnej i charytatywnej. Organizatorem akcji jest Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP.

– Ogłoszono projekt ustawy bioetycznej przygotowanej pod kierunkiem posła Jarosława Gowina (PO), przewodniczącego Zespołu ds. Bioetycznych przy Prezesie Rady Ministrów. Projekt przewiduje m.in. prawne uregulowanie metody sztucznego zapłodnienia in vitro, w tym zakaz niszczenia i zamrażania ludzkich embrionów oraz klonowania ludzi, dostępność metody tylko dla par małżeńskich, u których stwierdzono brak skuteczności w leczeniu bezpłodności, możliwość tworzenia najwyżej dwóch embrionów. Do zapłodnienia in vitro nie będą kwalifikowane kobiety, które ukończyły 40. rok życia. W szczególnie uzasadnionych wypadkach od warunku tego będzie można odstąpić, jeżeli kobieta nie ukończyła 45. roku życia i nie sprzeciwia się to dobru dziecka.

12 – W Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ekspertów KEP ds. bioetycznych. Przewodniczącym 11-osobowego gremium jest abp Henryk Hoser. Zadaniem Zespołu jest monitorowanie wydarzeń związanych z bioetyką na płaszczyźnie społeczno-polityczno-ustawodawczej. – Chodzi także o to, by w kwestiach merytorycznych, które będą w bioetyce wciąż nowe, stanowisko katolickie było czytelne – poinformował KAI jeden z członków zespołu ks. dr hab. Piotr Morciniec.

23 – Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych wydał oświadczenie nt. przygotowywanej ustawy bioetycznej. Podkreśla się w nim, że jest ona do przyjęcia „wyłącznie wtedy, jeśli podtrzymany zostanie zakaz zabijania i zamrażania ludzkich istnień”. Eksperci Kościoła zwracają uwagę, że wszyscy posłowie zatroskani o ochronę praw człowieka powinni podjąć działania zmierzające do całkowitego zakazu in vitro. „Gdyby jednak takie rozwiązanie prawne zostało odrzucone, ich etycznym obowiązkiem jest aktywność w całym procesie legislacyjnym, tak aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji” – głosi oświadczenie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.