Kościół w Polsce solidarny z chrześcijanami prześladowanymi na Bliskim Wschodzie
27 sierpnia 2014 | 09:57 | awo, it, pke, eg / am Ⓒ Ⓟ
„Dzisiaj wszyscy jesteśmy z chrześcijanami Bliskiego Wschodu” – tak 26 sierpnia polscy katolicy, w odpowiedzi na apel prezydium Episkopatu, przez modlitwę, post i wsparcie finansowe wyrażali swoją solidarność z chrześcijanami prześladowanymi w Iraku i Syrii.
Głównym punktem Dnia modlitw za Kościół prześladowany na Bliskim Wschodzie była Msza św. sprawowana przez Prymasa Polski na Jasnej Górze wraz z metropolitą Bagdadu abp. Jeanem Sleimanem, w której uczestniczyło, mimo deszczu, ponad 70 tys. wiernych.
Ponadto, w kościołach w całej Polsce odprawiano Msze święte, wierni odmawiali różaniec oraz adorowali Najświętszy Sakrament prosząc Boga o ustanie prześladowań na Bliskim Wschodzie. Oprócz modlitwy, swoje wsparcie okazywali także przez datki przekazywane za pośrednictwem Caritas Polska i „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”.
– Widząc ich tragiczny los, słuchając dramatycznych apeli i próśb, otwierając się na ich rozpaczliwe wołanie: 'nie zostawiajcie nas samych’ dzisiaj jednoczymy się w wołaniu do Matki Pana, aby dała ocalenie irackim, syryjskim, palestyńskim a także afrykańskim chrześcijanom tak, jak kiedyś ocaliła chrześcijaństwo w Polsce – wzywał do modlitwy zebranych na Jasnej Górze abp Wojciech Polak.
Za papieżem Franciszkiem Prymas Polski przypomniał, że “nie można szerzyć nienawiści w imię Boga, nie można prowadzić wojny w imię Boga”. – To jakaś straszna karykatura Boga. I to jednocześnie jakaś obrzydliwa karykatura człowieka, który posługuje się Bogiem przeciw drugiemu – powiedział abp Polak.
Za dzień modlitwy za Kościół prześladowany podziękował Polakom abp Jean Sleiman z Iraku. Metropolita Bagdadu mówił o wielkiej katastrofie humanitarnej na Bliskim Wschodzie, gdzie na skutek terroryzmu islamskiego setki tysięcy ludzi tracą swoje domy, ale wskazał też na wielką falę nienawiści do chrześcijan. – Mamy takie wrażenie, że różne siły czynią wszystko, aby wymazać istnienie chrześcijaństwa z tego obszaru, gdzie istniało od dwóch tysięcy lat – mówił arcybiskup. Dodał, że „w kontekście tych prześladowań i cierpień odnawiamy naszą wiarę i ciągle przypominamy sobie, że to Chrystus jest Panem historii”.
Mszę św. na Jasnej Górze licznie koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi i biskupi – na czele z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim – którzy wczoraj na Jasnej Górze brali udział w obradach Rady Biskupów Diecezjalnych. Liturgię poprzedziła modlitwa o pokój dla świata w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem „Królowo Polski uproś pokój naszym Dniom”. W intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie modli się też pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach pieszo przybyli na Jasną Górę.
Dla cierpiących świadomość, że ktoś się za nich modli i wspiera duchowo jest ważną pomocą – uważa dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz i zachęca także do udzielania wsparcia materialnego.
Caritas Polska w solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie uruchomiła numer konta, na który można wpłacać środki przeznaczone na pomoc prześladowanym. Akcję na rzecz pomocy poszkodowanym w Iraku północnym, która będzie koordynowana poprzez struktury Caritas można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem IRAK.
Dzięki zebranym wcześniej ofiarom Caritas Polska we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych specjalnym transportem lotniczym do Irbilu przesłała jako pomoc humanitarną: namioty, koce, środki spożywcze oraz artykuły pierwszej potrzeby o wartości 68 512 zł. -Tak szybki odzew był możliwy dzięki darczyńcom – podkreśla Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.
W odpowiedzi na zachętę abp. Wacława Depo w kościołach archidiecezji częstochowskiej wierni odmówili jedną dziesiątkę różańca i Akt Zawierzenia św. Jana Pawła II w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.
W parafiach archidiecezji wrocławskiej, zarówno w czasie Mszy św., jak i specjalnych nabożeństw wierni modlili się o ustanie prześladowań. Przeprowadzona została również zbiórka środków, które zostaną następnie przekazane Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
„Niech nikt nie pozostanie obojętny wobec rzezi niewinnych” – apelował dziś na Twitterze biskup płocki Piotr Libera, zachęcając diecezjan do modlitwy i zbiórki dla chrześcijan z krajów arabskich, którzy są tam mordowani i zmuszani do przejścia na islam.
Jedna z krakowskich agencji reklamowych uruchomiła produkcję t-shirtów z nadrukiem arabskiej litery „n“, która jest skrótem od słowa „Nazarejczyk“. W Iraku ekstremiści islamscy malują ją na domach chrześcijan, by łatwiej było ich namierzyć i zabić. „Niech noszenie tego t-shirta będzie wyrazem solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na Bliskim Wschodzie – zachęcają jej przedstawiciele, dodając, że całkowity dochód ze sprzedaży koszulek agencja przeznaczy na rzecz „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”.
Sytuacja chrześcijan w Iraku jest dramatyczna. Jak informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, fundamentaliści islamscy dokonują rzezi na społeczności chrześcijańskiej w Mosulu i w innych miejscowościach zamieszkanych przez chrześcijan. Przed 2003 roku w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, dzisiaj jest ich zaledwie 150 tysięcy.
W ostatnich dniach Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) wezwała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań na rzecz powstrzymania tragedii mniejszości chrześcijańskiej w północnym Iraku. Biskupi Europy apelują o podjęcie pilnych działań na rzecz ofiar wojny i przemocy w różnych regionach świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.