Kościół wspomina Chiarę Lubich w pierwszą rocznicę jej śmierci
14 marca 2009 | 15:06 | ts / maz Ⓒ Ⓟ
W pierwszą rocznicę śmierci Chary Lubich w różnych krajach odbędywają się nabożeństwa i spotkania poświęcone jej pamięci.
W centrum założonego przez nią ruchu Focolari – w Castel Gandolfo zaplanowano na ten dzień spotkanie międzyreligijne. W tym samym dniu kard. Paul Poupard odprawi w rzymskiej bazylice Matki Boskiej Większej Mszę św. w intencji zmarłej.
Podczas okolicznościowego spotkania w Patriarchacie Konstantynopolskim w Stambule przemówienie poświęcone założycielce ruchu wygłosi patriarcha Bartłomiej I. Zawsze podkreślał on, że jej wizyty w Fanarze – siedzibie patriarszej – znacznie przyczyniły się do rozwoju dialogu z siostrzanym Kościołem Rzymu.
W Niemczech przewidziano nabożeństwa ekumeniczne w Hanowerze i Monachium, z udziałem m.in. byłego przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej i emerytowanego biskupa tego wyznania Christiana Krausego.
Biuletyn ruchu Focolari podał, że pamięć założycielki w pierwszą rocznicę jej śmierci uczczona zostanie m.in. w Irlandii, Chorwacji, Indonezji, USA i Egipcie z udziałem miejscowych biskupów. Ruch oczekuje, że w uroczystościach rocznicowych w Bangkoku w Tajlandii weźmie udział liczna grupa mnichów buddyjskich.
Chiara Lubich założyła ruch Focolari w 1943 r., mając wówczas 23 lata. Inicjatywa, skromnie zapoczątkowana w Trydencie, z biegiem lat ogarnęła wszystkie kontynenty. Dzisiaj wspólnie z katolikami angażują się w Focolari tysiące chrześcijan z 350 Kościołów i wspólnot kościelnych, a ponad 30 tys. członków wielkich religii świata szuka możliwości współpracy i wymiany poglądów na temat wartości i celów ruchu, którego duchowość cenią bardzo wysoko. Ocenia się, że ok. pięciu milionów ludzi w 182 krajach, w tym w Polsce, pozostaje w kontaktach z ruchem, z czego 140 tys. stanowią jego stali członkowie.
Duchowość ruchu Focolari obejmuje nie tylko życie jednostki, ale oddziałuje również na rodzinę, gospodarkę, politykę, sztukę i życie Kościołów. Z czasem w jego ramach powstało 18 formacji dla ludzi w różnym wieku i różnych zawodów oraz zrodziły się liczne inicjatywy, np. Gospodarowanie we wspólnocie. Skupia ona ponad 700 średniej wielkości producentów, którzy część zysku przeznaczają na pomoc najbiedniejszym. Działa także 19 wzorcowych osiedli (pierwsze i najbardziej znane z nich znajduje się w Loppiano koło Florencji), 27 wydawnictw, wydających czasopisma w 38 językach. Realizowanych jest też ponad 700 inicjatyw społecznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.