Kościół z freskiem w stylu street artu
11 grudnia 2020 | 04:00 | pb (KAI/geo.fr) / pz | Châtelaillon-Plage Ⓒ Ⓟ
Olbrzymich rozmiarów fresk w stylu street artu ozdobił kościół we francuskim kąpielisku Châtelaillon-Plage koło La Rochelle nad Oceanem Atlantyckim. Jego twórca Amaury Dubois posługiwał się zarówno pędzlem, jaki i sprayem.
Pochodzący z Lille artysta wykonał swe dzieło na zlecenie władz gminy w ciągu dwóch i pół miesiąca na początku br., jednak pandemia opóźniła jego inaugurację. Na 600 metrach kwadratowych sklepienia kościoła św. Marii Magdaleny widać pięć odcieni błękitu, żółte i pomarańczowe ślimacznice i białe chmury.
– Mój styl jest bardzo kolorowy, pełen światła, złożony z figur i abstrakcji. Ideą [fresku] było przyciąganie przez światło i kolory. Ta dekoracja może przemawiać do kogoś, kto niekoniecznie jest wierzący. Pozwala na to abstrakcja – tłumaczy Dubois.
Ślimacznice sprawiają wrażenie kwitnącej natury, która rozwija się wzdłuż murów, a niebieskie liście jak gdyby „wychodzą” z witraży. Błękit sklepienia jest pokryty białymi chmurami w formie rybich łusek, symbolu Chrystusa. Ukazuje to duchową drogę wyrywania się z nocy, obszaru świata świeckiego, by podążać ku światłu i boskości, wyjaśnia były mer gminy Châtelaillon-Plage – Jean-Louis Léonard.
To on rozpoczął restaurację kościoła, pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku, a zakupionego przez gminę w 1985 roku, gdy jego sklepienie groziło zawaleniem. – Chciałem kolorów – przyznaje samorządowiec, dodając, że błękit i ochra są barwami gminy, a także symbolami nieba i piasku na plaży.
Pomimo kilku negatywnych reakcji, „przeważnie ludzie są pod wrażeniem”, mówią Louis i Gabrielle Pajot, aktywnie uczestniczący w życiu miejscowej parafii. Są też tacy, według których nowy wystrój wnętrza sprawia, że „chce się iść do kościoła”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.