Kościoły europejskie zaniepokojone polaryzacją społeczeństw UE
25 czerwca 2024 | 14:43 | st | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
Obawy i perspektywy w związku z nadchodzącą węgierską prezydencją w UE przedstawiła w Budapeszcie delegacja ekumeniczna delegacja reprezentująca Radę Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencję Kościołów Europejskich (KEK). Spotkała się ona w poniedziałek 24 czerwca 2024 r. z wicepremierem Węgier Zsoltem Semjénem. Spotkanie było okazją do przedstawienia wkładu Kościołów w główne priorytety polityczne węgierskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 lipca.
Kościoły UE podkreśliły potrzebę powrotu do wartości założycielskich Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na jedność i solidarność jako zasady przewodnie nadchodzącej agendy strategicznej UE.
Członkowie delegacji wyrazili zaniepokojenie rosnącą polaryzacją społeczną i polityczną w państwach członkowskich UE, a także tendencjami do nadużywania i instrumentalizacji religii. Bp Mariano Crociata, przewodniczący COMECE, wezwał nadchodzącą węgierską prezydencję UE do „krzewienia spójności społecznej i zajęcia się kwestią polaryzacji”, uważaną za zjawisko niebezpieczne, które dzieli nasze społeczeństwa poprzez rozprzestrzenianie się redukcyjnych ideologii, dezinformacji, populizmu, ksenofobii, radykalizacji i brutalnego ekstremizmu.
Bp Crociata życzył również kolejnej prezydencji Rady UE, aby priorytetowo traktowała ochronę i opiekę nad najsłabszymi, „pomagając tym, którzy cierpią z powodu różnego rodzaju ubóstwa i wykluczenia oraz podejmując wyzwania demograficzne poprzez promowanie na szczeblu UE polityk, które uznają centralną rolę rodziny w społeczeństwie, w tym poprzez zwiększone inwestycje wspierające rodzinę”.
Delegacja ekumeniczna odniosła się również do kwestii pokoju, podkreślając potrzebę ustanowienia pokoju i stabilności na kontynencie europejskim i poza nim. „Pokój w Europie nie może być już traktowany jako coś oczywistego, wysiłki na rzecz budowania pokoju muszą być stale odnawiane w oparciu o zasady prawdy i sprawiedliwości, z pełnym poszanowaniem prawa międzynarodowego” – stwierdził prawosławny arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii, Nikita, przewodniczący KEK.
„Zachęcamy węgierską prezydencję w Radzie UE do działania jako siła zjednoczona, pełna zaufania i integrująca oraz wiarygodny pośrednik pokoju w obliczu gwałtownych konfliktów i napięć w sąsiedztwie UE, na Bliskim Wschodzie, w regionie Kaukazu i w innych częściach świata” – kontynuował.
Podczas spotkania przedstawiciele COMECE i KEK wezwali węgierską prezydencję UE do wspierania skoncentrowanego na obywatelach, wiarygodnego i sprawiedliwego procesu rozszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich i Europy Wschodniej.
Doceniając uznanie szczególnego wkładu Kościołów w oficjalnym programie węgierskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, delegacja ekumeniczna wyraziła nadzieję, że dialog między UE a Kościołami na mocy art. 17 zostanie wzmocniony podczas tej prezydencji i po jej zakończeniu.
Oprócz wicepremiera Zsolta Semjéna, delegacja ekumeniczna spotkała się również z Miklósem Soltészem, sekretarzem stanu odpowiedzialnym za Kościoły, oraz Tristanem Azbejem, sekretarzem stanu odpowiedzialnym za programy pomocy prześladowanym chrześcijanom oraz za program „Węgry Pomagają”.
COMECE i KEK reprezentują łącznie około 380 mln obywateli państw członkowskich UE. Są one mocno zaangażowane w towarzyszenie i wspieranie procesu integracji europejskiej w oparciu o wartości chrześcijańskie, takie jak godność człowieka, szacunek, sprawiedliwość, pokój i integralność stworzenia.
Spotkania z prezydencjami UE są częścią wieloletniej tradycji wspieranej przez art. 17 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), który przewiduje otwarty, przejrzysty i regularny dialog między UE a Kościołami, stowarzyszeniami lub wspólnotami religijnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.