Kościoły wschodnie wspominają św. Mikołaja
19 grudnia 2017 | 15:00 | Przemyśl / pab / bd Ⓒ Ⓟ
Kościoły wschodnie, które posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, wspominają dzisiaj św. Mikołaja. Jest to jeden z najpopularniejszych świętych w Kościele greckokatolickim – jego ikona znajduje się w każdej cerkwi, jest też patronem wielu parafii i dzieł.
– Pracuję na terenach, gdzie przecinały się szlaki podróżników z Morza Czarnego na Morze Bałtyckie, a św. Mikołaj jest również patronem podróżników. Wewnętrznie towarzyszyła im nadzieja na pomoc Bożą, a św. Mikołaj jest świętym, który ma wysłuchiwać próśb podróżników – mówi ks. Jan Tarapacki, który jest proboszczem w trzech parafiach na Podkarpaciu, a dwie z nich: w Lubaczowie i Hrebennem mają za patrona św. Mikołaja.
W całej Polsce istnieje 125 greckokatolickich parafii i ośrodków duszpasterskich, a św. Mikołaj jest patronem 12 z nich. W Żelichowie-Cyganku na Pomorzu istnieje również kościelne Stowarzyszenie „Akademia Świętego Mikołaja”, którego głównymi celami są: zachowanie, rozwój oraz promocja ukraińskich tradycji, kultury i języka: integracja mniejszości ukraińskiej regionu Żuław, a także praca na rzecz otwarcia społeczności ukraińskiej na współpracę w regionie.
Czytaj także: Milion osób odwiedziło w Moskwie relikwie św. Mikołaja
Św. Mikołaj cieszy się wielkim kultem, o czym świadczy także fakt, że obok św. Jana Chrzciciela jest to święty, którego wizerunek jest najczęściej spotykany w ikonostasie w każdej greckokatolickiej świątyni.
Kościoły wschodnie św. Mikołaja wspominają dwa razy w roku. „Zimny” Mikołaj jest czczony w grudniu, a „ciepły” w maju. Wtedy upamiętnia się przeniesienie jego relikwii z Mirry do włoskiego miasteczka Bari, aby uchronić przed najazdem muzułmanów.
19 grudnia w cerkwiach po liturgii jest możliwość ucałowania ikony i relikwii świętego, a później dzieci otrzymują prezenty. Zwyczaj rozdawania upominków dotyczy jednak tylko Mikołaja „zimnego”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.