Kraków: inauguracja obchodów jubileuszu 50-lecia Humanae vitae
22 stycznia 2018 | 09:57 | md, tk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Jubileusz 50-lecia istnienia Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz półwiecze od ogłoszenia przez Pawła VI encykliki „Humanae vitae” zostały zainaugurowane w niedzielę wieczorem w kościele św. Jana Kantego w Krakowie. Mszy św. otwierającej rocznicowe obchody przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
„Wierzcie w Ewangelię Życia, czyli Dobrą Nowinę o życiu, które dał nam Bóg i uczynił nas za nie odpowiedzialnym” – wzywał metropolita krakowski w homilii. Nawiązując do historycznego kontekstu powstania encykliki „Humanae vitae” abp Jędraszewski przypomniał rewolucję, jaka rozpoczęła się w Paryżu w 1968 roku, obejmując całą zachodnią Europę.
„Odrzucono fundament kultury europejskiej, chrześcijańskie przesłanie i Ewangelię. Wiązało się to także z rewolucją seksualną, z nastawieniem na przyjemność za wszelką cenę, wspomaganą przez alkohol i narkotyki” – mówił hierarcha. Encyklika papieża Pawła VI była odpowiedzią na „radykalną negację Boga”.
Kaznodzieja mówił, że papież podkreślał w dokumencie konieczność patrzenia na życie człowieka w świetle stwórczego zamysłu, uwzględniającego nadprzyrodzony i wieczny porządek. Paweł VI przypomniał i dowartościował rolę małżeństwa, jako miejsca szczególnej relacji z Bogiem, opierającej się na przyjaźni, wierności i wyłączności małżonków. W taką wizję miłości wpisuje się odpowiedzialne rodzicielstwo, rozumiane jako dostosowanie swojego postępowania do Boskiego planu stworzenia, a także uznanie zamysłu Stwórcy co do człowieka i jego płodności.
Arcybiskup krakowski wskazał na współczesne zagrożenia, na które narażone są rodziny: ideologia gender, która lekceważy ludzką płciowość, sprowadzenie życia małżeńskiego tylko do przyjemności oraz zamiana słowa „prokreacja” na zwrot „reprodukcja”.
„Zmiana języka jest zmianą sposobu myślenia. To nie przypadek, a celowa manipulacja, byśmy na życie człowieka i tajemnicę przekazywania życia nie patrzyli przez pryzmat wiary i nie uwzględniali Bożego zamysłu i współdziałania, ale widzieli w tym element zwykłej produkcji” – wyjaśniał, dodając, że takie myślenie otwiera drogę do aborcji, która „usuwa niechciany produkt”.
W ramach obchodów 50-lecia ogłoszenia encykliki Humanae vitae i 50-lecia istnienia Wydziału Duszpasterstwa Rodzin zaplanowano osiem spotkań dla narzeczonych i małżonków we wszystkich rejonach archidiecezji krakowskiej. Wśród prelegentów przybliżających treść dokumentu Pawła VI są m.in. ks. prof. Janusz Mastalski, o. Jarosław Kupczak OP, Jadwiga i Jacek Pulikowscy oraz Christopher West.
Jubileusz będzie obchodzony również podczas centralnych spotkań, jak Pierwsze Piątki Małżonków w Sanktuarium św. Jana Pawła II, Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Dzień Świętości Życia w Bazylice Mariackiej w Krakowie, Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dziecka Utraconego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Piknik Rodzinny przed Oknem Papieskim, XXVI Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Wszystkie inicjatywy odbywają się pod hasłem: „Małżeństwo – projekt na całe życie”.
Encyklika Pawła VI „Humanae vitae” – o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego – ukazała się w lipcu 1968 r. Encyklika opowiada się jednoznacznie przeciwko przerywaniu ciąży i za regulowaniem poczęć wyłącznie w oparciu o naturalny rytm płodności. W tych aspektach dokument szedł pod prąd coraz silniejszym tendencjom występującym na Zachodzie.
Przygotowując encyklikę Paweł VI konsultował się m.in. z grupą polskich teologów, wśród których był biskup Karol Wojtyła, autor „Miłości i odpowiedzialności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.