Znamy laureatów konkursu Instytutu Tertio Millennio
20 maja 2018 | 15:52 | led / pz | Kraków Ⓒ Ⓟ
W krakowskiej kurii metropolitalnej odbyła się 19 maja gala finałowa XIV edycji Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju”. Laureaci w nagrodę pojadą do Rzymu.
Autorzy najlepszych prac zostali zaproszeni do finału, podczas którego musieli bronić swoich prac przed specjalną komisją. W rejonie krakowskim zwyciężył Marcin Lebiest z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, a kolejne miejsca zajęli: Natan Gaul z Zespół Szkół w Szczurowej, Mateusz Pałka z LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie i Aleksandra Piasecka z IX LO w Rzeszowie.
Zwycięzca konkursu przyznał, że nauką i życiem Jana Pawła II interesuje się już od kilku lat. – Podstawowym punktem działania mającym na celu zaprowadzenie pokoju jest wychowywanie młodych do pokoju, polegające na tym, żeby młodzież miała świadomość tego, jak ważną wartością dla całego świata, nie tylko dla nas lokalnie, jest sprawa pokoju – mówił laureat. – Inną rzeczą, którą warto podkreślić jest dialog między kulturami, cywilizacjami i religiami, który również bardzo podkreślał i w którym brał udział św. Jan Paweł II. Wielokrotnie spotykał się z wyznawcami innych religii, a przykładem takich spotkań są też Światowe Dni Młodzieży, gdzie spotykają się ludzie różnych kultur, których łączy jedna wiara – podkreślił Marcin Lebiest.
Zwycięzcy konkursu wyjadą w nagrodę do Rzymu. Otrzymają także „złote indeksy” na jedną z siedmiu uczelni w Polsce. W tym roku po raz pierwszy została również przyznana nagroda specjalna Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy za najlepszy esej w Polsce. Otrzymał ją zwycięzca konkursu w regionie krakowskim Marcin Lebiest.
W trakcie uroczystości małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak mówiła, że jest zbudowana młodymi, mądrymi ludźmi, którzy są odpowiedzialni za swoje i cudze życie. – Tegoroczny temat konkursu jest wyjątkowy i zawsze aktualny. Nie było na ziemi takiego momentu, kiedy moglibyśmy powiedzieć, że pokój był wszędzie. Dążeniem Jana Pawła II było doprowadzenie do takiej sytuacji, kiedy wszyscy w pokoju będziemy mogli funkcjonować. Pokój to nie tylko kwestia tego, że nie ma jakiś działań wojennych, ale również tego wewnętrznego w nas. Wyrażam wam wdzięczność za to, że zajmujecie się sprawami naprawdę poważnymi, bo z tego myślenia na pewno narodzi się coś dobrego i co zaowocuje w dalszym życiu – mówiła.
Konkurs Papieski to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Projekt ten realizowany przez Instytut Tertio Milennio od 14 lat. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Do tej pory uczestniczyło w nim ok. 25 tys. osób. Konkurs odbywa się w całej Polsce, w dziewięciu regionach. – Konkurs, który realizujemy od czternastu lat przede wszystkim kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Chcemy, aby stanowił on dla młodych ludzi zaproszenie do rozpoczęcia głębszych rozważań nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej – mówiła Anna Janczyk z Instytutu Tertio Millennio, koordynatorka konkursu papieskiego.
Instytut Tertio Millennio został założony w 1995 r. przez dominikanina o. Macieja Ziębę OP, a jego powstanie było związane z ogłoszeniem przez Jana Pawła II Listu Apostolskiego Tertio Millennio Adveniente, który przygotowywał Kościół na świecie do obchodów Roku Jubileuszowego 2000. Miał dbać o to, aby czas oczekiwania na Rok Święty był wykorzystany przede wszystkim do ponownego głębokiego przeżycia wiary, a z drugiej strony do poszukiwania odważnych rozwiązań problemów, jakie stawia przed Kościołem wiek XXI. Po Wielkim Jubileuszu Instytut stał się fundacją, której statutowymi celami były wskazania, jakie Jan Paweł II postawił przed katolikami na czas przełomu wieków.
Instytut jest miejscem dyskusji pomiędzy różnymi środowiskami i grupami, które pomimo rozbieżności poglądów i różnorodności doświadczeń, łączy troska o dobro wspólne. Jego celem jest promowanie wartości w życiu publicznym, dbanie o rozwój świadomości obywatelskiej poprzez pracę formacyjną z młodymi i promowanie nauczania Jana Pawła II.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.