Kraków: szpitalna konferencja „Prawo dziecka do życia” oprotestowana przez środowiska lewicowe
13 grudnia 2017 | 14:36 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Konferencja „Prawo dziecka do życia”, która miała odbyć się 13 grudnia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, została odwołana. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję pod wpływem protestu 800 osób ze środowiska lewicowej Partii Razem.
W petycji przedstawicieli Okręgu Krakowskiego Partii Razem, pod którą podpisy złożyły 843 osoby, czytamy m.in.: „W programie »konferencji« zaplanowano wystąpienia osób bez wykształcenia medycznego oraz prezentacje lekarzy, którzy będą opowiadać o swoich prywatnych przekonaniach religijnych. Uniwersytet Jagielloński powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania, wywodzące się z religii. Nowoczesna medycyna opiera się na wiedzy naukowej, a nie na dogmatach wiary. Jej dobrodziejstwa, z których wszyscy i wszystkie korzystamy, wywodzą się z niezależności nauki i autonomii zawodu lekarza/lekarki”.
Argumenty podnoszone przez sygnatariuszy protestu nie są jednak prawdziwe, gdyż wśród prelegentów mieli się znaleźć uznani fachowcy i wybitni lekarze, jak światowej sławy kardiochirurg prof. Janusz Skalski oraz trzej lekarze ze szpitala w Prokocimiu: dr hab. n. med. Wojciech Górecki, dr n. med. Andrzej Grudzień, dr. hab. n. med. Szymon Skoczeń. Odpowiednie wykształcenie posiadają również prof. Bogumiła Milewska-Bobula z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i wieloletni kapelan szpitalny, który również jest lekarzem, ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ. W sesji miał uczestniczyć również znany obrońca praw dzieci nienarodzonych Antoni Zięba.
W oświadczeniu przesłanym przez rzeczniczkę szpitala, Natalię Adamską-Golińską czytamy, że dyrektor szpitala prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek oraz prorektor UJ ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki podjęli decyzję o odwołaniu konferencji z uwagi na „ewentualne zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania szpitala w jej trakcie”.
Jak podkreśla rzeczniczka szpitala, konferencje „Etyka w medycynie” organizowane są w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie od 1999 roku i poruszają różne, w tym kontrowersyjne i trudne tematy, jak np. uporczywa terapia, cierpienie dziecka, błąd lekarski czy korupcja w medycynie. Tematyka obecnej konferencji etycznej „Prawo dziecka do życia” nie odbiega od poprzednich, ale jest ich kontynuacją.
„Celem sesji jest zwrócenie uwagi na życie dziecka, które jest zagrożone w skali światowej przez wiele czynników, jak: głód, nędza, wojny, akty terroru, czystki etniczne, przemoc wszelkiego rodzaju, wypędzenia, obecnie również migracje, a także oczywiście choroby i ogólnie ujmując nieszczęśliwe wypadki. W te uwarunkowania społeczne wpisuje się działalność ochrony zdrowia, która próbuje ratować życie dziecka niezależnie od jego pochodzenia, warunków ekonomicznych, sytuacji politycznej, czy światopoglądu” – pisze.
Zaproszeni lekarze mieli wykazać, jak zmieniło się oblicze medycyny w ciągu minionych kilkudziesięciu lat i jak wiele można uratować dzieci dzięki postępowi w dziedzinie diagnozowania, terapii i rehabilitacji. „Prelegenci zaproszeni na sesje zawsze reprezentowali pełen wachlarz poglądów, a po każdym wykładzie następowała dyskusja, w której prawo do wypowiedzi nie było ograniczane. W przeszłości udział w sesjach brali nie tylko znakomici profesorowie pediatrii i podspecjalności szpitali pediatrycznych z całej Polski, ale również liczni przedstawiciele Kościoła, prawnicy, filozofowie, osoby świeckie niezajmujące się medycyną, czy przedstawiciele rodziców” – podkreśla Natalia Adamska-Golińska.
Rzeczniczka szpitala dodała także, że organizacja każdej konferencji z tego cyklu nigdy nie oznaczała, że szpital wypowiada się jednoznacznie po jakiejkolwiek stronie, a szpital nie ingeruje w program naukowy, dopóki „nie dochodzi do złamania przepisów prawa lub naruszenia norm społecznych”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.