Krwawy atak na katolicką katedrę w Jolo
27 stycznia 2019 | 19:16 | ts (KAI) | Jolo Ⓒ Ⓟ
Co najmniej 20 cywilów i siedmiu wojskowych zginęło na skutek eksplozji ładunku wybuchowego w katedrze katolickiej w Jolo na wyspie Sulu w południowej części Filipin. Rannych zostało 77 osób. Dziś, w niedzielny ranek nieznani sprawcy wrzucili bombę zapalającą w zebranych wiernych, oczekujących na rozpoczęcie Mszy św. Chwilę później zdetonowali drugą bombę na parkingu przed świątynią, gdy na miejsce zdarzenia przybyli policjanci i wojsko.
Media filipińskie opublikowały zdjęcia zniszczonego w czasie dzisiejszego zamachu wnętrza katedry. Bomba eksplodowała w pobliżu ołtarza, w pierwszym rzędzie ławek.
Zamach na katedrę jako w Jolo jako „akt terroryzmu” potępiła Konferencja Biskupów Filipin. W wydanym dziś oświadczeniu jej przewodniczący, abp Romulo Valles, zaapelował do chrześcijan, aby „na początku fazy procesu pokojowego”, jakim jest utworzenie autonomicznego regionu muzułmańskiego na Mindanao, „ręka w rękę z muzułmanami miłującymi pokój oraz lokalną społecznością występowali przeciwko ekstremizmowi siejącemu przemoc”. Oświadczenie zostało opublikowane w Manili, gdzie katoliccy biskupi zebrali się na zebraniu plenarnym.
Na skutek eksplozji ładunku wybuchowego w katedrze katolickiej w Jolo w archipelagu Sulu w południowej części Filipin zginęło co najmniej 27 osób, a 77 zostało rannych. W niedzielny ranek nieznani sprawcy wrzucili bombę zapalającą w zebranych wiernych, oczekujących na rozpoczęcie Mszy św. Chwilę później zdetonowali drugą bombę na parkingu przed świątynią, gdy na miejsce zdarzenia przybyli policjanci i wojsko.
Minister obrony Filipin, Delfin Lorenzana, potępił niedzielny zamach i podkreślił, że zbrodniarze zostaną ukarani. Wszystkie kościoły i miejsca publiczne będą chronione tak, aby nie dopuścić do kolejnych zamachów. Salvador Panelo, rzecznik prezydenta Rodrigo Duterte określił zamach jako akt „bezbożny” i zapowiedział „bezlitosne” osądzenie zbrodniarzy.
Wszystkie obiekty chrześcijańskie na Jolo są pod szczególną ochroną sił bezpieczeństwa. Przed wejściem do kościoła każda osoba jest poddawana kontroli. Katedra Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w Jolo była już wielokrotnie celem zamachów terrorystycznych. Ostatnio, we wrześniu 2018 siły bezpieczeństwa uniemożliwiły planowany zamach terrorystyczny, gdyż otrzymały ostrzeżenie z kręgów „Abu Sajaf”. Znaczne części terenu świątyni zostały na kilka tygodni zamknięte.
Katedra Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w Jolo była już wielokrotnie celem zamachów terrorystycznych. W 2009 w zamachu bombowym terrorystycznego ugrupowania Abu Sajaf śmierć poniosły dwie osoby. W 2012 świątynię obrzucono granatami, co spowodowało zawalenie się dachu świątyni, na szczęście nie było ofiar w ludziach. Jak obliczył filipiński portal informacyjny Rappler, od 2000 roku w sąsiedztwie katedry w Jolo i w jej wnętrzu dokonano dziesięciu zamachów bombowych.
Do zamachu dotychczas nikt się nie przyznał. Według portalu „Asia Times” władze podejrzewają, że jego sprawcą była islamska grupa terrorystyczna Abu Sajaf, pragnąca w ten sposób dać odwet za rozpoczętą przez wojsko operację antyterrorystyczną. Wyspa Sulu jest siedzibą tego radykalnego ugrupowania muzułmańskiego, które zdaniem ekspertów ma powiązania z siatką al-Kaidy oraz terrorystycznym Państwem Islamskim. Abu Sajaf należy do ruchu muzułmańskich separatystów, którzy od lat 70. XX wieku chcą przekształcić południe Filipin w kalifat. Od tamtego czasu w wyniku działań separatystów zginęło w tym regionie ponad 150 tys. ludzi.
Atak mógł też mieć związek z wynikiem referendum w regionie Mindanao. Dwa dni wcześniej, 25 stycznia, komisja wyborcza poinformowała o utworzeniu tworzenia autonomicznego regionu Bangsamoro (Bangsamoro Autonomous Region in Muslim Mindanao -BARMM) na terytoriach zamieszkanych przez muzułmanów. Przeciwni autonomii są jednak mieszkańcy prowincji Sulu (w tym także Jolo), która ma być włączona do tego regionu.
Prawo do utworzenia tego regiony było jednym z kluczowych warunków porozumienia pokojowego, zwartego w 2014 roku między rządem Filipin i największym ugrupowaniem muzułmańskich rebeliantów „Islamskiego Frontu Wolności Moro” (Moro Islamic Liberation Front – MILF).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.