Ks. Banaśkiewicz o in vitro, związkach homoseksulanych i zagrożonej symbolice świątecznej
09 grudnia 2008 | 10:17 | rm Ⓒ Ⓟ
O kulturę życia we współczesnym świecie apelował ks. infułat Jerzy Banaśkiewicz, w czasie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Wcześniej, przed figurą Niepokalanego Poczęcia, uznawaną za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, biskup Zygmunt Zimowski, zawierzył Matce Bożej miasto Radom i diecezję. Ordynariusz radomski odprawił Mszę świętą w kościele ojców bernardynów.
W homilii ks. infułat Jerzy Banaśkiewicz wiele uwagi poświęcił badaniom biologicznym in vitro. – Jak zrozumieć eksperymenty dotyczące życia? Laboratoria powinny być miejscem dociekań ku pożytkowi człowieka. Jakie oblicze ma człowiek, którego wyrzucono, nie pozwolono nawet zaistnieć pod sercem matki? – pytał kaznodzieja. Zauważył przy tym, że „macierzyństwo jest łaską, ale jego brak, może być również ludzką drogą”.
Odniósł się też do promocji w mediach związków homoseksualnych. – Jak wytłumaczyć dziecku, że parą roku zostało dwóch panów? Nas to nie boli, bo jeszcze kawałek sumienia mamy, ale czy potrafimy być dzisiaj przeciw? Rodzina to dzieci otoczone miłością dwojga ludzi, kobiety i mężczyzny pobłogosławionych łaską sakramentalnego związku. Nie szukamy swarów z ludźmi myślącymi inaczej, ale czy nie zbyt łatwo przechodzimy na stronę tych myślących inaczej? – pytał ks. Banaśkiewicz.
Ks. Banaśkiewicz odniósł się także do symboliki Bożego Narodzenia. – Nie ma już w wolnym kraju świętego Mikołaja, są natomiast Mikołajki. Często mówimy o prezentach na gwiazdkę, a nie na Boże Narodzenie. Za słowem coś się kryje, dlatego szukajmy kultury wiary – zachęcał ks. Banaśkiewicz.
Przed liturgią biskup Zygmunt Zimowski zawierzył Matce Bożej miasto Radom i diecezję. Nabożeństwo odbyło się przy figurze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się przy klasztorze ojców bernardynów. Jest ona uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu najświętszej Maryi Panny. Pierwsza figura znajduje się na placu hiszpańskim w Rzymie. Radomska figura została poświęcona 13 czerwca 1858 roku. Historia kultu Niepokalanego Poczęcia u bernardynów sięga 1740 roku, kiedy to powstało Bractwo Niepokalanego Poczęcia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.