Ks. Józef Kubalewski: Golgota Wschodu nie może nas zniechęcać do bycia wiernymi uczniami Zbawiciela
13 kwietnia 2025 | 12:30 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„Golgota Wschodu nie może nas zniechęcać do bycia wiernymi uczniami Zbawiciela” – mówił podczas uroczystości 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, ks. prałat Józef Kubalewski. W Bydgoszczy uczczono pamięć oficerów, którzy wówczas oddali swe życie za Polskę. W Sanktuarium Nowych Męczenników – Kościele Jubileuszowym spotkali się przedstawiciele władz, mundurowi, a także członkowie m.in. Rodziny Katyńskiej.
– Bolesne chwile, ale pamiętamy, modlimy się za nich – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Natomizst ks. prałat Józef Kubalewski powiedział w kazaniu, że Katyń w świadomości historycznej Polaków jest miejscem przeklętym. „Prawda o zamordowaniu tysięcy polskich oficerów przez długi czas była konsekwentnie ukrywana i fałszowana” – przypomniał duchowny .
Dlaczego zło nie potrafi być jednoznacznie nazwane po prostu złem, a zbrodnia zbrodnią? – pytał ks. Kubalewski. – Jak to możliwe że od ponad trzech lat za naszą wschodnią granicą toczy się jakże niesprawiedliwa wojna. Na oczach świata dokonywane jest okrutne ludobójstwo, mordowane są dzieci i kobiety, niewinni cywile, także starcy? I nie tylko tam, a świat wydaje milczeć bezradnie. Dlaczego usta niektórych polityków pełne są pustych słów, frazesów, obietnic bez pokrycia, a nawet bezczelnych kłamstw? – pytał kaznodzieja.
– Wspominając katyński mord sprzed 85 lat, jak i ofiary sprzed 15 lat nie możemy poddać się rozpaczy i zwątpieniu, bo one udaremniają pełne ufności otwarcie się naszych serc na przyjęcie Tego, który jest największą miłością – powiedział ks. Kubalewski.
Na placu pod krzyżem katyńskim swoje wieńce i wiązanki złożyli przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, a także władze wojewódzkie i samorządowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.