Ks. Opocki: będziemy wspierać duszpasterstwo i edukację Romów na Ukrainie
04 maja 2023 | 16:10 | Ks. Grzegorz Draus (KAI Lwów) | Lwów Ⓒ Ⓟ
Bezpośrednio po zakończeniu 24 kwietnia w Pradze kongresu Międzynarodowego Katolickiego Komitetu dla Romów ks. Stanisław Opocki – krajowy duszpasterz Romów i członek Komisji Episkopatu Polski ds. Migrantów – przyjechał do Lwowa, by wesprzeć powstające tam duszpasterstwo środowiska romskiego. Korzystając z polskich doświadczeń w tym zakresie, zapewnił, że będzie wspierał tworzenie tych struktur i potrzeby edukacyjne Romów na Ukrainie.
Widząc ogromnie zaniedbania na polu nauki i oświaty wśród społeczności romskiej w Polsce, kapłan ten na początku lat dziewięćdziesiątych zaczął zakładać klasy dla nich w szkołach państwowych. Powstało ich ponad 30 w całym kraju, umożliwiając w ten sposób podjęcie nauki przez starsze dzieci oraz zachęcając w ten sposób ich rówieśników również do przychodzenia do szkół. Po kilku latach nauki w klasach wyspecjalizowanych, w których dzieci mogły nadrabiać braki, uczniowie przechodzili do klas ogólnych. Dzięki temu w praktyce rozwiązano problem analfabetyzmu i nieuczęszczania do szkół wśród polskich Romów.
Polityka powinna być roztropną troską o dobro wspólne społeczeństwa, a Kościół nie może podlegać instrumentalizacji
Ks. Stanisław organizuje też coroczne pielgrzymki Romów do różnych sanktuariów: na Jasną Górę, do Limanowej (ostatnio przeniesione o sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie w diecezji tarnowskiej), Rywałdu Królewskiego (do Matki Bożej Cygańskiej). Podczas pielgrzymki w Limanowej arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki bierzmował liczą grupę Romów.
Obecnie kapłan spotkał się z nim we Lwowie. W czasie tej rozmowy poproszono go o wspieranie swoim doświadczeniem duchowej opieki nad ukraińskimi Romami, którzy licznie przybywają do Lwowa czy to z powodu wojny ze wschodu Ukrainy, czy z przyczyn ekonomicznych z Zakarpacia. Ks. Stanisław przedstawił plan działań duszpasterskich i edukacyjnych nauczycielom Romskiej Szkoły „Alaw”, gdzie uczą się i nadrabiają opóźnienia w nauce romskie dzieci z rodzin uchodźców wojennych, mieszkających w Centrum i Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie.
Ponadto wraz z proboszczem tej parafii ks. Grzegorzem Drausem odwiedził romski tabor położony w lesie pod Lwowem, gdzie prawie dwieście osób mieszka w namiotach zbudowanych z folii i gałęzi. Ponad 120 z nich to małe dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.