Potrzebna jest nowa ustawa o cmentarzach
21 września 2017 | 07:26 | Radom / rm / wer Ⓒ Ⓟ
Kościół dopuszcza kremację zwłok, ale nie zgadza się na rozsypywanie prochów – przypomina ks. dr Piotr Zamaria, dyrektor najstarszej nekropolii przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Kapłan odniósł się do medialnych informacji dotyczących nowelizacji ustawy o cmentarzach i dopuszczeniu rozsypywania prochów. Jego zdaniem nie mają one pokrycia w rzeczywistości.
– Kilka lat temu w Sejmie były dwa poselskie projekty nowelizacji ustawy z 1959 r. Pierwszy był złożony przez SLD, a drugi przez PSL. Pierwszy dopuszczał rozsypywanie prochów, drugi zaś nie. Z tego co wiem, że oba projekty zostały odrzucone przez Sejm – powiedział ks. Zamaria, który był gościem Radia Plus Radom.
Przypomnijmy, że „Rzeczpospolita” napisała, że rząd chce rewolucji w ustawie o cmentarzach. Dopuszczalne stanie się rozsypywanie prochów. Obecnie jest to w Polsce nielegalne. Główny Inspektorat Sanitarny przygotowało zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych.
Czytaj także: Sprofanowano cmentarz w Galilei
Ks. Zamaria zwrócił uwagę, że bardziej zasadnym wydaje się stworzenie nowej wykładni funkcjonowania cmentarzy w Polsce. – Mamy obecnie ustawę z 1959 roku, która została napisana jeszcze w okresie międzywojennym. Dlatego ważniejsze jest będzie przygotowanie całkowicie nowej ustawy – powiedział ks. Zamaria.
– Proszę mnie dobrze zrozumieć, rozsypywanie prochów czy utworzenie tzw. „ogrodów pamięci” jest sprawą marginalną. Są ważniejsze sprawy, które trzeba uregulować, np. w zakresie zarządzania samych cmentarzy. Mam tu na myśli postępowanie z grobami, które nie mają już właścicieli, czy okres użytkowania grobów, również urnowych. Należy pamiętać także o dziedziczeniu praw do grobu – powiedział ks. Piotr Zamaria.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.