Książka o jednym z kluczowych tematów X ŚSR
25 czerwca 2022 | 19:05 | tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Książka pt. „Świętość w rodzinach świata” zaprezentowana w watykańskiej Auli Pawła VI, podejmuje jeden z kluczowych tematów X Światowego Spotkania Rodzin, wychodząc od biografii ośmiu par, które postawiły Ewangelię w centrum swojego codziennego życia. Inicjatywa wydawnicza skierowana szczególnie do młodych ludzi, aby mogli szukać piękna w życiu małżeńskim.
Istnieje wspólny wątek, który łączy osiem historii zebranych w książce „Świętość w rodzinach świata”, wydanej przez watykańską oficynę Libreria Editrice Vaticana: prostota i normalność jako podstawowe składniki pielęgnowania piękna w rodzinach.
„Zdecydowaliśmy się zebrać biografie ośmiu par małżeńskich, w stosunku do których rozpoczęto proces kanonizacyjny lub beatyfikacyjny” – powiedziała Gabriella Gambino, podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która napisała przedmowę do książki zaprezentowanej w sobotę w czasie trwającego X Światowego Spotkania Rodzin.
„Małżeństwa te promieniowały swoją świętością w swoich rodzinach oraz we wspólnocie i na terytorium, na którym żyły. W ich świadectwach nie ma jednak śladu nadprzyrodzonych mocy. Wręcz przeciwnie” – zaznaczyła Gambino i dodała: „Pomyśleliśmy, że mogą być inspiracją dla naszych rodzin, ponieważ są normalnymi ludźmi, tak jak my”.
Świadectwa są zakorzenione w różnych epokach i kontekstach geograficznych: dwa we Włoszech, jak w przypadku błogosławionych Luigiego i Marii Beltrame Quattrocchi; jedno we Francji, dotyczące Ludwika i Zélie Martin, rodziców św. Teresy z Lisieux; jedno w Hiszpanii; jedno w Afryce; a jedno nawet w Japonii.
Jak zauważyła Gambino, ich dzieje są bardzo podobne dla wszystkich: „zakochali się, pobrali, mieli dzieci i zmagali się z wychowaniem ich w wierze w świecie pełnym wyzwań”. „Zmagali się też z chorobami i cierpieniem. Niektórzy w dramatyczny sposób pogodzili się ze śmiercią. Najważniejsze jest jednak to, że w centrum ich codziennego życia znajduje się Ewangelia. I to jest właśnie przesłanie nadziei, które ta książka chce przekazać, szczególnie młodym ludziom. Świętość, jak mówi papież Franciszek, jest dla wszystkich, a nie dla nielicznych uprzywilejowanych. A przede wszystkim małżeństwo jest wezwaniem do świętości we dwoje” – podkreśliła Gambino.
Przypomniała, że jako osoby ochrzczone wszyscy jesteśmy powołani do świętości. „Ale sakrament małżeństwa wzywa nas do robienia tego razem. A wystarczy przeczytać te historie, aby `dotknąć` praktycznych implikacji takich ścieżek” – powiedziała Gambino. Zaznaczyła, że książka, „w pełnym synodalnym stylu”, opiera się na narracji świadectw, unikając postawy ex cathedra, która grozi tworzeniem nadmiernego dystansu. Jest przeznaczona dla różnych typów odbiorców, także dzięki uproszczonej szacie graficznej z licznymi zdjęciami oraz podziałowi tekstu na małe rozdziały.
„Nie tylko więc młodzi, choć i oni są w szczególny sposób zachęcani do poszukiwania piękna w życiu rodzinnym. Przygląda się również osobom konsekrowanym, zakonnikom, a nawet samym małżonkom. Tom stanowi prawdziwe kompendium dla dróg katechezy i przepowiadania. Można by położyć tomik na stoliku nocnym i czytać go po trochu wieczorem” – zachęcała Gambino i dodała: „Jest to tekst, który inspiruje do medytacji, do tego stopnia, że na końcu każdego opowiadania postanowiliśmy zamieścić pomysły do osobistej i rodzinnej refleksji”.
Książka daje również możliwość poznania niesamowitych historii, jak na przykład historia japońskiego radiologa Takashi i jego żony Midori: kobieta została zmieciona przez wybuch atomowy w Nagasaki, a jej mąż pośród popiołów znalazł tylko swój różaniec z luźnymi paciorkami. Znacząca jest również dramatyczna historia Cypriena Rugamby i Daphrose Mukansangi, którzy wraz z sześciorgiem swoich dzieci zostali zabici w Rwandzie w 1994 r., na początku wojny w tym kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.