Księga Koheleta i Pieśń nad Pieśniami podczas Verba Sacra
26 września 2024 | 14:12 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Wybitny aktor teatralny, filmowy, dubbingowy oraz reżyser teatralny Wiesław Komasa zaprezentuje 29 września w poznańskiej katedrze Księgę Koheleta i Pieśń nad Pieśniami. Będzie to trzecia tegoroczna premiera Verba Sacra.
„Powrót do Koheleta i Pieśni nad Pieśniami to przypomnienie, że życie i miłość mają wymiar uniwersalny. Są darami Stwórcy, które człowiek powinien zawsze przyjmować w pokorze i z radością. A jeśli stawia sobie pytanie o sens swojej egzystencji, niech sięga do obu tych ksiąg, bo w nich znajdzie na nie prawdziwą odpowiedź” – mówi KAI Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu Verba Sacra.
W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot przypomina, że Księga Koheleta „należy do tych ksiąg nurtu mądrościowego Starego Testamentu, które zawierają bogactwo różnorodnych, trzeźwych, niejednokrotnie nawet przygnębiających i pesymistycznych obserwacji życiowych”.
„Autor podaje je na podstawie bogatego doświadczenia życiowego człowieka, który przeżył już wiele lat, próbując ścigać wiatr stale uciekających chwil, których nie da się w żaden sposób zatrzymać” – zaznacza biblista.
W odpowiedzi na pytanie, jaki jest dla człowieka najlepszy sposób życia, komentator stwierdza, że autor Księgi Koheleta nie korzysta z bogactwa prawdy Bożej.
„Jego odpowiedzi nie są ścisłym, Bożym objawieniem, lecz podane zostały z Jego natchnienia, by ponad wszystko uczyć unikania bezmyślnie traconego czasu na sprawy nieprzynoszące duchowej korzyści, nieubogacającej w doświadczenia, mogące tak bardzo przydać się zwłaszcza na trudne momenty ludzkiej egzystencji, zmagającej się z różnorakim cierpieniem, a w końcu szybko nadchodzącą śmiercią” – czytamy w komentarzu.
Inny wydźwięk ma Księga Pieśni nad Pieśniami, której głównym tematem jest miłość – „najcenniejsza wartość ludzkiego życia i to w jej najbardziej spontanicznym przejawie, bo miłość oblubieńcza, między mężczyzną a kobietą, może nawet chłopakiem a dziewczyną, miłość jedyna między dwojgiem ludzi, którą Bóg zaakceptuje i której będzie błogosławił”.
„Pierwotny poziom interpretacji chce widzieć w dziele wychwalanie miłości narzeczonych, a potem małżonków językiem obrazowym, pełnym kwiecistych, uczuciowych i czasem bardzo obrazowych wyrażeń” – zauważa ks. prof. dr hab. Nawrot.
Podkreśla, że „nie możemy jednak uznawać tych opisów za prezentację wyuzdanej i grzesznej namiętności! Nie zapominamy, że jest to przecież słowo Boże i jeśli właśnie Boga uznamy za Oblubieńca, to owe opisy stanowić mogą żar, afekt i oczarowanie pięknem człowieka, ku któremu stale się On skłania pełnią swej zachwycającej miłości”.
Oprawę muzyczną przygotował Zespół Muzyki Dawnej Anonymous, pod dyr. Zbigniewa Kaczmarka. Zespół powstał pod koniec roku 2004 w Poznaniu. Tworzy go grupa pasjonatów śpiewania, zafascynowanych brzmieniem muzyki dawnej wykonywanej à capella w kameralnym składzie, liczącym obecnie 12 osób.
Nazwa zespołu nawiązuje do wieków średnich, gdy muzyka komponowana była przez anonimowych twórców. W praktyce jednak, w repertuarze przeważają utwory późniejsze, których autorzy są znani z imienia.
Anonymous ze szczególnym upodobaniem sięga po polifonię epoki renesansu, zarówno kompozytorów zachodnich (Giovanni Pierluigi da Palestrina, Tomás Luis de Victoria, William Byrd, Thomas Tallis), jak i polskich (Wacław z Szamotuł). Ponadto wykonuje dzieła powstałe w okresie baroku (Mikołaja Zieleńskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jak również Jana Sebastiana Bacha). Te ostatnie niekiedy z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego.
Niedzielna prezentacja odbędzie się o godz. 16.30 w poznańskiej katedrze. Wstęp wolny.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 r. Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.
Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.