Księga Świadectw Spotkań Małżeńskich – opublikowano trzeci tom
02 lipca 2024 | 17:43 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Opracowany został trzeci tom Księgi Świadectw Spotkań Małżeńskich obejmujący wypowiedzi uczestników Rekolekcji Małżeńskich, Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych od maja 2019 r. do maja 2024. Księga zawiera ok. 700 krótkich świadectw wybranych przykładowo spośród wypowiedzi ok. 5000 par uczestników rekolekcji małżeńskich i niemal tyle samo uczestników Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych w pięcioleciu objętym Księgą.
Te świadectwa są wyrazem pogłębionej więzi ze sobą w parach uczestników i ich osobowej więzi z Bogiem – podkreśla Jerzy Grzybowski, współzałożyciel, wraz z żoną Ireną, ruchu Spotkania Małżeńskie. Opublikowane zostały świadectwa zarówno z Polski, jak i z innych krajów, w których działają Spotkania.
– Jesteśmy z siebie dumni, że pokonaliśmy tyle problemów, że zostawiamy za sobą trudną przeszłość i próbujemy zacząć od nowa pomimo tylu ran, które sobie zadaliśmy – brzmi jedna z zamieszczonych wypowiedzi uczestniczki zajęć w Toruniu. – Wyjeżdżam z ogromną nadzieją, że coś się zmieni, że nasze życie przestanie wyglądać jak taśma produkcyjna i przykry obowiązek – napisał jeden z uczestników rekolekcji w Wielkiej Brytanii.
– Na początku rekolekcji przeżyłam rezygnację ze względu na brak dialogu w naszej relacji. Rozmowa ze zrozumieniem była praktycznie niemożliwa. W miarę wykonywania ćwiczeń uczucia rezygnacji przerodziły się w nadzieję. Myślę, że udało nam się nawiązać dialog i zacząć słuchać. Wyjeżdżam z nadzieją i nie mogę się doczekać zastosowania tego, czego się nauczyłam, nie tylko w relacji małżeńskiej, ale także w relacji z dziećmi – powiedziała uczestniczka weekendu Spotkań Małżeńskich w amerykańskiej Częstochowie.
– Wieczory dla Zakochanych pomogły mi zastanowić się głębiej nad moją relacją z Panem Bogiem. Moja narzeczona pomogła mi w nawróceniu, staram się budować relację z Panem Jezusem, od kiedy ją poznałem. Na spotkaniach miałem okazję zastanowić się, na ile moja relacja z Nim jest osobista, czy przypadkiem moja religijność nie wynika z chęci zaimponowania i dopasowania się do narzeczonej – to wypowiedź jednego z przygotowujących się do ślubu w Warszawie.
– Cieszę się, że ze względu na sytuację mojego chłopaka, który jest teraz na froncie, spotkaliśmy się z Wami. Jestem również bardzo wdzięczna Bogu – to jest jak mały i prawdziwy cud: dzięki Jego błogosławieństwu i naszym wysiłkom mogliśmy być razem na każdym ze spotkań.- to świadectwo z Wieczorów dla Zakochanych prowadzonych w tym roku zdalnie na Ukrainie. Pomimo wojny Spotkania Małżeńskie dynamicznie rozwijają się w tym kraju.
W bardzo wielu świadectwach powtarzają się stwierdzenia, że na Wieczorach dla Zakochanych lub Rekolekcjach dla Narzeczonych pary przygotowujące się do małżeństwa zostały zainspirowane do rozmów na tematy, o których nigdy wcześniej nie rozmawiały, a są bardzo ważne w podjęciu ostatecznej decyzji na sakramentalne małżeństwo. To przede wszystkim motywy zawarcia małżeństwa, rozumienie sakramentu małżeństwa i hierarchia wartości. Jest to możliwe dzięki warsztatowej metodzie pracy prowadzonej we dwoje
W rekolekcjach biorą udział także kapłani i siostry zakonne. Mają nieco inny program, w którym uczestniczą równolegle z małżeństwami. Dla wielu z nich są to rekolekcje kapłańskie lub zakonne, odnawiające i pogłębiające powołanie. Jedna z sióstr powiedziała po rekolekcjach:
– Mam nadzieję, że te rekolekcje przyczynią się do lepszego dialogu z innymi, pomogą mi lepiej słyszeć, co do mnie mówią inni i lepiej rozumieć ich potrzeby. Była to fantastyczna forma rekolekcji, która pomogła odświeżyć mi relację z Chrystusem. Polecam siostrom zakonnym, szczególnie przed odnowieniem ślubów zakonnych. Zachęcają do większej gorliwości w dążeniu do świętości. Ta forma rekolekcji była dla mnie umocnieniem w powołaniu. Małżeństwom dziękuję za świadectwa życia, które mnie bardziej mobilizują do pracy nad sobą, pokonywania różnych moich ograniczeń”.
– Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie wypowiedzi, które są świadectwem Jego działania w uczestnikach. Dziękujemy Panu Bogu za dar dialogu, który przyjęli uczestnicy i prosimy Go o hojne udzielanie tego daru następnym pokoleniom zakochanych, małżonków, kapłanów i osób życia konsekrowanego podczas różnych form naszej działalności – napisali Irena i Jerzy Grzybowscy we wstępie do Księgi.
Informacje o Spotkaniach Małżeńskich wraz z terminami rekolekcji można znaleźć na www.spotkaniamalzenskie.pl
Ruch Spotkania Małżeńskie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską zyskując status międzynarodowego stowarzyszenia wiernych mającego osobowość prawną w Kościele rzymskokatolickim.
W założonych w 1977 roku Spotkaniach Małżeńskich w ciągu ponad 40 lat funkcjonowania wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła. Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw przeżywających kryzys, jednakże rekolekcyjna propozycja skierowana jest do wszystkich małżeństw, które chcą, by ich miłość rozwijała się. Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).
Ruch działa tez w innych krajach, szczególnie Europy Wschodniej, a w ostatnich latach także do Europy Zachodniej i USA.
Co roku Stowarzyszenie prowadzi w Polsce ok. 100 warsztatów rekolekcyjnych i ok. 40 serii „Wieczorów dla Zakochanych” i „Rekolekcji dla Narzeczonych”. W obu formach uczestniczy w ostatnich latach po ok. 900-1000 par rocznie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.