Kuba – na wolność wyszło około 160 więźniów, za którymi wstawiła się Stolica Apostolska
29 stycznia 2025 | 03:00 | RMN/CC, mz | Hawana Ⓒ Ⓟ
![Sample](https://www.ekai.pl/wp-content/uploads/2020/12/larry-farr-S21QE4s1vWU-unsplash-1024x685.jpg)
Do poniedziałku na wolność z kubańskich zakładów karnych wyszło około 160 aresztantów, o których uwolnienie zabiegała Stolica Apostolska. Według organizacji praw człowieka oraz niezależnych mediów wśród uwolnionych osób są zarówno opozycjoniści, jak i osoby uwięzione za popełnienie pospolitych przestępstw.
Odnotowały one jednak, że w ostatnich dniach rytm uwalniania z inicjatywy papieża Franciszka aresztantów wyhamował. Zdaniem niektórych niezależnych mediów kubańskich ograniczanie liczby wypuszczanych na wolność aresztantów ma związek z obawą władz Kuby związaną z możliwym zaostrzeniem kursu wobec Hawany przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
W połowie stycznia br. reżim w Hawanie uwolnił pierwszych więźniów z łącznego grona 553 aresztantów, o których upomniała się Stolica Apostolska. Niezależne media kubańskie wskazują, że zapowiedź władz Kuby stopniowego uwalniania osadzonych została poprzedzona usunięciem Kuby przez prezydenta USA Joe Bidena z listy państw wspierających terroryzm. Twierdzą, że protest ten może zostać jednak wstrzymany w sytuacji, gdyby Donald Trump ponownie przywrócił Kubę na tą listę.
Z szacunków organizacji praw człowieka Prisoners Defenders wynika, że w więzieniach na początku stycznia na tej karaibskiej wyspie znajdowało się 1161 oponentów kubańskiego reżimu. Około połowę z osadzonych w kubańskich więzieniach stanowią osoby zatrzymane podczas protestów z lipca 2021 r., które były największymi wystąpieniami mieszkańców wyspy od czasu zakończenia w 1959 r. rewolucji kubańskiej. Demonstrujący w lipcu 2021 r. obywatele domagali się przede wszystkim skutecznej polityki reżimu w Hawanie w walce z nasilającymi się brakami żywności oraz leków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.