Kultura
„Bóg nie opuścił Ukrainy” – wywiad-rzeka z abp. Szewczukiem z czasu wojny
Wywiad-rzeka z abp. Światosławem Szewczukiem „Bóg nie opuścił Ukrainy” – to zapis rozmów Krzysztofa Tomasika ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, jednym z największych duchowych autorytetów dzisiejszej Ukrainy. Rozmowy przeprowadzone zostały przez szefa działu zagranicznego KAI jesienią ubiegłego roku podczas wspólnej podróży z arcybiskupem większym kijowsko-halickim po zburzonych miastach wschodniej Ukrainy, wśród ruin i ofiar, nieopodal frontu.
Znamy nazwiska tegorocznych laureatów nagrody „Feniks”
20 kwietnia w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęły się XXVIII Targi Wydawców Katolickich. Otwarciu Targów jak co roku towarzyszyło ogłoszenie laureatów nagród „Feniks”, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w kilkunastu kategoriach. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze warszawsko-praskiej. Poniżej prezentujemy wyniki 26. edycji nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Św. Józef do Piotrusiów Panów: nie bój się!
– Co drugi facet to Piotruś Pan, który się boi i nie chce brać odpowiedzialności. I właśnie do takiego biedaczka jak ja i inni przychodzi św. Józef i mówi: Nie bój się! Popatrz na mnie. Nie było mi łatwo, ale wszedłem w tę historię i chociaż była trudna, to na koniec wydarzyło się coś, co dzisiaj po dwóch tysiącach lat jest dla nas historią pełną nadziei – powiedział portalowi Polskifr.fr Dariusz Regucki, reżyser filmu o św. Józefie „Opiekun”, który prawdopodobnie będzie można obejrzeć także po francusku we Francji. W tym roku 20 marca przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP.
M. Melnyk: Godzina Kainów. Wiersze o. Andrzeja Madeja OMI
„Czy poezja jest potrzeba gdy wybuchają rakiety i bomby i giną ludzie? Wydaje się, że w tym czasie grozy i próby człowieczeństwa poetyckie słowo opisujące czas wojny jest potrzebne. Jest wręcz konieczne. Bowiem w zalewie obrazów przemocy i śmierci serwowanych nam z pół bitewnych i powierzchownych propagandowych komentarzy poetycki namysł przynosi zrozumienie tego co widzimy w telewizorach” – czytamy w artykule prof. Marka Melnyka o najnowszym tomiku poezji o. Andrzeja Madeja, oblata pt. „Godzina Kainów”.
Słowacja przygotowuje „Rok Kultury Chrześcijańskiej”
W Słowacji trwają przygotowania do organizowanego już po raz trzeci „Roku Kultury Chrześcijańskiej”. Rozpocznie się on 5 lipca 2023, a zakończy w tym samym dniu następnego roku. Program całorocznych obchodów tego wydarzenia, którego hasło brzmi „Przykład świadków wiary – inspiracją dla współczesności”, przedstawili 14 lutego w Bratysławie biskup polowy František Rábek, który w Konferencji Biskupów Słowacji kieruje Radą ds. Nauki, Oświaty i Kultury oraz biskup generalny Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego, przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Słowacji, Ivan Eľko.
„Johnny” – uroczysta premiera filmu o ks. Kaczkowskim
Uroczysta premiera filmu „Johnny” opowiadającego o śp. ks. Janie Kaczkowskim, bioetyku i promotorze ruchu hospicyjnego, odbyła się we wtorek 20 września w Warszawie. Od piątku film trafi na ekrany kin w całej Polsce.
Premiera filmu o dziejach Kościoła w Polsce podczas okupacji niemieckiej
– Film powinien trafić do jak najszerszej publiczności. Powinniśmy być narodem świadomym swojej przeszłości. A ten film jest świetną lekcją historii narodu polskiego – mówił prof. Jan Żaryn podczas premiery filmu Pawła Woldana „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”.
Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?
Czy starczy nam wiedzy, woli, chęci, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, ekologiczną, ekonomiczną i demograficzną? Czy potrafimy zahamować lub nawet odwrócić negatywny trend? – na te i wiele innych pytań starają się odpowiedzieć autorzy książki pt. „Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?” Wskazują m. in. na bardzo ważne jest stanowisko papieża Franciszka, który w swojej encyklice „Laudatio si`” wzywa do „ekologicznego nawrócenia”.
2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego
Sejm RP w specjalnej uchwale przyjętej podczas ostatniego posiedzenia ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin tego wybitnego malarza, rysownika, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego.
Degradacja religijnego dziedzictwa. Francuski senat interweniuje
2,5 tys., a nawet 5 tys. kościołów we Francji może zostać przeznaczonych do rozbiórki w ciągu najbliższych 8 lat – wynika z raportu przedstawionego w senacie. Nie są to liczby horrendalne, jeśli weźmie się pod uwagę, że w kraju tym istnieje 100 tys. miejsc kultu, przeważnie kościołów. Autorzy senackiego raportu apelują do państwa o uruchomienie programów, które mogłyby powstrzymać degradację religijnego dziedzictwa Francji.