Lekarz, który spisał Ewangelię
18 października 2001 | 07:01 | ad Ⓒ Ⓟ
Był działającym w starożytności greckim lekarzem, ale znany jest przede wszystkim jako autor jednej z czterech Ewangelii. 18 października Kościół obchodzi święto św. Łukasza.
Jego życie przypadło na I wiek po Chrystusie. Według źródeł św. Łukasz był Grekiem z arystokratycznego rodu w Antiochii Syryjskiej, który odebrał wszechstronne wykształcenie i zawodowo zajmował się medycyną. Niektóre źródła donoszą także o jego zdolnościach malarskich.
Z wyznawcami Chrystusa zetknął się w swoim rodzinnym mieście, które w tamtym czasie często osobiście nawiedzali naoczni świadkowie życia Jezusa, tacy jak św. Piotr i św. Paweł. Życie gminy chrześcijańskiej musiało go bardzo zafascynować, skoro już ok. 50 roku przyjął chrzest i stał się wiernym towarzyszem św. Pawła. Od trzeciej podróży tego Apostoła nie odstępował go ani na krok, nawet w więzieniu rzymskim. Gdy Paweł był przez 2 lata uwięziony w Cezarei Palestyńskiej, Łukasz miał dość czasu by spotkać się z naocznymi świadkami Chrystusa, m.in. św. Jakubem Starszym czy Najświętszą Maryją Panną. To właśnie zdaje się tłumaczyć fakt opisania licznych szczegółów życia Maryi i dzieciństwa Jezusa w Ewangelii, która wyszła spod pióra Łukaszowego.
Dokładnie nie wiadomo, co stało się z Łukaszem po śmierci św. Pawła. Ponoć jeszcze przed swym męczeństwem Paweł mianował go biskupem w jednym z greckich miast. Bazując na orędziu głoszonym przez tego Apostoła oraz na zeznaniach naocznych świadków, spisał, kierowaną do pogan, jedną z czterech Ewangelii wraz z jej dalszym ciągiem – Dziejami Apostolskimi.
Źródła podają, że św. Łukasz zmarł w Beocji w wieku 84 lat i do legend raczej zalicza się doniesienia o jego męczeńskiej śmierci.
Legendy głoszą także, że jest autorem pierwszych malarskich przedstawień Matki Bożej i że to spod jego pędzla miała wyjść m.in. ikona czczona dziś na Jasnej Górze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.