Lekarze modlili się w święto św. Łukasza
19 października 2019 | 12:58 | msz / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Modlitwa i wykład prof. Anny Grzegorczyk „Testament duchowy św. Edyty Stein” towarzyszyły obchodom święta św. Łukasza, patrona lekarzy, 18 października. „Święty Łukasz pokazuje nam prawdę o Jezusie Chrystusie jako Synu Bożym i Zbawicielu świata, o Kościele i o nas samych” – mówił podczas Mszy św. ks. dr Adam Sikora, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
W homilii wskazał na kategorię prawdy, którą człowiek żyje na co dzień. Kaznodzieja podkreślił, że prawda buduje relacje międzyludzkie i wspólnotę, ale szczególne znaczenie ma w relacji lekarz – pacjent.
„W specyficznej relacji między chorym a tym, który go leczy, prawda znajduje swoje szczególne miejsce. Z jednej strony pacjent musi stanąć w prawdzie wobec choroby, a z drugiej lekarz przekazuje prawdę o stanie zdrowia chorego, do której pacjent ma prawo” – zauważył ks. dr Sikora.
Po Mszy św. w sali przykatedralnej „Laboratorium wiary” odbył się wykład „Testament duchowy św. Edyty Stein”, który wygłosiła prof. Anna Grzegorczyk, filozof i kulturoznawca.
Kierowniczka Zakładu Semiotyki Kultury oraz dyrektorka Centrum Badań im. Edyty Stein Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przypomniała przesłanie świętej patronki Europy, zawarte w jej pismach.
„Wybory naukowe skłoniły Edytę do wejścia w szkołę fenomenologów. Odkrywanie prawdy i filozoficzne sformułowanie, co to jest prawda stają się powołaniem młodej Żydówki” – podkreśliła prof. Grzegorczyk.
Zaznaczyła, że poszukiwanie prawdy, która jest sensem życia i światłem każdego człowieka, sprawiło, że Edyta staje osobą wierzącą. „Odkrywa, że Bóg jest prawdą i to prawdą jedyną” – mówiła prelegentka.
Prof. Grzegorczyk zauważyła, że Edyta z osoby indyferentnej religijnie staje się osobą wierzącą. Odkrywa, że Bóg jest miłością, nadaje życiu sens i je podtrzymuje. „Jeśli odłączymy się od tej miłości, odłączymy się od tego, co nas stwarza” – przypomniała słowa świętej.
Zauważyła, że na początku drogi filozoficznej św. Edyty stanął św. Łukasz. „To co w swojej Ewangelii i Dziejach Apostolskich głosi św. Łukasz jest tym, co u końca swej drogi odkrywa św. Edyta” – stwierdziła prelegentka.
Prof. Grzegorczyk zwróciła uwagę na teologię krzyża świętej patronki Europy. „Wiedza krzyża to wiedza mądrościowa. Sens życia winien być podporządkowany Bogu. Prawda, krzyż, miłość i modlitwa są nierozdzielne” – zaznaczyła.
Organizatorami spotkania były: Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich – Oddział w Poznaniu, Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Poznańskiej oraz Studium Pogłębienia Wiedzy Religijnej Parafii Archikatedralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.