Licheń: odbyły się centralne uroczystości włocławskie Dni w Diecezjach
23 lipca 2016 | 21:54 | ra Ⓒ Ⓟ
„Chrystus wodzem, Chrystus królem, Chrystus władcą nam”. Słowami tej pieśni przywitani zostali w Licheniu pielgrzymi, którzy przybyli z najodleglejszych stron świata na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, a tydzień poprzedzający wydarzenie spędzili w diecezji włocławskiej.
Dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbyło się centralne wydarzenie w ramach „Dni w Diecezji”, którego głównym wydarzeniem była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W licheńskich uroczystościach wzięli udział młodzi ludzie z tak odległych stron świata, jak Korea, Kazachstan, Papua Nowa Gwinea, Argentyna, Chile, Hong Kong, Mongolia. Nie zabrakło także gości z Europy – w Licheniu pojawili się dziś pielgrzymi chociażby z Łotwy, Francji, Włoch czy Ukrainy.
Od wczesnych godzin rannych do Lichenia nadciągały grupy młodych ludzi, aby wspólnie uwielbiać Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Korzystając z wolnego czasu, wiele grup zwiedziło licheńskie Sanktuarium, w tym klasztor sióstr anuncjatek w Grąblinie.
Wśród pielgrzymów obecnych na dzisiejszej celebracji był Sung-Hwa Jung z dalekiej Korei. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce oraz pierwsze uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży.
-„Jezus mnie wezwał. Poczułem w sercu, że muszę przyjechać do Polski, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem. Dwa lata temu uczestniczyłem w spotkaniu młodzieży azjatyckiej z papieżem Franciszkiem i zapragnąłem przybyć do Polski. I udało się. Jestem tutaj po raz pierwszy, ale czuje się tutaj bardzo dobrze. Ludzie, których spotykam na swojej drodze, są zawsze mili i pomocni. W Polsce widać ogromną wiarę i przywiązanie do Boga” – powiedział pielgrzym z Korei.
O godz. 15.00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Modlitwie przewodniczył ks. Grzegorz Reiss MIC, szef mariańskiego duszpasterstwa zajmującego się powołaniami. W godzinie miłosierdzia pielgrzymi z całego świata zanosili prośby do Boga m.in. o pokój dla świata, za młodzież przybyłą do Polski na ŚDM, o powołania do życia konsekrowanego, a także za uzależnionych i pogrążonych w słabościach.
Następnie o godz. 16.00 w licheńskiej świątyni rozpoczęła się główna Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji włocławskiej, bpa Wiesława Meringa. Wraz z hierarchą Najświętszą Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy włocławski, Stanisław Gębicki, abp Tomasz Peta z archidiecezji w Astanie w Kazachstanie, bp Mark Davies z diecezji Shrewsbury w Anglii oraz bp Jean-Philippe Nault z francuskiej diecezji Digne.
„Miłosierdzie to jest inne imię miłości. Miłosierdzie to pochylenie się z miłością nad człowiekiem potrzebującym naszej obecności, pomocy i akceptacji. Nie możemy miłosierdzia łączyć jedynie z potrzebami materialnymi” – mówił kaznodzieja.
Następnie odniósł się do miłości względem nas samych oraz obecności, której często brakuje w relacjach miedzy ludźmi. „Najpierw mamy być dla Boga dziećmi, a dla braci ich najbliższymi. Obecność jest pokarmem miłości, ona żywi się obecnością. Jeżeli chcemy kogoś ukarać, odmawiamy mu naszej obecności – tam już miłości nie ma. Religia wiąże nas węzłem miłości z samym Bogiem. Chrystus przyszedł, żeby nas zapewnić o tej miłość Boga ku nam. Obecność, wolność i miłość to są wartości, które Jezus przyniósł na świat, a których człowiek będzie szukał w swoim życiu. To właśnie te wartości zrealizowali w życiu święci, o których ocieramy się na terenie diecezji od kilku dni nieustannie – św. Faustyna, św. Jan Paweł II, św. Stanisław Papczyński” – mówił bp Mering.
Ostatnim punktem dnia były prezentacje przygotowane przez poszczególne grupy. Pokazy miały na celu zaprezentowanie kultury krajów, z których przybyli młodzi ludzie. Ta część została zorganizowana na placu przed dzwonnicą z trzema dzwonami. Bezsprzecznie największy aplauz w trakcie i po występie otrzymała grupa dziewcząt z diecezji Cheju w Korei, które zaprezentowały taniec w narodowych strojach.
Podczas licheńskich uroczystości opiekę nad wiernymi obecnymi w Sanktuarium sprawowali strażacy z Jednostek PSP z Konina oraz OSP z Lichenia, Konina-Chorznia, Ślesina i Piotrkowic, a także funkcjonariusze policji. Ponadto nad bezpieczeństwem uczestników dzisiejszych uroczystości opiekę sprawowała służba medyczna.
Oprawę muzyczną uroczystości w Licheniu zapewniła grupa muzyczna „Misericordia Voice” pod przewodnictwem ks. Sławomira Deręgowskiego z włocławskiej parafii pw. Stanisława Męczennika.
W uroczystościach wzięło udział ponad 3 tysiące wiernych z kraju i zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.